i9-11900K 5.3 GHz’e çıktı, R9 5900X’e rakip oldu

intel-i9-11900k-oyun-performansi-ortaya-cikti-2-768x386.jpg

5.3 GHz’e ulaşarak CPU-Z testinden tekli çekirdek tarafında 708.7 puan alan Intel i9-11900K işlemcisinin oyun performansı, bekleneni veremedi. Test edilen sistemdeki GTX 1660 Ti, PCI-e X16 1.1 standardına kitlendiği için işlemcinin tam gücünü yansıtamadığı düşünülüyor. Aksi taktirde i9-11900K, tekli çekirdek testinden 670 puan alan AMD Ryzen 9 5900X‘i 38.6 puanla geçmeyi başarıyor. 8 çekirdek / 16 izlek ile gelen işlemci, doğal olarak çoklu çekirdek testinde Ryzen 9 5900X’in çok uzağında kalıyor.

intel-i9-11900k-oyun-performansi-ortaya-cikti-1-768x432.jpg

Çin'li YouTuber ChaoWanKe tarafından yapılan testlerde, i9-11900K’nın League of Legends’da GTX 1660 Ti ile 225 FPS verdiği görülüyor. Ryzen 9 5900X ise aynı testten 420 FPS alıyor. PUBG’de 215 FPS alan i9-11900K, 230 FPS alan Ryzen 9 5900X’e yeniliyor. Bir diğer oyun testi CS:GO‘da ise 5900X ve 11900K işlemcileri sırasıyla 333 ve 213 FPS alıyor. Ancak dediğimiz gibi, bu sonuçların sebebi GTX 1660 Ti’ın PCI-e X16 1.1 standardına kitlenmiş olması. Tüm bunlara ek olarak, işlemcinin mühendislik örneği olma ihtimali de var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Diğer sızıntı:

untitled-1.png

untitled-1 (1).png

i9 1190K özellikleri:
8/16.
Temel saati: 3.50GHz.
Turbo frekansı(Tekli çekirdek):5.30GHz.
Turbo frekansı (Tüm çekirdekler):4.80GHz.
TDP: 125W.

Kaynaklar:

Israrla 11900K’yı bekliyordum ama galiba Ryzen 5950x alacağım.
5950X tamamen rakipsiz. 11900K'yla 5900X arasında kalsan neyse de 16 çekirdek 32 thread bir işlemci 5950X. 11900K'ya yerleri paspaslatır.

Yine muhtemelen güç tüketimine abanacaklar, 250W PL2 değerinin altını beklemiyorum zaten.

Tekli çekirdek performansında da aynı şeyi düşünüyor musunuz?
5950X alan adam %3-5 tekli çekirdek performansını umursar mı? %5 daha hızlı tek çekirdek için %50 performansı feda edeceksen sen bilirsin.

5950X alan adam %3-5 tekli çekirdek performansını umursar mı? %5 daha hızlı tek çekirdek için %50 performansı feda edeceksen sen bilirsin.
İşten ben de öyle düşündüğüm için galiba 5950x alacağım. Amacım sorgulayıp en mantıklı olanı yapmak.

Son düzenleme:
5950X tamamen rakipsiz. 11900K'yla 5900X arasında kalsan neyse de 16 çekirdek 32 thread bir işlemci 5950X. 11900K'ya yerleri paspaslatır.
Yalnız her şeyi çekirdeğe bağlıyorsunuz fakat Intel az sayıda çekirdeği ve nm değerinin biraz yüksek olması ile rekabet ediyor zaten. Dediğiniz gibi nm'yi AMD kadar düşürürse ya da çekirdeği AMD kadar arttırırsa zaten rekabet olmaz, Intel alır başını gider. Yıllardır Intel az çekirdekli işlemcileri sayesinde AMD'nin çok çekirdekleri işlemcileri ile başa çıkabiliyor, çünkü AMD'nin çok çekirdekle yapabildiğini Intel az çekirdekle yapabiliyor.

@ibrahim_bl11 Saydığın nedenden dolayı zaten rekabet edemiyor. Ryzenlara göre aşırı yüksek güç tüketimi, az çekirdek düşük render performansı, AMD'den tek çekirdek tarafında geri kalması veya çok ufak avantaj sunması tarzı sabaha kadar örnek sayılabilir. Litografisini düşürmediği sürece çözüm bulması çok zor ki düşürmeyi denediklerinde yeteri kadar performans alamadılar, masaüstüne yıllar önce 10nm ile geleceklerdi. Intel'in tek yapabildiği orta alt seviyelerde alternatif sunması. Üst kulvarda maalesef ne yeni nesilde ne de şu an yarışabilecek bir işlemcisi yok. AMD'nin her işlemcisine 50 dolar zam yapması da buna örnek, piyasada lider konumda çünkü. Daha fazla kazanacakken neden yapmasın? Zaten insanlar yine onu tercih edecekler. Her türlü son kullanıcının cebine zarar. İşlemci dışında anakart, RAM tarafındaki engellemeleri de Intel'den uzaklaştırıyor çoğu kullanıcıyı, AMD sistem çok daha cazip geliyor.

Yalnız her şeyi çekirdeğe bağlıyorsunuz fakat Intel az sayıda çekirdeği ve nm değerinin biraz yüksek olması ile rekabet ediyor zaten. Dediğiniz gibi nm'yi AMD kadar düşürürse ya da çekirdeği AMD kadar arttırırsa zaten rekabet olmaz, Intel alır başını gider. Yıllardır Intel az çekirdekli işlemcileri sayesinde AMD'nin çok çekirdekleri işlemcileri ile başa çıkabiliyor, çünkü AMD'nin çok çekirdekle yapabildiğini Intel az çekirdekle yapabiliyor.
Ben tüketiciyim. Bana ne kaç nm yapmış, ne yapmış, nasıl yapmış? Ben verdiğim paraya bakarım, aldığım performansa bakarım. 16 çekirdek olmasını geç, sızıntılara göre %52 performans farkı takıyor mu? Takıyor. İş bitti. Ortada rekabet göremiyorum ben.

Peki, sen git İ3 7350K kullan nasılsa az çekirdekle çok FPS veriyor.

Geri
Yukarı