ID Cooling SE-234 ARGB İncelemesi

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere ID Cooling SE-234 incelemesini yapacağım. Ürünü kullananlar vardır illa ki ancak incelemesini forumda yapan ilk kişi ben olacağım sanırım.
SE-234'ü Gelbura üzerinden 469 TL'ye almıştım. Şu anda 499 TL gene alınabilir bir fiyat.

Kutu​

ID Cooling SE-234 ARGB  Kutu.png

ID Cooling SE-234 ARGB Kutu.png

Kutu içeriği​

SATA kablosu.png

Montaj için bir rehber, ARGB kontrolcü ve diğer gerekli parçaların bulunduğu bir kutu geliyor.
Parçalar.png

Ek olarak fan takabilmemiz için fazladan 2 fan yayı bulunuyor.

Heatsink ve Fan​

ID Cooling SE-234.png

Heatsink'in üzerinde ARGB plaka bulunuyor ve 4 adet 6mm boyutunda ısı borularına sahip. Fanın özelliklerine gelecek olursak; 56.5CFM hava akışı, 1.99 H20 statik basınç, 16.2-31.5dB(A) ses değerine sahip. RAM konusuna gelecek olursak Mini-ITX sistemlere bile uyumluluk sağlıyor. Tabi benim gibi ters takmadığınız sürece.

Normalde böyle olması gerekirken
Kasa görünümü.png

Ben böyle taktım. Ram dışında bir sorun çıkarmıyor. Fanı üste kaldırmak zorunda kaldım.

Kasa içi görünüm.png

Termal Macun​

İçinden 10,5 W/m-k değerinde ID-TG25 termal macun çıkıyor.

IG-TG25.png

Uyumlu Soketler​

LGA1200/2066/2011/1200/1151/1150/1155/1156 ve AM4

TPD Değeri​

TPD değerine geldiğimizde 200W TDP değeri bizi karşılıyor.

Ses​

Ses konusuna geldiğimizde 16,2 - 31,5 db arasında çalışıyor. Çok sesli değil fakat kasamdaki fanlar SE-234'e göre baya sessiz olduğundan fan ayarı yaptım.

Performans​

Test Sistemi:
Ryzen 5 3600 CBP açık
B450 Aorus Elite
be quiet! Pure Base 500DX
RX550 2 GB
2X8 Patriot Viper 8 GB 3200MHz
High Power Performance GD 600W 80+ GOLD

Prime 95
Test ayarı.png

Değerler.png

Prime 95 testinde maksimum 75.8 dereceye ulaştı.

Cinebench R20

Cinebench Test.png

Cinebench R20 testinde maksimum 74.8 dereceye ulaştı. Güzel değerler. Boşta 3 derece, oyunlarda ise 56 derece üstünü görmedim. Gerçekten başarılı bir ürün. Bu fiyata rakipsiz.
Daha geniş sıcaklık karşılaştırma isterseniz. TPU'nun şu incelmesine bakabilirsiniz. ID-Cooling SE 234 ARGB Review.

Ben 2. fanı çıkarmaya üşendiğimden yapamıyordum, ellerinize sağlık. Bu arada ID Cooling Stickerını soğutucuya yapıştırınca çok güzel duruyor.

Tek kanal RAM mi o?
Soğutucuyu bilgisayarcı ters taktığı için RAM slotunu kaplamış o yüzden RAM gözükmüyor.

Hayırlı olsun, güzel duruyor. Hatasız günlerde kullanmanız dileğiyle. 😁
Güle güle kullanın, elinize sağlık hocam.
Hayırlı olsun hocam, güzel günlerde kullanın.
Teşekkür ederim.
Hayırlı olsun. İnceleme de soğutucu da çok güzel. Beyaz sistem çok iyi durmuş ekran kartı biraz sırıtmış :D 😍 .
Stok gelene kadar böyle. Düz 1650'ye bile razıyım 😃 .
Ben 2. fanı çıkarmaya üşendiğimden yapamıyordum, ellerinize sağlık. Bu arada ID Cooling Stickerını soğutucuya yapıştırınca çok güzel duruyor.

Tek kanal RAM mi o?
Soğutucuyu ters monte edildiği için öyle gözüküyor. Normalde çift kanal ve çarpmaması gerekiyor.
Değerler güzel. Böyle bir soğutucu alıp O.C'suz cbp ile kullanmakta ne bileyim. :) O.C denemeleri ve sonuç bekliyoruz. Hayırlı olsun.

Anakartın VRM yapısı pek iyi değil. ARGB ve dış görünüş üzerine kurulu. Pek emin değilim o yüzden. Silikonda Bronze zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı