İade için kargo firmaya ulaştıktan sonra sorumluluk kime ait?

• Konuyu başlatan V12
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 832
Ya dediğim gibi iade konusunda bir problem yaşamadım şu ana kadar, değişim gerçekleştirdim değişim işleminde de toplam 1 ay falan sürdü kesinlikle bu sürelerden ve sistemlerinden memnun değilim mağaza ile ilgili öyle ciddi bir problemim yok siz direkt olarak gıcık kapmışsınız hocam :D

Ooo anlatamam, ben İtopya'dan HDD almıştım önceden, zehir ettiler. Bozuk geldi gönderdim sorun yok deyip geri gönderdiler, hala bozuktu, gittim kendim götürdüm yine kontrol ettiler yine sorun yok dediler. En son 3 farklı bilgisayarda denerken video çektim elimde video kanıtıyla gittim, kaydı gösterdim tekrar aldılar kontrol ettiler evet arızalı deyip iade aldılar. Daha da siddin sene alışveriş yapmam oradan. Bir müşteri kaybettiler... Umurlarında mı? Sanmam :D gerçi direkt markayı kötülemek de biraz yanlış oluyor aslında, sadece kendi ve bir arkadaşımın deneyimlerinden yola çıkarak yorum yapıyorum. Adamlar milyonlarca ürün satıyorlar, belki elmanın çürük tarafı bana denk gelmiştir bilemiyorum :')

Hocam tam olarak sormak istediğim soruyu toparlamaya çalışıyorum şu anda.
Ürünün 14 gün içinde iade süresi bana kargo teslim edildiğinde başlıyor o kısmı anladım 14 gün başladı diyelim ben kullandım kullandım atıyorum 10 gün oldu ben 11. gün kargoya versem 12.gün İtopya'nın tarafına teslim edilse 2 gün İtopya hiçbir işlem yapmasa benim 14 gün hakkım bitiyor mu yoksa 12. gün İtopya'ya teslim edildiği andan itibaren 14 gün içinde iade ettim sayılıp para iadesi mi sağlanıyor yani mevzu kargo onlara geçtiği zaman 14 gün süreci hala işliyor mu?
Senin kargoya verdiğin tarih tüketicinin iade hakkının kullandığı tarihtir fakat bir noktayı ifade etmeyi unutmuşsun sanırım bundan da temel olan, satıcının bilgilendirilmesidir. İade hakkını aslında satıcıya bildirdiğin ve işlemlerin başlatıldığı gün, bu hakkını kullanmış sayılırsın.

Senin kargoya verdiğin tarih tüketicinin iade hakkının kullandığı tarihtir fakat bir noktayı ifade etmeyi unutmuşsun sanırım bundan da temel olan, satıcının bilgilendirilmesidir. İade hakkını aslında satıcıya bildirdiğin ve işlemlerin başlatıldığı gün, bu hakkını kullanmış sayılırsın.

Nasıl yani hocam son cümlenizi anlamadım İtopya'da ayın 1'inde forum doldurdum işte ölü piksel iade vs. Diye bana mailden dönüp kod yolladılar, yarın da arayacağım zaten böyle böyle diye durumu anlatıp tekrardan iade işleminin sistemde güncellenmesini talep edeceğim, bir miktar resmiyete döktüğüm bir yazı ile gönderdim yazıyı PC'den yazdım kırtasiyeden çıkarttırdım şu şekilde bir yazı.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-05-04 220126.png
    Ekran görüntüsü 2023-05-04 220126.png
    51,6 KB · Görüntüleme: 7
26.04.2023 tarihinde öğle saatlerinde İtopya'dan verdiğim monitör siparişi 29.04.2023 - 14:19 tarihinde tarafıma teslim edildi. Bazı problemlerden dolayı iade etmek istedim ve tarafıma kargo kodu ulaştı. 02.05.2023 yani elime ulaştıktan 3. gün kargoya geri verdim. Daha sonra 3 Mayıs 2023 çarşamba 14:07 İtopya'nın tarafına ulaşmış kargom. Sistemde hala iptal vs hiçbir şey yazmıyor hiçbir güncelleme olmadı sitede dostlar, acaba benim 14 gün iade hakkımı elimden almaya çalışabilirler mi süreci uzatıp, benim 14 gün sürem ne zaman doluyor? Yani adamların eline geçti dün daha benim sorumluluğumdan kalkmış oluyor mu yoksa hala 14 günlük hakkımdan düşüyor mu? Cümleleri tam kuramadım ama kusuruma bakmayın, teşekkürler.

Ürün iadesi için kargo işlemlerini başlattığınız gün cayma hakkı süresi dolmuş demektir. Satıcıya ne zaman teslim edildiği değil sizin elinizden ne zaman çıktığı önemlidir. Cayma hakkı konusunda yapmanız gerekeni yapmışsınız sorun yok. Geçmiş olsun.

Satıcının ürünü kontrol etmesi hakkı mevcuttur hocam, satıcı, ürünü servise gönderip cayma hakkının istismar edilip edilmediğini yani ürüne zarar gelmediğini kontrol etme hakkına sahiptir. Çoğu zaman ürüne bakıp sağlamsa iade onaylanıyor, gecikirse şaşırmayın diye belirtmek istedim.

Ürün iadesi için kargo işlemlerini başlattığınız gün cayma hakkı süresi dolmuş demektir. Satıcıya ne zaman teslim edildiği değil sizin elinizden ne zaman çıktığı önemlidir. Cayma hakkı konusunda yapmanız gerekeni yapmışsınız sorun yok. Geçmiş olsun.

Satıcının ürünü kontrol etmesi hakkı mevcuttur hocam, satıcı, ürünü servise gönderip cayma hakkının istismar edilip edilmediğini yani ürüne zarar gelmediğini kontrol etme hakkına sahiptir. Çoğu zaman ürüne bakıp sağlamsa iade onaylanıyor, gecikirse şaşırmayın diye belirtmek istedim.

Teşekkürler hocam hiçbir problem yoktu monitörde hatta ekstra ben bir şeyler yapacaktım 2. bir kutuya koymak gibi, zamanım olmadı kutu satın alacaktım bir yerden.

İtopya'da ayın 1'inde forum doldurdum işte ölü piksel iade vs. Diye bana mailden dönüp kod yolladılar, yarın da arayacağım zaten böyle böyle diye durumu
İade talebinin satıcıya gönderildiği tarih, iade hakkının kullanıldığı tarihtir olayda formu gönderdiğiniz tarih, iade talep ettiğiniz gündür.

Teşekkürler hocam hiçbir problem yoktu monitörde hatta ekstra ben bir şeyler yapacaktım 2. bir kutuya koymak gibi, zamanım olmadı kutu satın alacaktım bir yerden.
Ayrıca sizin olayınızda iade nedensiz değil, nedensiz iadelerde bu süre 14 gün iken arızalı ürünlerde ancak kullanım ile tespit edilebilecek arızalı ürünlerin iade süresi teslimden itibaren 6 aydır. Bu ürünlerdeki ayıp sonradan ortaya çıksa bile tüketiciye mal edilemeyen bir ürün arızası malın teslim tarihinde var kabul edilir
MADDE 10- (1) Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. Bu karine, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz.

(2) Tüketicinin, sözleşmenin kurulduğu tarihte ayıptan haberdar olduğu veya haberdar olmasının kendisinden beklendiği hâllerde, sözleşmeye aykırılık söz konusu olmaz. Bunların dışındaki ayıplara karşı tüketicinin seçimlik hakları saklıdır.

(3) Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, üretici, ithalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde malın ayıbına ilişkin açıklayıcı bilgiyi içeren bir etiket konulur. Bu etiketin tüketiciye verilmesi veya ayıba ilişkin açıklayıcı bilginin tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde açıkça gösterilmesi zorunludur. Teknik düzenlemesine uygun olmayan ürünler ise hiçbir şekilde piyasaya arz edilemez. Bu ürünlere, Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun ve ilgili diğer mevzuat hükümleri uygulanır.

Tüketicinin seçimlik hakları

MADDE 11- (1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;

a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,

b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,

c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,

ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Son düzenleme:
İade talebinin satıcıya gönderildiği tarih, iade hakkının kullanıldığı tarihtir olayda formu gönderdiğiniz tarih, iade talep ettiğiniz gündür.

Ayrıca sizin olayınızda iade nedensiz değil, nedensiz iadelerde bu süre 14 gün iken arızalı ürünlerde ancak kullanım ile tespit edilebilecek arızalı ürünlerin iade süresi teslimden itibaren 6 aydır. Bu ürünlerdeki ayıp sonradan ortaya çıksa bile tüketiciye mal edilemeyen bir ürün arızası malın teslim tarihinde var kabul edilir.
madde 10- (1) teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. Bu karine, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz.

(2) tüketicinin, sözleşmenin kurulduğu tarihte ayıptan haberdar olduğu veya haberdar olmasının kendisinden beklendiği hâllerde, sözleşmeye aykırılık söz konusu olmaz. Bunların dışındaki ayıplara karşı tüketicinin seçimlik hakları saklıdır.

(3) satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, üretici, ithalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde malın ayıbına ilişkin açıklayıcı bilgiyi içeren bir etiket konulur. Bu etiketin tüketiciye verilmesi veya ayıba ilişkin açıklayıcı bilginin tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde açıkça gösterilmesi zorunludur. Teknik düzenlemesine uygun olmayan ürünler ise hiçbir şekilde piyasaya arz edilemez. Bu ürünlere, ürünlere ilişkin teknik mevzuatın hazırlanması ve uygulanmasına dair kanun ve ilgili diğer mevzuat hükümleri uygulanır.

tüketicinin seçimlik hakları.

Madde 11- (1) malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;

A) satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,

B) satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,

C) aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,

Ç) imkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

Seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Araştırmalarınız ve yardımlarınız için çok teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı