i9 9900K sistem toplama

KIVANC

Hectopat
Merhaba Technopat ailesi,

Video işlemede kullandığım bilgisayarım (Z87, 4770K, 16GB) sistemim malumdur ki artık yeni işlerime yeterli gelmiyor, fark ettiğiniz gibi biraz eskide kaldı.

Araştırmalarım sonucunda şu kılavuzu da kullanarak: LİNK yeni bir bilgisayar toplamaya karar verdim. Oyun oynamayacağım için ve 3D işlemler yapmayacağım için Ekran Kartı düşünmedim bile. CUDA çekirdeklerinin "ray-traced" ile AE işlemlerine yardımcı olduğunu biliyorum fakat sanırım 3D'de fark yaratıyor büyük ölçüde.

Düşündüğüm yeni sisteme gelecek olursak,
Benim düşündüğüm sebepleriyle;

Anakart:
MSI MAG Z390 TOMAHAWK Intel Z390
(Bu zamana kadar hep MSI kullandım, üst kartları seçmeme sebebim bunun bana yetecek olması)

İşlemci:
Intel Core i9 9900K Soket 1151 3.6 GHz
(Makaleye göre; evet daha çok çekirdekli işlemciler elbet daha iyi sonuç verecektir fakat artan fiyat kadar fark olmayacak, AE son versiyonu bile o kadar çekirdek kullanmıyor) F/P olarak 9900K'nın doğru seçim olduğunu düşünüyorum.

Bellek:
CORSAIR 64GB(4X16GB) DDR4 3200MHz CL16
(AE'den bunca yıl çıkardığım en önemli ders; ne kadar RAM o kadar video preview; yani video işlerken izletme kolaylığı) Fakat derseniz ki 32GB işini görür, 64 gereksiz kaçar, dayanaklarıyla beraber değerlendirebilirim.

SSD:
SAMSUNG 500GB 970 EVO Plus NVMe M.2 SSD
(Buna pek bir açıklama yapmaya gerek yok, bulduğum en uygun M.2'lerden biri)

CPU Soğutucu:
Cooler Master MasterLiquid ML240R

Kasa:
Cooler Master MasterCase SL600M
(Eski sistemim Cooler Master Cosmos SE, yani kısaca sadece ve tank görünüşlü kasalar ilgimi çekiyor bu tamamen göz zevki)

PSU:
Corsair RM750 — 750 Watt 80 PLUS® Gold
(Eski sistemimin PSU'sunu kullanacağım. Bu sistem için hiçbir zaman 750 gerekmeyecek belki fakat olanı kullanmak mantıklı geliyor, sanırım hala güçlü PSU'lar arasında)

HDD
4TBx2 HDD
(Eski sistemden)

Evet benim fikirlerim bu yönde, eminim aranızda benden çok çok bilgili birçok arkadaş var, tüm önerilerinize açığım, kasa değişimi hariç :) Elimde var olan parçalar hariç toplam tutar: 12.300TL

Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Genel olarak seçimleriniz güzel bir kaç ekleme yapmak isterim kasa olarak tercihiniz kötü değil fakat önü kapalı mini tower olarak geçen bir kasa bu sisteme yakışmayacağını düşünüyorum. Sebebi kesinlikle kötü kasa olmasından değil günümüzde bu fiyat biriminde çok daha iyi kasalar mevcut ayrıca kasanın önüne radyatör taktığınızda kapalı olmasından kaynaklı performans düşüşü yaşarsınız üste takarsanız önü kapalı olduğu için sıcaklık sorunları kasayı şununla değiştirmenizi tavsiye ediyorum.
Sıvı soğutucuya gelince evet güzel bir sıvı soğutma fakat bir süre sonra pompa sesinden rahatsız olacaksınız sebebi ise kronik problem garantiye gönderdiğinizde de size sıfırı ile değişim yapacaklar fakat ne göreceksiniz bir süre sonra aynı problem tecrübe ile sabittir ve iade hakkı tanınmıştır daha sonra şununla değiştirdim ve gayet memnun kaldım %15-20 arası daha iyi bir soğutma sağlıyor seçtiğiniz modelden. i7 8700K yı rahatlıkla 5.0 GHZ de 70-75 derece arası kullanıyorum stabil şekilde.

