i9 12900K-RTX 3090 Ti Suprim X sistem nasıldır?

Bütçe
75.000

ekndmn

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Yakın bir zamanda sistem topladım. Hayatımda ilk kez sistem topladım ve sistem ilk geldiğinde işlemci veya anakart üzerinde bir sorun yaşayıp PC'yi tekrar gönderip parçalarını yeniletmek durumunda kaldım. İşlemci ve anakart tekrar sıfır parçalar ile değişti (sistem daha 10 günlüktü). Sistemi çok fazla deneme fırsatım maalesef hala olmadı ama haliyle geçen bu 1 aylık süreçte sistemimi de sorgulama acaba yanlış eksik veya yetersiz bir parça mı taktım sorgusunu içimde yaşamaya başladım. Sistemi hem işim hem de oyun zevkimden dolayı kendimce bir fiyat performans skalasına uydurarak topladım. Maksimum bütçem 75.000 TL idi.
Sistem bileşenleri:
Phanteks P500A.
FSP Hydro 1200W Platinium.
MSI MAG Z690 Tomahawk DDR5 Wi-Fi
Kingston DDR5 16 GB X2 6000 MHz.
12900K.
3090 Ti Suprim X.
MSI C360 sıvı soğutucu.
Samsun M.2 980 Pro 1TB.

Sıvı soğutucu hakkında bir fikrim yok. Kasanın ön tarafında delikler var mıdır hava akışı için çok önemli bu. Aslında tam dışında tüm seçimler çok iyi yapılmış ama RAM 16 az kalmış eğer tek çubuk RAM ise aynı RAM modelinden 2.sini alıp takmanızı şiddetle öneririm kesinlikle yapın ve sistemde en azından %10 kadar bir render performansında artış olacaktır. Eğer çift çubuk RAM ise yine aynısından alıp 4 çubuk 32 GB RAM yapsanız daha iyi olur iş manasında böyle üst düzey bir sistemde 16 GB RAM biraz göze batmış onun dışında içiniz rahat olsun alabileceğiniz en iyi bilgisayarlardan birini almışsınız hayırlı olsun inşallah herkese öyle bilgisayarlar nasip olur.

Sıvı soğutucu hakkında bir fikrim yok. Kasanın ön tarafında delikler var mıdır hava akışı için çok önemli bu. Aslında tam dışında tüm seçimler çok iyi yapılmış ama RAM 16 az kalmış eğer tek çubuk RAM ise aynı RAM modelinden 2.sini alıp takmanızı şiddetle öneririm kesinlikle yapın ve sistemde en azından %10 kadar bir render performansında artış olacaktır. Eğer çift çubuk RAM ise yine aynısından alıp 4 çubuk 32 GB RAM yapsanız daha iyi olur iş manasında böyle üst düzey bir sistemde 16 GB RAM biraz göze batmış onun dışında içiniz rahat olsun alabileceğiniz en iyi bilgisayarlardan birini almışsınız hayırlı olsun inşallah herkese öyle bilgisayarlar nasip olur.

Cevap için teşekkür ederim. RAM'leri 2 çubuk kullandım şimdilik. Asıl niyetim 128 yapmaktı. Ama hem DDR5 teknolojisinin yeni olması, hem de 32 GB RAM'lerde yüksek MHz seçenek olupta fiyat performans değerlendirebileceğim bir ürün ile karşılaşamadım. Kasa dediğiniz gibi ön panel delikli. Ama soğutucu konusunda benim de bilgim yetersiz maalesef. Aldığım ürünler içerisinde en korkarak aldığım ürün o oldu.

Geri
Yukarı