i7 9750H Undervolt ayarları nasıl olmalı?

mustaine

Megapat
Yer
Anaheim, Los Angeles, CA
Daha fazla  
Merhabalar,

İşlemcim bu aralar çok ısınıyor. Daha önce bununla ilgili bir konu açmıştım. O zamanlar biraz da çekiniyordum ne yalan söyleyeyim. Şimdi yapmaya karar verdim. Sistemimde i7 9750H ve 1650 GDDR5 bulunmakta. Bileşenlerden de anlaşıldığı gibi bir laptop kullanıyorum, işlemcim de ekran kartım da mobil. Bir tane video izledim ve videodaki adam "Offset Voltage" değerini -140.6 MV'a çekebildiğini ve onun bilgisayarında sorun yaratmadığını söyledi. (Alttaki Range kısmı da 250 mV idi. Önemli bir bilgi mi bilmiyorum ama adam onu da 250 mV yapın dedi. Bu kısmı da açıklarsanız çok sevinirim.) Bilgisayarlarımızdaki işlemci tamamen aynı. Bu bende de -140 mV çalışacak mı demektir? Eğer bir sorun olursa (Voltaj düşük gelirse vs.) Bilgisayarım nasıl tepki verir? Tepki verirse de ne yapmam gerekir? Bu işlemin uzun vadedeki zararlarından ve yararlarından bahsedebilir misiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Adamın ayarları:

Ekran görüntüsü 2021-05-20 182455.png

Değerleri uyguladıktan sonra Prime95 ile 5 dakika stres test yapın. Sistem donar veya yeniden başlatırsa o voltaj değeri fazla düşük demektir. Bu durumda sistem otomatikmen varsayılan değerlere döner.

Videodaki adama göre değil de, kendi denemelerine göre uygun değeri bul. İşlemcinin offset voltage olarak -100mV ile başlayabilirsin. Daha sonra -5mV git gide eksilterek devam et hata almazsan. Örneğin -100mV iken -105mV yapmak gibi. Hata alana kadar bu şekilde devam et.

Ben deneyimsiz kullanıcılar için XTU öneririm. Benim de bu mevzuyla alakalı pek bilgim yoktu, @Tolga Samet sağ olsun pek yardımcı olmuştu. XTU ile sadece offset voltage ayarlayıp keyfinize bakın derim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Değerleri uyguladıktan sonra Prime95 ile 5 dakika stres test yapın. Sistem donar veya yeniden başlatırsa o voltaj değeri fazla düşük demektir. Bu durumda sistem otomatikmen varsayılan değerlere döner.

Videodaki adama göre değil de, kendi denemelerine göre uygun değeri bul. İşlemcinin offset voltage olarak -100mV ile başlayabilirsin. Daha sonra -5mV git gide eksilterek devam et hata almazsan. Örneğin -100mV iken -105mV yapmak gibi. Hata alana kadar bu şekilde devam et.

Ben deneyimsiz kullanıcılar için XTU öneririm. Benim de bu mevzuyla alakalı pek bilgim yoktu, @Tolga Samet sağolsun pek yardımcı olmuştu.

Tamamdır. Sistem otomatik olarak eski haline getiriyorsa iyiymiş. Uzun vadede bir sorun falan çıkartır mı bu işlem? Veya şöyle sorayım, işlemci ömrüne iyi veya kötü etki eder mi?

Tamamdır. Sistem otomatik olarak eski haline getiriyorsa iyiymiş. Uzun vadede bir sorun falan çıkartır mı bu işlem? Veya şöyle sorayım, işlemci ömrüne iyi veya kötü etki eder mi?

İşlemci ömrü hakkında bilgim yok, etki etmez diyorlar ama bilmiyorum açıkçası. Voltaj yükseltmek yerine düşündüğümüz için bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

Eğer undervolt değil de voltaj verip hız aşırtma yapsaydık işlemciyi zorladığımız için ömrü kısalabilirdi. Undervoltta ise olay işlemcinin çalışabilecek gerçek asıl voltajını bulma olayı. Normalde bir işlemci daha düşük voltajda çalışabilecekken firmalar ortalama stabil çalışan değeri varsayılan değer olarak belirliyor. İşlemcilerin gerçek en düşük voltaj değeri işlemciye bağlı olarak değişiyor.

Tek eksisi bu olayın, dengeyi bulamazsan maalesef mavi ekran ve bahsettiğim hataları alabiliyorsun. Bu durumda ona göre değer ayarlaman lazım.

Tek eksisi bu olayın, dengeyi bulamazsan maalesef mavi ekran ve bahsettiğim hataları alabiliyorsun. Bu durumda ona göre değer ayarlaman lazım.

Ben de sizin düşündüğünüz gibi düşündüm. Tek seferlik mavi ekranın çok da sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. Doğru ayarı bulunca kesilecek ne de olsa :)

Şuradan indirsem uygundur herhalde? (Prime95)

Ben de sizin düşündüğünüz gibi düşündüm. Tek seferlik mavi ekranın çok da sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. Doğru ayarı bulunca kesilecek ne de olsa :)

Şuradan indirsem uygundur herhalde? (Prime95)
Aynen öyle.

5 dakika Small FFT testi sıkıntısız geçerse sınırları zorlamayı deneyebilirsin uygun değeri bulana kadar. Hata alınca da durursun.

Ben XTU kullanmıştım UV için. Onun içinde de stres testi kısmı var. Orası da iş görür.

Yukarıdaki yorumlara ek olarak ben de şunu belirteyim; tam sınır değerde ayarlama yapmayın, tolerans bırakın. Ben aynı işlemciye -127mV değer girebiliyorum, testlerde bir sorun olmazken Word'de metin yazarken bilgisayar donup kendini yeniden başlatabiliyor. Bunun sonucu olarak -120mV değerinde bırakmayı tercih ediyorum.
'Range' kısmı bildiğim kadarıyla sadece hangi aralıkta değer verebileceğini sınırlandırıyor. Videodaki anlatan kişi -140mV yapacağı için 125mV'den yüksek bir aralık seçmesi gerekiyordu. Ben -120mV kullandığım için 125mV seçtim.

ThrottleStop kullanıyorsanız bilgisayarınızı her açtığınızda programı da başlatmanız gerekir aksi halde değerler aktif olmaz fakat XTU yazılımında her daim aktif kaldığı söyleniyor.
Ben pil kullanımında orijinal değerinde, şarjda ise ThrottleStop programını kendim başlatarak kullanıyorum.

Aynen öyle.

5 dakika Small FFT testi sıkıntısız geçerse sınırları zorlamayı deneyebilirsin uygun değeri bulana kadar. Hata alınca da durursun.

Ben XTU kullanmıştım UV için. Onun içinde de stres testi kısmı var. Orası da iş görür.

Şu anda TechPowerUp yüklü bilgisayarda. Onunla deneyeyim. İnternette XTU ile sorun yaşayanlar görmüştüm. Ne derece doğrudur bilemiyorum.
ThrottleStop kullanıyorsanız bilgisayarınızı her açtığınızda programı da başlatmanız gerekir aksi halde değerler aktif olmaz fakat XTU yazılımında her daim aktif kaldığı söyleniyor.
Ben pil kullanımında orijinal değerinde, şarjda ise ThrottleStop programını kendim başlatarak kullanıyorum.

Her seferinde açmam gerekiyor yani. @24099 hocam XTU'da da var mı böyle bir durum? Yoksa ona geçeyim. Kullanış şekli az çok aynıdır herhalde.

Her seferinde açmam gerekiyor yani. @Akil Gündoğan hocam XTU'da da var mı böyle bir durum? Yoksa ona geçeyim. Kullanış şekli az çok aynıdır herhalde.
XTU'da hata almadığın sürece yeniden ayar yapmana gerek yok. Ayarlar kaydediliyor yani.

Önerdiğim sürüm.

Güncel olanda maalesef Intel bazı işlemciler için kapatmış ayarlamayı. Fakat yukarıdaki sürümde herhangi bir problem olmuyor. Sadece offset voltage değiştirmen yeterli. Cache voltajını falan ona göre hallediyor kendisi aynı değerde azaltıyor.

XTU'da hata almadığın sürece yeniden ayar yapmana gerek yok. Ayarlar kaydediliyor yani.

Önerdiğim sürüm.

Güncel olanda maalesef Intel bazı işlemciler için kapatmış ayarlamayı. Fakat yukarıdaki sürümde herhangi bir problem olmuyor. Sadece offset voltage değiştirmen yeterli. Cache voltajını falan ona göre hallediyor kendisi aynı değerde azaltıyor.

Ben de güncel sürümü yüklemiştim. Silip bunu yükleyeyim hocam o zaman teşekkür ederim bilgilendirme için :) Bir de hani dediniz ya beşer beşer artır diye. Ne zaman bırakayım? Mesela -150'de de sorun çıkmadı. Ne zamana kadar gideyim? Bir çizgisi var mıdır bu işin? Sorun çıkana kadar mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı