i9 9900 ve RTX 2080 Ti sistem açılmıyor

TerraKotta

Centipat
Daha fazla  
Merhaba cümleten hayırlı bayramlar. MSI Tomahawk Z390 model anakartım GPU fişini takınca kendi kendine reset atıp sürekli 1 saniye ara ile döngüye giriyordu.

Anakart üzerinde gözle kontrol sonucu kısa devre olabilecek hiçbir şey görünmüyordu kendim uğraştım yapamadım. Sonra bilgisayarcıya götürdüm işi bilen birileri ama kısa devrenin neden olduğu hakkında bilgi bile vermek yerine yeni bir anakart önerisi yaptı. MSI Mortar B365m anakart mevcuttu elinde bende işim acele olduğu için almak zorunda kaldım. Benim işlemcim düz i9 9900 1151 pin ve şu an piyasada 1151 pin anakart pek mevcut değil. Bu anakartı taktım düzgünce ve şimdi yine Power tuşuna basınca tepki vermiyor. Power tuşunun bağlı olduğu konnektöre iletken bir cisim dokundurup açmayı denedim maalesef olmadı. Power Supply bozuldu sandım ya da güç yeterince gelmiyor diye sorun olduğunu düşündüm Power Supply aldım sıfır.

Yeni aldığım Power Supply de aynı şekilde tepki vermiyor Power Supply yeşil ve siyah kablosunu tel ile dokundurdum sorunsuz çalıştı ama anakarta bağladığımda çalışmıyor. Statik elektrikten kaynaklı olabileceğini düşündüm ve topraklama alternatiflerinin tümünü denedim sorun devam ediyor. 3. Power Supply denedim sorun devam ediyor. RAM'leri söktüm tek tek denedim sorun devam ediyor. SSD söktüm denedim farklı bir HDD ile sorun devam ediyor. BIOS sıfırlayamadım yeni aldığım anakartın çünkü bilgisayar tepki vermiyor. Yine de pilini söktüm taktım sorun devam ediyor. Prizden kaynaklı olabilir diye prizi değiştirdim sorun devam ediyor. Uzay montaj yaptım sorun devam ediyor.

Kısacası ne yaparsam yapayım her şeyi denedim ve sorun devam etmekte bilgisayar üzerinden tüm işlerimi yapıyorum ve maalesef 4 gündür açamadım.

Değerli Technopat ailesinden sorunumu çözmeme yardımcı olabilecek arkadaşlar var ise sevinirim.

Bilgisayar donanım ve özellikleri:
  • Intel i9 9900 16 çekirdek işlemci.
  • 32 GB HyperX 3200 MHz RAM.
  • MSI Mortar B365m anakart.
  • Samsung 980 Pro SSD.
  • Cooler Master sıvı soğutma.
  • ASUS GeForce RTX 2080 Ti ekran kartı.
  • Exalibur Gaming kasa.
  • Logitech G513 klavye.
  • Logitech G510 mouse.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci güç kablosunu çekince çalışıyorsa ya anakart işlemci slotu, ya da işlemci kısa devreye düşmüş demek olur.
Güç kaynağı değilde 24 pin takılı iken çalışıyor CPU yazan kabloyu taktığımda çalışmıyor bunun çözümü ne olabilir bulunduğum şehirde öyle bilgisayarcı pek yok anlayan eğer y apabilirsem ben deneyim size zahmet yazarsanız

Güç kaynağı değil de 24 pin takılı iken çalışıyor CPU yazan kabloyu taktığımda çalışmıyor bunun çözümü ne olabilir bulunduğum şehirde öyle bilgisayarcı pek yok anlayan eğer y apabilirsem ben deneyim size zahmet yazarsanız

Hocam işlemciyi soketten sökün ve CPU kablosunu takın. Sisteme güç gelmezse anakart, sistem çalışırsa CPU arızalanmıştır.

Yeni konular

Geri
Yukarı