i9 9900 KS + RTX 2080 Premiere ve After Effects takılma sorunu

zafergulecc

Centipat
Ben video edit işleriyle uğraşıyorum Premiere ve After Effects programlarını fazlasıyla kullanıyorum bilgisayarım özelliklerini yazıyım öncelikle.

Intel i9 9900 KS işlemci.
32 GB RAM 3200 MHz olması lazım ya da 3600 MHz.
RTX 2080 ekran kartı.
500 GB SSD 970 Evo.
2TB HDD ama yaklasık olarak 30 tbb harici takılı.

Sıvı soğutma var Cooler Master ama tam ısmını bılmıyorum.
Sorunum şu bu özellikte bir bilgisayar olmasına rağmen Premiere takılıyor ya da After Effects takılıyor mesela videoyu oynatmaya başladıgım zaman fanlardan cok ses gelıyor bu kotu bısey degıl. Ama bu işlemi yaparken fan boyle calısınca kasmaya baslıyor acaba fanlar tam sogutmuyor mu dıye dusundum. Tam olarak bır bılgım olmadıgı ıcın bu konular hakkında buraya yazdım. Bir kac yerde okudum. Fanlar stabıl yapınca duzelır dedıler ama BIOS kısmında pek ugrasmak ıstemıyorum. Sırket bılgısayı bir sıkıntı cıksın ıstemıyorum. Acaba fanları stabıl yapmam bır sıkıntı yaratır mı ya da bakmam gereken baska bısey var mı kontrol etmem gereken bır sey?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben video edit işleriyle uğraşıyorum Premiere ve After Effects programlarını fazlasıyla kullanıyorum bilgisayarım özelliklerini yazıyım öncelikle.

Intel i9 9900 KS işlemci.
32 GB RAM 3200 MHz olması lazım ya da 3600 MHz.
RTX 2080 ekran kartı.
500 GB SSD 970 Evo.
2TB HDD ama yaklasık olarak 30 tbb harici takılı.

Sıvı soğutma var Cooler Master ama tam ısmını bılmıyorum.
Sorunum şu bu özellikte bir bilgisayar olmasına rağmen Premiere takılıyor ya da After Effects takılıyor mesela videoyu oynatmaya başladıgım zaman fanlardan cok ses gelıyor bu kotu bısey degıl. Ama bu işlemi yaparken fan boyle calısınca kasmaya baslıyor acaba fanlar tam sogutmuyor mu dıye dusundum. Tam olarak bır bılgım olmadıgı ıcın bu konular hakkında buraya yazdım. Bir kac yerde okudum. Fanlar stabıl yapınca duzelır dedıler ama BIOS kısmında pek ugrasmak ıstemıyorum. Sırket bılgısayı bir sıkıntı cıksın ıstemıyorum. Acaba fanları stabıl yapmam bır sıkıntı yaratır mı ya da bakmam gereken baska bısey var mı kontrol etmem gereken bır sey?
İstersen program yardımıyla işlemci sıcaklığına bak. Cihaz yük altında iken 80 derecenin altında çalışıyorsa sorun yoktur. Üstü ise sorun bundan olabilir.

Fanları sabit hız yapmak bence iyi bir fikir değil. İşlemci sıcaklığına göre otomatik ayarlaması daha iyi olur.

Sorununuz yazılımsal olabilir. İşlemciyi arka plan da meşgul eden başka programlar çalışıyor olabilir. Buda gereksiz yere işlemcinizin yük altına girip ısınmasına yol açabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı