i9 9900K sistem oyularda donuyor

Blu3Sh4rk

Decapat
Merhaba arkadaşlar.
Öncelikle PC parçalarım:
  • H700I kasa.
  • i9 9900K.
  • G.Skill Trident Z Neo 2x16 CL16 3600 MHz.
  • 1070 ASUS ROG STRIX OC.
  • Z390-E GAMING anakart.
  • EVGA G3 750W.
  • NZXT krakenX73 360 mm sıvı soğutucu.

GPU sıcaklığı 63 dereceden yukarı çıkmıyor. Lakin CPU RAM kullanımlarım çok düşük seviyelerde seyretmesine karşı %100 GPU kullanımı yüzünden heaven bench mark testlerinde donma ve kapatma problemi yaşıyorum. Sorunumun çözümü için MSI Afterburner OC ayrıca XMP ile OC denememe rağmen bir çözüm bulamadım. Ekran kartının %100 değerine ulaşmasını engelemenin bir yolu var mı?

İyi günler.

Merhaba arkadaşlar.
Öncelikle PC parçalarım:
  • H700I kasa.
  • i9 9900K.
  • G.Skill Trident Z Neo 2x16 CL16 3600 MHz.
  • 1070 ASUS ROG STRIX OC.
  • Z390-E GAMING anakart.
  • EVGA G3 750W.
  • NZXT krakenX73 360 mm sıvı soğutucu.

GPU sıcaklığı 63 dereceden yukarı çıkmıyor. Lakin CPU RAM kullanımlarım çok düşük seviyelerde seyretmesine karşı %100 GPU kullanımı yüzünden heaven bench mark testlerinde donma ve kapatma problemi yaşıyorum. Sorunumun çözümü için MSI Afterburner OC ayrıca XMP ile OC denememe rağmen bir çözüm bulamadım. Ekran kartının %100 değerine ulaşmasını engelemenin bir yolu var mı?

İyi günler.
Ekran kartı sürücülerinde bir problem var galiba. DDU ile sürücüleri kaldırıp temiz kurulum yapın. Eğer son sürümde de bir sıkıntı var ise. Ondan önceki stabil olan sürücüyü kurmanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Bunun neresi normal?

Çok düşük. Hatta aşırı düşük. Oyun fazla işlemci kullanımı gerektirmese bile en az %30 olmalıydı.

Demek ki işlemci bazlı bir oyun değil de ekran kartı kullanımı fazla. Bunun neresi kötü ki. Ekran kartını verimli kullanıyor. Esas şu anda ekran kartı kullanım değeri daha önemli. CPU kullanımının düşük olması FPS'e yansımıyorsa hiçbir sorun teşkil etmez. Bir de 9900Kdan bahsediyoruz, GTX 1070'i tınlamayacak bir işlemci kendisi.

Son düzenleme:
Merhaba,

DDU ile güncelledim. MSI Afterburner ile OC yaptım. Fakat durum şöyle, GPU bir anda 99'a çıkıyıor güzel fakat nedense çok yükseldiği için kendini salıyor o sırada siyah ekran verip kapanıyor. RAM testi yaptırdım fakat Windows bozuk bir RAM bulamadı. Ayrıca Black Desert gibi oyunlarda deniyorum. Ondada durum aynı oyun açılıyor güzel fakat GPU %100 olup biraz sonra video encode işlemi bırakıyor. Sıcaklık maksimum 63. derece oluyor ekran kartı için. Diğerleri 50 derece ve alıtında genelde. Sıcaklık ile ilgili bir sıkıntım yok. XMP ile ilgili olabilir mi diye deniyorum sürekli BIOS tarafından, RAM frekans cam 10 3600MHz gözükmüyor, 1066MHz yazıyor garip bir şekilde. CPU o anki frekansı 4799 ve üstü normal 3600MHz. Sorunun tanımını yapabilsem çözebileceğim. Daha çok sorunun tanımındayım. İşlemciyi ekran kartı besleyemiyor fakat gene de durum siyah ekrana yol açmamalı diye düşünüyorum.

Merhaba,

DDU ile güncelledim. MSI Afterburner ile OC yaptım. Fakat durum şöyle, GPU bir anda 99'a çıkıyıor güzel fakat nedense çok yükseldiği için kendini salıyor o sırada siyah ekran verip kapanıyor. RAM testi yaptırdım fakat Windows bozuk bir RAM bulamadı. Ayrıca Black Desert gibi oyunlarda deniyorum. Ondada durum aynı oyun açılıyor güzel fakat GPU %100 olup biraz sonra video encode işlemi bırakıyor. Sıcaklık maksimum 63. derece oluyor ekran kartı için. Diğerleri 50 derece ve alıtında genelde. Sıcaklık ile ilgili bir sıkıntım yok. XMP ile ilgili olabilir mi diye deniyorum sürekli BIOS tarafından, RAM frekans cam 10 3600MHz gözükmüyor, 1066MHz yazıyor garip bir şekilde. CPU o anki frekansı 4799 ve üstü normal 3600MHz. Sorunun tanımını yapabilsem çözebileceğim. Daha çok sorunun tanımındayım. İşlemciyi ekran kartı besleyemiyor fakat gene de durum siyah ekrana yol açmamalı diye düşünüyorum.

i9-9900K öyle bir işlemci ki 2K çözünürlükte RTX 3080'le bile darboğaz yapmayacak bir işlemci kendisi. GTX 1070'i besleyememesi imkansız. Sorunun ekran kartı olma ihtimali daha da arttı şu an da gözümde. Sıcaklık değerleri ne durumda. Eğer sıcaklık ile ilgili bir problem yoksa Kartın içerisinde ki BIOS da bir problem olabilir. Eğer BIOS arızası varsa da o iş beni aşar, çünkü yeniden BIOS yazmak gerekebilir. Sıcaklılara bir bakın. Sonrasında geri dönüş yaparsınız. Bir de Ekran kartsız onboard deneyin eğer sorun yoksa kartta sorun olma ihtimali de kesinleşir.

Son düzenleme:
DDU ile baştan kurdum. Fakat sıkıntım çözülmedi. Daha sonra XMP değerini anakartta Auto'ya ayarladım. Şimdilik çözülmüş olabilir galiba. Durum ile karşılaşırsam size döneceğim. RAM için özel ayarlama yapmak gerekiyor. Bayağı yoruyorum ama yüzde 90 üzerine çıkmamaya başladı GPU. XMP kapalıyken iyi gidiyor. RAM BIOS ayarlarını manuel yapmak gerekiyor herhalde.

Geri
Yukarı