i9 9900KS RX 5700 XT Sistem Sorunu

Jeatron

Centipat
Makaleler
1
Sistemim;

• İşlemci : Intel Core i9-9900KS /
  • Anakart : Asus ROG STRIX Z390-E GAMING /
  • Ekran Kartı : Sapphire RX 5700 XT Nitro+ SE OC /
  • SSD : Corsair Force NVMe PCIe M.2 960GB /
  • RAM : Corsair Vengeance LPX DDR4 3600 C18 2x8GB /
  • Güç Kaynağı : Corsair TX 750MW 80+ /
  • Sıvı Soğutucu : Corsair H150i 360mm /

Daha önce bu sistem ile alakalı bir konu daha açmıştım, ancak bu sefer ki sorun başka.
Önce'den olan sürücü ile alakalıydı ve çözüldü.
Ancak bu sefer olan daha farklı.

Olan sorun şu, herhangi bir oyun, yazılım ile uğraştığım'da ALT + TAB kombinasyonunu kullandığım zaman ekranım kilitleniyor.
Ancak eski problem'den farklı olarak. Şuan ki sistematik bir donma değil.
Bunu'da nereden anlıyorum, önceki konu için sorun sistemin tamamen kilitlenmesiydi. Ancak burada RGB ışıkları vs. sistemin tüm fonksiyonları devam ediyor ancak ekran donmuş vaziyette kalıyor, ve windows hiç bir komuta yanıt vermiyor.

Windows güncel.
BIOS güncel.
Windows RAM testi yapıldı, bir sorun yok.
BIOS'da XMP2 modu açık, başka türlü RAM 3600Mhz'de çalışmıyor.
Enteresan tarafı ise performansı olduğu gibi veriyor, tüm testleri gerçekten olması gerektiği gibi hatta daha yüksek değerlerde çıkıyor.

Bilgisayar'da uyumlu olmayan tek sürücü ekran kartı.
Onunda sebebi AMD sürücüleri Radeon RX 5600 XT ekran kartına kadar destek veriyor.
Benim kartım ise Sapphire RX 5700 XT Nitro+ SE OC kartım için resmi bir destek yok.
Bu sorun için resmi güncel sürücüyü mü beklemeliyim, yoksa sorunu başka yerde mi aramalıyım?

Aklıma gelen ihtimaller;
  • Ekran - Ekran kartı bağlantı kablosu.
  • Ekran'da bir problem olabilir.
Bu ihtimaller harici tecrübeli kişilerin fikirlerini bekliyorum.

Bir diğer konu ise; sürücü güncelleme programların'da bazı sürücülerin eski olduğu gözüküyor.
Bu sürücüleri donanım kimlikleriyle bulamıyorum.
Bunların güncel olmaması bu sorunu yaşatır mı?

Bu sürücüleri kaynağından bulup nasıl indirebilirim?

2.png

Anakart'ın Intel ME firmware'si yüklenmiyor, hata aşağıda;

s.png

Fullscreen ve 3D accelerator gerektirmeyen bir sey yaptiginda alt+tab yaparsan sorun oluyor mu?

Ornegin notepad ve paint acikken alt+tab ile birbirleri arasinda gecis yaparken de yasiyor musun bu sorunu? Yoksa sadece full screen oyundan isletim sistemine geri donerken mi yasiyorsun?

Eger ikincisi ise, oyunlari "Windowed" modda oynamayi dener misin? Yine yasayacak misin. Eger windowed cozuyorsa isi, muhtemelen GPU kaynakli bir sorunun var ( yazilimsal oldugunu dusunuyorum )

Eger windows icinde dahi alt tab duzgun calismiyorsa bence Windows u silip bastan kur, hic duymadim boyle bir hata daha once.

Eski aldigin probleme de bakinca ben sorunun GPU driver'i ile ilgili oldugunu dusunuyorum. Gecici olarak "Borderless Window" modunda oyun oynarsan belki sorunu asarsin.

Fullscreen ve 3D accelerator gerektirmeyen bir sey yaptiginda alt+tab yaparsan sorun oluyor mu?

Ornegin notepad ve paint acikken alt+tab ile birbirleri arasinda gecis yaparken de yasiyor musun bu sorunu? Yoksa sadece full screen oyundan isletim sistemine geri donerken mi yasiyorsun?

Eger ikincisi ise, oyunlari "Windowed" modda oynamayi dener misin? Yine yasayacak misin. Eger windowed cozuyorsa isi, muhtemelen GPU kaynakli bir sorunun var ( yazilimsal oldugunu dusunuyorum )

Eger windows icinde dahi alt tab duzgun calismiyorsa bence Windows u silip bastan kur, hic duymadim boyle bir hata daha once.

Eski aldigin probleme de bakinca ben sorunun GPU driver'i ile ilgili oldugunu dusunuyorum. Gecici olarak "Borderless Window" modunda oyun oynarsan belki sorunu asarsin.

Oyunlarda bu durum yaşanıyor.
Herhangi bir oyunda olunca ALT + TAB atınca sistem kilitleniyor.
Başka bir alanda böyle bir sorun yaşanmıyor.
Dahili grafik kartıyla görüntü alıp deneyebilirsiniz. En azından harici ekran kartıyla ilgili şüphelerinizi gidermiş olursunuz.
Bunu nasıl yapabilirim?

Pencereli mod'a alarak oyuna gir o şekilde yaparsan kilitlenmez bende de aynı sorun vardı. World of warship oyununda tam ekran oyuna girerken sistem kilitleniyor idi sorunu böyle çözdüm şimdi tam keran çerçevesiz moda aldım ve kilitlenmiyor asla. Soruna gelince kodlarda saklı olduğunu düşünüyorum diğer oyunlarda bu sorunum yok ama sorunu bunun dışında hala çözebilmiş değilim. Bu çözümse şaheser 0 kilitlenme.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı