i9 12900K RTX 3090 Ti Suprim X sistem nasıldır?

BORDOMA

Kilopat
Daha fazla  
Herkese Selam, Daha önce hep notebook kullanan birisiyim ve masaüstü bir birgisayar toplamaya karar verdim. öncelikle bir aydır falan araştırma yaptım ve bayağı bir şey öğrendim sayılır aşırı olmasa da araştırdıkça da öğreniyorum. topladığım sistemi buraya yazıyorum. hatalar falan olabilir yani birbiriyle uyumsuz şeklinde falan o yüzden sizden yardım ve öneri istiyorum. öncelikle bir kaç soru soracağım.
SORULAR SİSTEMİN ALTINDA
öncelikle tek soru hakkında bilginiz varsa o soruya da cevap verebilirsiniz..

SİSTEM:
Kasa
: COOLER MASTER HAF 700 EVO 2x120mm-2x200mm ARGB FANLI FULL TOWER SİYAH
Anakart : MSI MPG Z690 CARBON WIFI Intel Z690 Soket 1700 DDR5 6666MHz (OC) M.2
İşlemci : Intel Core i9 12900K Soket 1700 12. Nesil 3.20GHz 30MB Önbellek 10nm İşlemci
Ekran Kartı : MSI GEFORCE RTX 3090 TI SUPRIM X 24GB GDDR6X 384bit NVIDIA Ekran Kartı
Sıvı Soğutucu : COOLER MASTER MASTERLIQUID ML360R ADRESLENEBİLİR RGB FANLI SIVI SOĞUTMA KİTİ
Ram: 2 Adet 64 GB olacak Yani (GSKILL 32GB (2x16GB) TRIDENT Z5 Siyah DDR5 6000MHz CL30 1.35V PC Ram)
SSD : Samsung 2TB 980 PRO NVMe M.2 SSD (Okuma Hızı 7000MB / Yazma Hızı 5100MB)
Güç Kaynağı : ASUS ROG STRIX 1000W 80 PLUS GOLD GÜÇ KAYNAĞI
Monitör : ASUS 27" VG27AQZ 1ms(mprt) 165HZ 2K HDMI DP IPS FreeSync/G-Sync Gaming Monitör

linke tıklayıp oradaki sıvı soğutuculardan bakabilirsiniz
(PC toplama sihirbazı ile Vatan Bilgisayar'da uyumluluk kontrolü sağlayan bilgisayar toplama sihirbazı ile kendi bilgisayarını dilediğince toplayıp hemen sipariş verebilirsin.)
1) 12900k mı 12900ks mi almalıyım. ikisinin fiyatını da aynı kabul ederek yazın lütfn. 12900ks sanırım daha fazla ısınıyor diye gördüm bir incelemede. aşırı ısınır mı nasıldır? çok inceleme yok yt de.
2) 12900ks alırsam sıvı soğutma öneriniz ne olabilir. vatan bilgisayarda olanlardan bakıp yazabilir misiniz. 360mm rgb olmalı.
2a) 12900k derseniz de yine 2. sorunun aynısı bunun için 360mm sıvı soğutucu öneriniz (vatanda olmalı bu da)
3) Alacağım kasa: COOLER MASTER HAF 700 EVO 2x120mm-2x200mm ARGB FANLI FULL TOWER SİYAH KASA
kasa linki: COOLER MASTER HAF 700 EVO 2x120mm- 2x200mm ARGB FANLI SİYAH FULL TOWER KASA fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
bu kadasa egzoz fanı 2x120mm var önde ise 2x200mm altta da 1x120mm rgb fan var.
araştırdığımda ekstra fan takılmasını önermiştiler. bu kasaya;
ön : 1x 200mm
alt : 2x 120mm ekletmeyi düşünüyorum. tam bilgim olmadığı için ön tarafa 2x200 koyulmuş buraya 1 tane daha 200mm eklenebiliyor mu yoksa 3x120 mi olmak zorunda.
ve yine vatandan ucuz bir fan önerebilir misiniz alt fanlar ve ön fan için önerebilirsiniz.

Son düzenleme:
Bütçeniz nedir? 12900KS almaya değmez, uçuk bir fiyat farkı var.

Bu arada render vb işler ile yoğun bir işiniz yoksa, çok daha uyguna bir sistem de rahat rahat işinizi görecektir.

Adamın ne yapacağını veya daha düşük bir bütçeyle daha uygun bir sistem toplayacağını nereden çıkarıyorsunuz Allah aşkına adam konuya detaylı bir şekilde sorularını, sistemini atmış, kendisi de inceleme yapmış, demek ki bu sistem hakkında yorum istiyor.

Bütçeniz nedir? 12900KS almaya değmez, uçuk bir fiyat farkı var.

Bu arada render vb işler ile yoğun bir işiniz yoksa, çok daha uyguna bir sistem de rahat rahat işinizi görecektir.
Vatanda Şu an ks 11tl daha ucuz kampanya da sanırım. sıcı soğutma bütçesi 3000-6000 arası olabilir.
render ile falan da uğraşıyorum en iyiye yakın bir sistem olsun istedim. bazı parçalar en iyi değil biliyorum ama bütçede önemli toplam sistem fiyatı 110 bini biraz geçen bir sistem topladım o yüzden. daha fazla olsun istemiyorum bir kez alacağım mantığıyla bakıyorum ama bu fiyatıda geçmek istemiyorum.

@BORDOMA Full Vatan'dan mı toplayacaksınız sistemi? Baktım da fiyat farkı yok orada KS daha iyi olur.
evet full vatandan toplamak istiyorum. evet rtx 3090 gaming x trioda 33 k ya düşmüş aslında ama suprim x almak istedim yinede. gerçi suprim x de geçen hafta sonu 31k ya düşmüştü. ama o zaman daha parayı netleştirememiştim.

12900ks yi çok az bugün araştırdım ama daha fazla ısınıyor olması beni biraz düşündürdü o yüzden kararsız kaldım. bende ks diye düşünüyorum mantıken ama sıvı doğutmayı değiştirmeyi düşündüm o yüzden. yetmez belki buraya yazdığım çok bilemedim.

Biliyorum ama güç tüketimleri daha da fazla artacak ve bu sistem işimi görecek düzeyde aslında ama uzun yıl götürsün yeter diye düşünüyorum bir kaç ay bekleme imkanım zaten yok malesef

Yeni konular

Geri
Yukarı