i9 9900K RTX 2060 Sistem Kilitleniyor

axlashroses

Femtopat
Daha fazla  
RAM
G.Skill TridentZ RGB 2x8 GB 4000MHz CL18
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 Evo Plus 500GB, BarraCuda 2TB 7200RPM
Ekran kartı
Asus Rog Strix Geforce RTX 2060 Super OC Evo Gamin
Anakart
MSI MAG Z390 Tomahawk OC 4400
İşlemci
Intel Core i9 9900K
Merhaba. Bilgisayarım farklı zaman aralıklarında ve bazen boştayken bile donuyor. Donduğunda reset tuşuna basılmıyor. Yalnızca Power tuşuna basılı tutarak kapatabiliyorum. Bazı seferlerde donduğunda hoparlörden "zzzzzz" sesi de geliyor. Hoparlör gücünü kesince ses de kesiliyor. Ekran mavi ya da siyah olmuyor, o an ne varsa o şekilde kilitlenip kalıyor.

Belki kendim çözebilirim diye HWMonitor ile PC'yi kullanırken derecelere baktım, bir defa donduğunda 40-60 dereceler arasındaydı her parça. Bu yüzden fan ve ısınma problemini eledim. SSD ve HDD üzerinden ayrı ayrı kullanımlarda bulundum, 2'sinde de kilitlenme sorununu yaşadım belli zaman sonra. İnternetten araştırarak birçok komut denedim ancak çözüm olmadı. Ben işin içinden çıkamadım.

Sistem bilgilerim:

İşletim sistemim: Windows 11 Pro.
Anakart: MSI MAG Z390 Tomahawk OC 4400.
İşlemci: Intel Core i9 9900K.
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX GeForce RTX 2060 Super OC EVO Gaming 8 GB 256bit.
RAM: G.Skill Trident Z RGB 2x8 GB 4000MHz CL18.
SSD: Samsung 970 EVO Plus NVMe 500GB 3500/3300 M.2
HDD: Seagate Barracuda 2TB 7200 RPM.
PSU: Corsair RM750 80+ Gold.
İşlemci fanı: Corsair Hydro H100X 240mm.
Ayrıca kasada 3 adet önde 1 adet arkada standart fan bulunmaktadır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben bu sorunla alakalı arkadaşımın sistemde çok uğraşmıştım ve sorun RAM'lerde çıkmıştı. XMP Kapatıp 2133MHz de iken bir süre deneyebilirsin. Bir de memtest86 ile RAM'lere tam tarama yaptırmanı tavsiye ederim.

Ben bu sorunla alakalı arkadaşımın sistemde çok uğraşmıştım ve sorun RAM'lerde çıkmıştı. XMP Kapatıp 2133MHz de iken bir süre deneyebilirsin. Bir de memtest86 ile RAM'lere tam tarama yaptırmanı tavsiye ederim.
Ne yazık ki XMP ve Game Boost kapalı iken de sorun değişik zamanlarda tekrarlıyor. Dediğin taramayı yarın yapıp sonucunu yazacağım.

Ne yazık ki XMP ve Game Boost kapalı iken de sorun değişik zamanlarda tekrarlıyor. Dediğin taramayı yarın yapıp sonucunu yazacağım.
Bu probleme anakart, RAM ve depolama üçlüsü sebep olabiliyor çok ucu açık bir arıza maalesef. BIOS güncel değilse son sürüme güncelleyin mutlaka. Memtest86 sonucu temiz çıkarsa anakarttaki PSU kabloları hariç diğer tüm her şeyin bağlantısını çıkartıp bir de öyle deneyin derim.

Bu probleme anakart, RAM ve depolama üçlüsü sebep olabiliyor çok ucu açık bir arıza maalesef. BIOS güncel değilse son sürüme güncelleyin mutlaka. Memtest86 sonucu temiz çıkarsa anakarttaki PSU kabloları hariç diğer tüm her şeyin bağlantısını çıkartıp bir de öyle deneyin derim.
Henüz %100 tamamlanmadı ancak neredeyse tamamlandı. Memtestte bir sorun ya da hata çıkmadı. Bu iyi bir şey mi :D

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı