i9 10900F bilgisayar çok geç açılıyor

Single_factor

Hectopat
RAM
Crossair 2900mHz 64 GB
SSD veya HDD modeli
Samsung 12TB HDD
Ekran kartı
EVGA RTX3080 FW3
Bilgisayarımın işletim sistemini bazı zorunluluklar sebebiyle 12 TB bir HDD ye kurmuştum. Açılış süreresi 10 dk yı buluyor. Tamam HDD SDD ye göre yavaş açılır biliyorum ama bu kadar da olmaması gerekir. Daha önce de HDD kullandım.

PC 30-40 Saniyede açılmasına rağmen, bir uygulamaya tıkladığımda henüz hazır olmuyor, o arada PC arka planda bir şeyleri hayla yüklemeye devam ediyor ve o yüklemeler bitmeden de uygulamalar yanıt vermiyor.
HDD %100 de çalışıyor bu arada. Her açılışta Windows checkdisk gibi bir işlem mi yürütüyor acaba? Bunun gibi bir şey aklıma geliyor ama yanıtını bir türlü çözemedim.

Donanım: Intel i9 10900F işlemci, MSI Z590 Anakart, RTX 3080 Ekran kartı, 64Gb 2900mHz DDR4 Ram, Samsung 12TB HDD

Hocam o PC'ye keşke bir SSD alsaydın.

Anladım CrystalDiskInfo ile HDD sağlığına bakmayı dene ama HDD sağlığı gözükmüyordu o programda sadexe HDD sağlığı iyi mi kötümü o yazıyordu ama yine de bak bir HDD'yi ne zaman aldın.

SSD Alanları küçük Ve Müzik prodüksiyonu çok daha geniş bir HDD içinde kurulum gerektiriyor malesef ayrı disklere bölmek sağlıklı olmuyor.

Bu sağlık programlarına uzun saatler süreceği için şu anda bakmak istemiyorum ancak son çare elbette.

HDD 1,5 yıl oldu alalı

Yeni konular

Geri
Yukarı