İcon yükleme sonrası işlemcinin çok fazla kullanılması

dakovey

Kilopat
Makaleler
1
Bu gece biraz masaüstü özelliştermesi yapmak için ocs-URL denilen paketi indirdim ve yükledim. Buraya kadar herhangi bir sıkıntı yok. Temalar ve mouse imleçleri indirdim kurdum.

İcon paketleri indirip deniyorken papirus isimli paketi indirdim. Papirus'u yüklerken bilgisayar çok fazla kasmaya başladı. İlk defa böyle bir şey gördüm. Şimdi ayarlar kısmından görünüme girince kasma devam ediyor. İşlemci %100 kullanım oluyor.

Manjaro kullanıyorum, işlemcim i3 5005U ve 4 GB RAM var, şimdiye kadar Linux dağıtımlarında böyle bir donma görmemiştim.

Ayrıca /usr/share/icons dosyası içerisinden Papirus iconlarını silmeme rağmen ayarlar, görünüm kısmında hala görüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Önbelleğe alınmamış olabilir ben nasıl yapıldığını unuttum ama @illedelinux hocam anlatmıştı.

Önbelleğe alınmamış olabilir ben nasıl yapıldığını unuttum ama @illedelinux hocam anlatmıştı.
Önbellekten kaynaklanmıyor sanırım çünkü gerekli kodları uçbirime girmiştim. Diğer iconlarda herhangi bir sorun yokken sadece Papirus'ta var.

wget -qO- https://git.io/papirus-icon-theme-uninstall | sh kodunu girerek sistemden kaldırınca Görünüm sekmesi artık donmamaya başladı.

İkon temadan kaynaklanan sorunlarda önce alttaki komutlar ile düzeltmeye çalışın.

Bu komut şayet ikonların kullanımı root ise çalışmasını sağlar.
Kod:
sudo chmod -R 755 /usr/share/icons

Bu komut önbelleğe alınmamışsa önbellege alır. Önbellek sistemdeki araçların ikonu daha hızlı algılamasını sağlar.
Kod:
sudo update-icon-caches /usr/share/icons/*

Yukarıdaki iki komut ikon temanın halen sorununu çözmezse alttaki komutlar ile temayı sistemden kaldırın.
Kod:
sudo rm -r /usr/share/icons/temanın-adı
Kod:
sudo rm -r home/$USER/.local/share/temanın-adı
Kod:
sudo rm -r /home/$USER/.icons/temanın-adı

Ayrıca bir temayı denemek için sisteme kurmadan önce yani /usr/share/icons dizinine aktarmadan önce /home/kullanıcı/.icons adlı dizine açın, öyle deneyin, sorun yoksa ve beğendiyseniz ana dizin olan /usr/share/icons dizinine taşıyın. Taşırken açılmış olarak taşımayın, arşiv olarak taşıyın orada arşivden çıkarın.

Bu konuda bir önemli bilgi vereyim.
İndireceğiniz ikon temaları eğer işlemeyi bilmiyorsanız github gibi yerlerden indirmeyin, çünkü her geliştirici ikon temayı işlenmiş olarak paylaşmaz, ikon temayı ham olarak yani master olarak paylaşır. Bu da malumunuz sorun demektir, indirmek için en garantisi burası.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı