Ürün iadesinde kargo masrafları kime ait olur?

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
Teknobiyotik'ten bir ürün aldım, 1 gün sonra iade talebinde bulundum. Anlaşmadan caydığımı, iade etmek istediğimi bildirdim. Bana bu durumda, üründe bir kusur yoksa ürünü kendiniz göndermekle yükümlüsünüz, biz kargo parasını ödemeyiz, dediler. Bende iade gönderimlerde bugüne kadar hiçbir firmaya kendi cebimden kargo ödeyerek gönderim yapmadığımı, kanunen sizin ödemeniz gerektiğini bildirdim. Kabul etmediler, diğer firmalarda böyle yapıyorlar vs dediler. Sonra zor bela gönderi kodu aldım ve onla gönderdim. Lakin bana, eğer iadeniz onaylanırsa kargonun geliş ve iade dönüş masrafını ödediğiniz tutardan keseriz dediler. Tüketici haklarına baktığımda, bunu yapmaya haklarının olmadığını görüyorum. Baştan sıkıntı yok dedim, şimdi yalandan bir şeyi bahane ederler ve iade Red etmesinler diye. İadeyi onaylarsalar ve bu parayı verdiğim paradan keserlerse ne yapmalıyım? (aldığım ürün bilgisayar kasasıydı, sıvı soğutmamın uymamasından dolayı iade istedim. Anlaşmalı kargolarında 30TL geliyordu kargo. İade içinde gidiş dönüş 60TL ediyor. ) Şimdi iadeyi kabul ederlerse sanırım bu tutarı kesecekler, kabul etmezlerse iade kargo ücretini ve tekrar dönüş ücretini mi isteyecekler bilmiyorum. Bu bana şimdiden bir ders oldu, uygun fiyat diye bir daha direkt mağazalardan bir şey almam. N11, Hepsiburada vs gibi köklü firmalar üzerinden alışveriş yapacağım. En azından kargoyu kilitlemeye çalışamazlar bu gibi durumlarda.
Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü
12. madde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Onlarca kez iade yaptım fakat hiçbir zaman kargo iade parası ödemedim. Aldığınız ürünün kargo ücreti, aracı firma, aracı site vb. durumları göz önünde bulunarak veyahut firmayla iletişime geçerek bilgi edinebilirsiniz. En basitinden teslim aldığınız kargo firması üzerinden iade edeceğiniz için aynı bilgilendirmeyi kargo firması da yapar. Kargo firması oturduğunuz bölgeye uzaksa da kargo takip numarası veya sipariş kodu üzerinden de çağrı hizmetinden faydalanarak bilgi alabilirsiniz.

Bence aradığınız ürün Amazon'da varsa diğer sitelere göz atmanıza bile gerek yok.
Bazı ürünler bazı mağazalar tarafından tekelleniyor malesef. Örnek, Dell S2721 DGF monitör. İtopya'dan başka yerde satılmıyor, arada bir az sayıda Hepsiburada.com satıyor. O gibi ürünlerde o ürünleri almak istiyorsanız mecbur kalıyorsunuz.
Onlarca kez iade yaptım fakat hiçbir zaman kargo iade parası ödemedim. Aldığınız ürünün kargo ücreti, aracı firma, aracı site vb. durumları göz önünde bulunarak veyahut firmayla iletişime geçerek bilgi edinebilirsiniz. En basitinden teslim aldığınız kargo firması üzerinden iade edeceğiniz için aynı bilgilendirmeyi kargo firması da yapar. Kargo firması oturduğunuz bölgeye uzaksa da kargo takip numarası veya sipariş kodu üzerinden de çağrı hizmetinden faydalanarak bilgi alabilirsiniz.
Hocam firmaya sordum, onlar diyor kargoyu karşılamayız diye. İade onaylanırsada kargoları verdiğiniz paradan keseriz diyor. Hatta iade de gönderi kodu bile vermiyorlardı zorla aldım. Kodla 30TL gitti, kodsuz bana 180TL gelecekmiş, şubede sorduydum.
Büyük ihtimal iadeye bir bahane uydurup kabul etmeyeceklerde işte şansımı deneyim dedim. Ürünü kullanmadım bile, kasanın nesini kullanacağım. Radyatörü dıştan tutarak baktım, sığmadığını görünce yerine geri koydum. Ama kasa kolisi açılmış falan diye de bahane yapabilirler işte...😟

Yeni konular

Geri
Yukarı