i9 9900k Yüksek Sıcaklık Problemi

Selam arkadaşlar, kendimce cok da araştırmadan bir sistem kurdum ama sıcaklıgım cok stabil değil. Öncelikle sistemi söyleyeyim:
  • Anakart MSI Meg Z390 Godlike
  • İşlemci i9 9900K
  • RAM 32 GB 3200 MHz
  • Ekran kartı: MSI RTX 2080 Ti Lighting Z gelene kadar idareten 6 GB GTX 1060 :D
  • Sıvı sogutma Corsair Hydro H150 360 mm pro (Custom yapana kadar idareten)
  • PSU Thermaltake 1250 watt titanyum irgb
  • Kasa TT View 91 VS
Şimdi konumuza detaylı bir şekilde gireyim.
İlk işlemcim Thermaltake 240 mm vardı, sıcaklık bosta 43 derece ıdı ama 3-5 sanıye ıcerısınde +10 derece alıp geri düşüyordu, stabil değil. Sıvı sogutmayı değiştim ilk olarak, şimdi boşta 37 derecede. (Termal macunum Zalman STG 1 ama Coolermaster Mastergel Pro aldım yarın gelecek, onunla da dener atarım degerlerı.) Sımdı sıcaklıgım bosda 37 derecelerde ama 3-5 dakikada bir sıcaklık +7 derece gorup geri düşüyor. OC falan yapmadım, kendi ayarlarında. BIOS'u guncelledım farklı surumlerde calıstırdım durum bu. Rainbow Six Siege oynarken de 65-70 dereceyi falan görüyor. Boşta 37-38 derece cok hosuma gıtmıyor acıkcası, var mı bır onerınız? Voltaj dusur falan dıyen oldu ama nasıl yapılır bilgim yok.

Eki Görüntüle 360564
merhabalar benzer sorunu bende yaşıyorum boştaki sıcaklıklarınız gayet normal bende de hemen hemen aynı 30-38 arası gidip geliyor ancak yük altında benim işlemcim çok fazla ısınıyor voltaj düşürdüm aynı sorun devam ediyor. Kraken x72 soğutucuya geçtim 360mm değişen bişey olmadı. En son anakart tan kaynaklı olabileceğini düşünmeye başladım.
Çözüm yolunu bulduysanız paylaşırmısınız ?

Hocam sizin sorun biraz voltajla alakalı gibi, aio soğutucu kullandığınız için zaten sıcaklıklarda fazla bir oynama beklememenizi tavsiye ederim ama bende bir inceleme yapmıştım. Size yardımcı olursa bios ayarlarında yardımcı olabilirim. Biostan ince ayar lazım size.

Hocam sizin sorun biraz voltajla alakalı gibi, aio soğutucu kullandığınız için zaten sıcaklıklarda fazla bir oynama beklememenizi tavsiye ederim ama bende bir inceleme yapmıştım. Size yardımcı olursa bios ayarlarında yardımcı olabilirim. Biostan ince ayar lazım size.

Hocam diğer konuda yazdım bakarsanız sevinirim sizinle orada konuşmuştuk

İlk baştaki stabil olmama durumu bios , windows güncelledikçe geçti :) 4.7 ghz de çalıştırdım ve anakarttan bir mod değiştirdim tam hatırlamıyorum. Yükde maksimum 65 67 dereceyi görüyor.

İlk baştaki stabil olmama durumu bios , windows güncelledikçe geçti :) 4.7 ghz de çalıştırdım ve anakarttan bir mod değiştirdim tam hatırlamıyorum. Yükde maksimum 65 67 dereceyi görüyor.

Sorununuzun düzelmesine sevindim. Sanırım BIOS u otomatik ayarlarda kullanıyorsunuz. Anakartınız maksimum kaç voltaj (V-Core) veriyor yük altında biliyormusunuz ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı