i7 9750H Oyunlarda 90 Dereceye Ulaşıyor

GamiX

Hectopat
Yer
İtalya
Daha fazla  
Merhaba. Bu sorun yeni başladı 2 aydır bu bilgisayarı kullanıyorum içinde GeForge 1660 Ti var, işlemci de Intel Core i7 9750h işlemci. Fakat oyunlara girdiğimde CPU kullanımı %25-%50 olmasına rağmen sıcaklık 85-95 derecelere kadar çıkıyor. Normalde en uzun oynayışımda bile en fazla 65-70 derece oluyordu, fakat şu anda Dying Light-The Forest gibi oyunlarda bile oyunu 15 dk oynamamla beraber 90 derece CPU sıcaklığına erişiyorum. Bunun bir çözümü var mı?

NOT: V-Sync işe yarar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk olarak laptopu açtırmadan iyi bir laptop soğutucusu almanızı öneririm yaz ayındayız soğutucusu olmayan laptoplar için gayet normal bir durum. Soğutucunuz olduğu halde böyle ise termal macunu yenilettirmenizi ve cpu fanı temizlettirmenizi öneririm

Öncelikle model nedir ve GPU sıcaklığı kaç oluyor? V Sync FPS'i 60'a düşürdüğü için kullanım da düşer. Bu nedenle sıcaklıkta iyi bir düşüş olur. Fakat her zaman işe yaramaz, senin temelli bir çözüm bulman gerek. Cpu Thorttlestop işine yarayacaktır 👍

İyi bir termal macun ve UV kesinlikle işe yarayacaktır. Ek olarak yazın laptop soğutucuları da 5-6 derece fayda sağlayabiliyor. Ama termal macun ve UV işlemlerini kesinlikle öneriyorum.

Kasa derken ? Galiba bilgisayardan pek anlamıyorsunuz işlemciye bakarsanız laptop olduğunu anlarsınız.

Fark etmemiş olabilir neden sert bir dille söyleme gereği duydunuz? Ek olarak konu sahibine de çözüm sunmamışsın? Boş yorum yapma.

Termal macun değişim zamanı gelmiş büyük ihtimalle ek olarak laptop soğutucusu ile birlikte kullanmanı öneririm fayda ediyor.

Sistem performans modda ise dengeli moda al.

Anladığım kadarıyla termal macun değiştirmek yeterli olur. Bu arada bilgisayarımın diğer bilgileri:
DirectX Tanı Aracı 29.07.2019 20_42_03.png

Bir ekleme daha @Silinen üye ekran kartı sıcaklığını sormuş, onda bir sıkıntı yok 50-60 derece arası bir gpu sıcaklığım var. Yine de yardım için teşekkürler.

Kasa derken ? Galiba bilgisayardan pek anlamıyorsunuz işlemciye bakarsanız laptop olduğunu anlarsınız.
Anakart, ekran kartı ve diğer bileşenlerin bulunduğu yere ''kasa'' denilir. Ne yani telefonun kasası denilince de o zaman aklımıza meyve kasası mı gelsin? Ona bakarsan arabada da kasa var.
Yani isterse masaüstü olsun isterse laptop olsun termal macun sürmek ve fan temizliği vb. her bilgisayara yapılması gereken bir işlem.
Fark etmemiş olabilir neden sert bir dille söyleme gereği duydunuz? Ek olarak konu sahibine de çözüm sunmamışsın? Boş yorum yapma.

Termal macun değişim zamanı gelmiş büyük ihtimalle ek olarak laptop soğutucusu ile birlikte kullanmanı öneririm fayda ediyor.

Sistem performans modda ise dengeli moda al.
Hocam, arkadaşa gerekli açıklamayı yaptım. Yani dediğim şeyler evrensel yani her bilgisayara yapılabilecek şeyler. :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı