i9 9900K'dan Ryzen 9 5900X geçmek mantıklı mı?

ZantiagO

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, i9 9900K işlemci ve Gigabyte Aorus Z390 Master parçalarımı satıyorum. Bunların yerine Ryzen 9 5900X ve Gigabyte Aorus X570 Master parçalarına geçiş sağlayacağım. Sizce değer mi? Performans farkı gözle görülür olur mu? Ekran kartım 3060 Ti ve SSD 980 Pro bunlarda biliyorsunuz ki PCI 4.0 kullanıyor. Fakat bendeki işlemci ve anakart PCI 3.0 olduğu için kullanamıyorum. Biraz da bu yüzden değiştirmek istiyorum. Hem yayın vs tarzı işlere de girmek istiyorum o yüzden de render konusunda daha iyi performans alacağımı düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni bir sisteme ihtiyacım yok parçalarım gayet iyi durumda. Uzun yıllar daha idare edeceğini düşünüyorum. Sadece işlemci ve anakartım biraz eskidiği için şu anki güncel bir seriye geçmek istedim. DDR5 gibi bir sisteme geçmek demek arkadaşın dediği gibi 70-80 bin TL hatta yetmez. PCI 5.0 ekran kartı, SSD, DDR5 RAM, vs. derken derdi bitmiyor. Şu an kullandığım parçalar PCI 4.0 ama anakartım ve işlemcim 3.0 olduğu için en basitinden SSD konusunda -3000 hız kaybım var. Yayın konusunda tek PC'de yapacağım ve bu konudada Ryzen çok iyi performans veriyor. Bunları göz önünde bulundurarak geçmek istiyorum.

5900X'e geçsen bile oyunlarda performansın pek de değişmeyeceğini söyleyeyim zira ekran kartın 3060 Ti. 9900K zaten 3060 Ti'ı limitlerine kadar besleyebiliyor. İleride çok daha güçlü bir ekran kartına geçmeyecekseniz bu yükseltme gereksiz olabilir.

Amacın render yapmaksa direkt geçmeyi düşünebilirsin.

5900X'e geçsen bile oyunlarda performansın pek de değişmeyeceğini söyleyeyim zira ekran kartın 3060 Ti. 9900k zaten 3060 Ti'ı limitlerine kadar besleyebiliyor. İleride çok daha güçlü bir ekran kartına geçmeyecekseniz bu yükseltme gereksiz olabilir.

Amacın render yapmaksa direkt geçmeyi düşünebilirsin.

Ben sistemi şu an da güncel tutmayı düşünüyorum PCI 4.0 geçip salacağım. Bir de dediğiniz gibi yayın konusuna gireceğim için render konusunda iyi bir parça tercih etmem gerekiyor. Yani çok kararsızdım çünkü gerçekten oyun konusunda aralarında en fazla 6FPS oynadığını gördüm. Fakat elimdeki ürünleri satıp geçtiğim için mantıklı olacağını düşünüyorum.

Geri
Yukarı