i7 9750H Düşük İşlemci Frekansı

Melihhelp

Centipat
İşlemci i7 9750H ve Turbo Boost ile 4GHz'e kadar çıkabiliyor fakat oyun oynarken kendini 2.59GHz değerinde sabitliyor. Sıcaklık değerleri işlemci ortalama 85 derece fakat ani artışlarla 95°yi geçiyor. Metro Exodus oynarken fazlaca drop yiyorum, acaba sebebi bu olabilir mi?
Sistem:
i7 9750H
GTX 1650M
2x4 8 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci i7 9750H ve Turbo Boost ile 4GHz'e kadar çıkabiliyor fakat oyun oynarken kendini 2.59GHz değerinde sabitliyor. Sıcaklık değerleri işlemci ortalama 85 derece fakat ani artışlarla 95°yi geçiyor. Metro Exodus oynarken fazlaca drop yiyorum, acaba sebebi bu olabilir mi?
Sistem:
i7 9750H
GTX 1650M
2x4 8 GB RAM.
Frekans düşmesinin sebebi ısı olabilir. İşlemci kendini korumak için frekans düşürüyor. Bir diğer seçenekte kullandığınız bir performans modu varsa oyunda otomatik devreye geçip kısıyor olabilir.

Ani drop, kasma gibi durumlar için özellikle thermal throttle kaynaklı aşırı ısınmaya bağlı olarak otomatik frekans düşüşü gibi durumlarda Intel Turbo Boost'u devre dışı bırakarak base frekanslarda kalmanızı öneririm, FPS anlamında genel olarak bir kayıp yaşamazsınız, sıcaklıklar epey bir düşecektir, veya işlemciye Throttlestop programıyla undervolt işlemi uygulayabilirsiniz. Cihazın garantisi devam ediyorsa termal macun değişimi ve detaylı bakım için servise de gönderebilirsiniz. Bağlantı linkleri:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

ThrottleStop (8.74 Beta) Download

ThrottleStop programından set multipler kısmını tikleyip hangi frekansta çalışmasını istiosan örneğin 3.5 GHz'de çalışmasını istiosan 35E getir ya da 4.0 GHz'de çalışmasını istiyosan 40'a getir daha sonra oyuna girdiğinde disable Turbo seçeneğinindeki tiki kaldır ben böyle çözmüştüm.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı