i9 10900 %1 kullanımda 100 derece oluyor

Single_factor

Hectopat
Arkadaşlar aşağıya ekran görüntüsü paylaşıyorum. Sadece %1 kullanımda CPU 100C görünüyor ve ulaşıyor. Intel i9 10900 ve soğutucu olarak Thermaltake sıvı soğutma kullanıyorum. Böyle değildi. Bir iki gündür bu sorun var.
Herhangi bir program yükü altında değil ve PC boştayken buna ne sebep olabilir?

Ekran görüntüsü 2022-06-13 222156.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Donanımsal bir sıkıntı olsa dahi %1 - %3 kullanım. Hadi pompasız çalıştırsak gene işlemci 100C olmaz sanki. Pompanın sesi geliyor ve sıvı akışını da duyabiliyorum orada sıkıntı yok. Bu ihtimaller bana uzak gibi görünyor ama işi garantiye alıp yarın termal macunu bir yenileyeceğim. Teşekkürler.

Teşekkür ederim. Bir şeylerin gözle görülmesini ya da sisteme aktarılmasını engelleyen sorun / varsa virüs var muhtemelen.
Bir taratayım donanımı sökmeden önce oradan sonuca ulaşırım belki.
Pompasız çalışırsa sıcaklıktan kapanır zaten, eğer işlemcinin üstündeki ısıyı transfer edecek bir pompa yoksa oradaki blok ısınır ısınır bir süre sonra çok sıcak olur ve kapanır onu soğutan hiçbir şey olmadığı için. Pompa yarım çalışıyorsa veya ölmek üzere ise kapanmaz ama çok ısınır şuan olduğu gibi. Termal macun ile alakalı olamaz, işlemci zaten tek başına çok iletken bir şey hiç termal macun olmasa bile boşta 100 derece olmaz.

Arkadaşlar aşağıya ekran görüntüsü paylaşıyorum. Sadece %1 kullanımda CPU 100C görünüyor ve ulaşıyor. Intel i9 10900 ve soğutucu olarak Thermaltake sıvı soğutma kullanıyorum. Böyle değildi. Bir iki gündür bu sorun var.
Herhangi bir program yükü altında değil ve PC boştayken buna ne sebep olabilir?

Eki Görüntüle 1418800

1 2 gün önce soğutucuyu çıkartıp taktıysan eğer soğutucu tam oturmamış olabilir ya da taktırdıysan adam termal macunu vs sürmeyi unututtuysa tekrardan kontrol edip ondan olup olmadığına bak.

Bugün bir çok şey denedim.
Termal macun, pompa aktivitesinin gözlemi, Malwarebytes...

Malwarebytes ile taradığımda 85 adet popup ve tool tespit etti. Ancak Kaspesky; "Malwarebytes bizim doğru çalışmamızı engelliyor" uyarısı verince, "-saygılar abi" diyerek programı silmek zorunda kaldım.

Sorunun kaynağı sanki Dragon center gibi görünüyor ama emin olamadım. Virileri doğru işlemediği ve sistemi doğru analiz edemediği için durduk yere CPU ya hız aşırtma yapmaya çalışıyor ve kullanım %100 ü buluyor diye düşünüyorum. Zaten yukarda paylaştığım görselde hatırlarsanız görev yöneticisinde %100 kullanım varken aynı anda Dragon %10 gösteriyordu.

Gaming profiller buna sebep olabilir. Ya da program. Neyse sildim baştan yükledim profilleri kaldırdım falan fişman biraz daha tutarlı çalışsa da arada bir sapıttığını gözlemliyorum.

Şimdilik sorunun tam sebebini bulamadım ve çözemedim. O sebeple throttlestop kullanarak işlemcinin turbo boost özelliğini kapattım ki, sorunu çözene kadar gözüm arkada kalmasın içim rahat olsun.

Ancak throttlestop u her bilgisayarı açtığımda yeniden başlatmam ve açmayı da unutmamam lazım. Bunun daha kolay bir yolu var mı? BIOS üstünden de turbo boost deaktif edilebilir mi?

Son düzenleme:
Bugün bir çok şey denedim.
Termal macun, pompa aktivitesinin gözlemi, Malwarebytes...

Malwarebytes ile taradığımda 85 adet popup ve tool tespit etti. Ancak Kaspesky; "Malwarebytes bizim doğru çalışmamızı engelliyor" uyarısı verince, "-saygılar abi" diyerek programı silmek zorunda kaldım.

Sorunun kaynağı sanki Dragon center gibi görünüyor ama emin olamadım. Virileri doğru işlemediği ve sistemi doğru analiz edemediği için durduk yere CPU ya hız aşırtma yapmaya çalışıyor ve kullanım %100 ü buluyor diye düşünüyorum. Zaten yukarda paylaştığım görselde hatırlarsanız görev yöneticisinde %100 kullanım varken aynı anda Dragon %10 gösteriyordu.

Gaming profiller buna sebep olabilir. Ya da program. Neyse sildim baştan yükledim profilleri kaldırdım falan fişman biraz daha tutarlı çalışsa da arada bir sapıttığını gözlemliyorum.

Şimdilik sorunun tam sebebini bulamadım ve çözemedim. O sebeple throttlestop kullanarak işlemcinin turbo boost özelliğini kapattım ki, sorunu çözene kadar gözüm arkada kalmasın içim rahat olsun.

Ancak throttlestop u her bilgisayarı açtığımda yeniden başlatmam ve açmayı da unutmamam lazım. Bunun daha kolay bir yolu var mı? BIOS üstünden de turbo boost deaktif edilebilir mi?
Hocam Kaspersky sorunlu olabiliyor siz malwarebytes'in dediği popupları falan silin Kaspersky boş yapmış.

İşlemci 100 derece olunca kendini kapatmıyor mu acaba? En iyisi o işlemciyi temiz bir bilgisayarda denemek olabilir. Eğer arkadaşların dediği gibi mining gibi bir sorun varsa bunu format atarak çözmeyi deneyebilirsiniz. Eğer sorun devam ediyorsa güvendiğiniz bir teknik servise gösterin.

İşlemci 100 derece olunca kendini kapatmıyor mu acaba? En iyisi o işlemciyi temiz bir bilgisayarda denemek olabilir. Eğer arkadaşların dediği gibi mining gibi bir sorun varsa bunu format atarak çözmeyi deneyebilirsiniz. Eğer sorun devam ediyorsa güvendiğiniz bir teknik servise gösterin.

Hiç başıma gelmedi. Ama eğer kapanacaksa, galiba işlemci değil; soket sıcaklığı 100C olursa kapanıyordur, bilmiyorum.

Mining İşlemci değil; GPU ile ilgili değil miydi? Ben mi yanlış biliyorum?
Hocam Kaspersky sorunlu olabiliyor siz malwarebytes'in dediği popupları falan silin Kaspersky boş yapmış.

Onun çıkarttıklarını Sildim zaten sonra da kendisini. Ama emir büyük yerden valla Kaspersky başkan a "-Abi boş yapmışsın" diyemiyoruz. 😀

Yeni konular

Geri
Yukarı