Çözüldü i9 13900K sistem ilk açıldığında güç ve BIOS geç geliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EvrenS.

Hectopat
RAM
GSKILL 32GB (2x16GB) Trident Z5 RGB 6400Mhz CL32 DDR5 1.4V Siyah Dual Kit R
SSD veya HDD modeli
Samsung SSD, 970 EVO P. M.2, 1 TB, NVMe MZ-V7S1T0B
Ekran kartı
MSI GEFORCE RTX 3060 TI GAMING X LHR 8GB GDDR6 256
Anakart
ASUS ROG STRIX Z790-F GAMING WIFI 7800MHz(OC) DDR5
İşlemci
Intel i9 13900k
Merhaba yeni topladığım sistemde son zamanlarda başıma gelen bir sorun var.
Bilgisayarı ilk açtığımda ilk önce 6-7saniyelik bir bekleyiş oluyor bu süre zarfında klavyede farede vs hiç güç yok ve fanlarım çok sesli çalışıyorlar,
Sonrasında klavyeye ve diğer USB aletlerine güç geliyor ışıkları yanıyor fan sesi azalıyor ve BIOS ekranı geliyor, ve bilgisayar tam açıldığında klavyeden güç gidiyor USB'lerini tekrar tak çıkart yaptığımda güç geri geliyor. Bu sorunla daha önce karşılaşan veya neden olduğunu bilen var mı?

Intel i9 13900K.
ASUS ROG Z790-F Wi-Fi
MSI Gaming X 3060 Ti.
32 GB 6400MHz CL32 DDR5 RAM.
Corsair CX750 m güç kaynağı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunla ilgili forumlara baktım, aygıt yöneticisinden tüm klavye mause, aygıtlarını kaldırıp, sistemi yeniden başlatıp çözenler var.
Ama yinede bilgisayara geç güç gelmesini düzeltirmi ki?
Biostan bir ss paylaşıyorum sizce bu bir sorun mudur?

Dosya Ekleri

• F0B02B59-1260-400C-BFD6-63570651E200.jpeg
    F0B02B59-1260-400C-BFD6-63570651E200.jpeg
    223,8 KB · Görüntüleme: 14
@Marix
Dediğinizi yaptım tekrar kurdum. Klavyedeki güç sorunum düzeldi, ama hala bilgisayarın güç tuşuna bastığımda 6-7 sn bekliyorum ilk BIOS ekranının gelmesi için.

Anakart ile alakalı bir sorun gibi geldi bana BIOS güncellemesi yapmayı deneyin olmazsa garantiye gönderin.

Anakartın tüm güncellemelerini yaptım, anakarttın bozuk olduğunu düşünmüyorum acaba BIOS ayarlarında bir sorun mu var bilemedim.

@Marix
Dediğinizi yaptım tekrar kurdum. Klavyedeki güç sorunum düzeldi, ama hala bilgisayarın güç tuşuna bastığımda 6-7 sn bekliyorum ilk BIOS ekranının gelmesi için.

Anakartın tüm güncellemelerini yaptım, anakarttın bozuk olduğunu düşünmüyorum acaba BIOS ayarlarında bir sorun mu var bilemedim.

Geç açılma için, BIOS'tan CSM'yi kapatıp dener misin?

CSM kapalıymış zaten, belki düzelir diye açtım denedim ama sonuç aynı. Ben bugün nasıl bir durumla karşı karşıya olduğumu bir video çekip burdan link vereyim belki daha iyi anlatmış olurum sorunumu.
Sorunu anlıyorum, power tuşuna bastıkdan sonra anakart logosu gelene kadar geçen süre fazla.
Sistemi tek ramle açmayı denemişmiydiniz?

Sorunu anlıyorum, power tuşuna bastıkdan sonra anakart logosu gelene kadar geçen süre fazla.
Sistemi tek ramle açmayı denemişmiydiniz?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Üstteki linkte sorunumu video ile çekip yükledim.
Tek ram ile denemedim şimdi deniyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Üstteki linkte sorunumu video ile çekip yükledim.
Tek ram ile denemedim şimdi deniyorum.
Tahmin ettiğimdende uzun sürüyormuş, anakart doğrulama kısmını birşey uzatıyor, tek ram sonucuna bakalım.

Geri
Yukarı