Genel olarak seçimleriniz güzel bir kaç ekleme yapmak isterim kasa olarak tercihiniz kötü değil fakat önü kapalı mini tower olarak geçen bir kasa bu sisteme yakışmayacağını düşünüyorum. Sebebi kesinlikle kötü kasa olmasından değil günümüzde bu fiyat biriminde çok daha iyi kasalar mevcut ayrıca kasanın önüne radyatör taktığınızda kapalı olmasından kaynaklı performans düşüşü yaşarsınız üste takarsanız önü kapalı olduğu için sıcaklık sorunları kasayı şununla değiştirmenizi tavsiye ediyorum.
Sıvı soğutucuya gelince evet güzel bir sıvı soğutma fakat bir süre sonra pompa sesinden rahatsız olacaksınız sebebi ise kronik problem garantiye gönderdiğinizde de size sıfırı ile değişim yapacaklar fakat ne göreceksiniz bir süre sonra aynı problem tecrübe ile sabittir ve iade hakkı tanınmıştır daha sonra şununla değiştirdim ve gayet memnun kaldım %15-20 arası daha iyi bir soğutma sağlıyor seçtiğiniz modelden. i7 8700K yı rahatlıkla 5.0 GHZ de 70-75 derece arası kullanıyorum stabil şekilde.

Selam,
Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Kasa konusunu düşüneceğim evet farklı bir yapısı var ön ve arka hava akışı yerine alt ve üst yapmışlar. Bazı yabancı makalelere bakarak deneyimlerine bakıyorum.

Sıvı soğutma konusuna gelince tecrübeleriniz ve yorumlarınız benim için çok önemli bir nokta oldu. Hemen değiştiriyorum.

Bir de şu model hakkında düşünceniz var mıdır?
Cooler Master MasterLiquid ML360R

Çok teşekkürler

Render, video edit gibi işlem gücü isteyen uygulamalarda AMD daha iyi bir seçenek. Bütçeniz var ise Threadripper 2950X veya 2920X işlemci alıp X399 anakart alabilirsiniz. Bütçem yetmez diyor iseniz Ryzen 7 2700x güzel bir tercih olabilir.

Render, video edit gibi işlem gücü isteyen uygulamalarda AMD daha iyi bir seçenek. Bütçeniz var ise Threadripper 2950X veya 2920X işlemci alıp X399 anakart alabilirsiniz. Bütçem yetmez diyor iseniz Ryzen 7 2700x güzel bir tercih olabilir.
2950X çok istediğim işlemcilerden fakat malesef bütçemi çok aşıyor.

Selam,
Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Kasa konusunu düşüneceğim evet farklı bir yapısı var ön ve arka hava akışı yerine alt ve üst yapmışlar. Bazı yabancı makalelere bakarak deneyimlerine bakıyorum.

Sıvı soğutma konusuna gelince tecrübeleriniz ve yorumlarınız benim için çok önemli bir nokta oldu. Hemen değiştiriyorum.

Bir de şu model hakkında düşünceniz var mıdır?
Cooler Master MasterLiquid ML360R

Çok teşekkürler
Aynı soğutucunun 360 mm modeli kronik bir pompa sesi sorunu var maalesef bu seride size tavsiyem Corsair olacaktır. NZXT x62 x72 serisi de iyi soğutucular arasındadır veya Thermaltake Floe Riing 360 MM yi öneririm

Nanokatalog’ta 916 Tl önerdiğin sıvı soğutma Corsair H115i PRO sıvı soğutma İşlemci CW-9060032-WW İşlemci Fanı - Nanokatalog

Aynı soğutucunun 360 mm modeli kronik bir pompa sesi sorunu var maalesef bu seride size tavsiyem Corsair olacaktır. NZXT x62 x72 serisi de iyi soğutucular arasındadır veya Thermaltake Floe Riing 360 MM yi öneririm

Kararım son olarak şu şekildedir.
Sıvı Soğutucu:
Corsair Hydro H115i PRO RGB 280mm

Kasayı almaktan vazgeçtim. Eski kasamı kullanacağım sizce bu uygun mudur?
COSMOS SE | Cooler Master

Bir de son sorum; eski sıvı soğutucumu kullansam sıkıntı yaşar mıyım?
COOLER MASTER SEIDON 240MM SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ - Vatan Bilgisayar

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı