ID Cooling TG25 termal macun kıyaslaması

Merhabalar. Bu macun genelde ID Cooling soğutucularının içerisinden çıkıyor. Hazır bir incelemesini bulmuşken paylaşmak istedim. Üstelik kıyaslamada popüler olan 2 ürün daha var; MX-4 ve Kryonaut.

Test Sistemi

ID Cooling SE-207-XT
Ryzen 7 5800X 4.65 GHz 1.3V

1621955794134.png

1621955809144.png

Testlerde çok ilginç bir şekilde Thermal Grizzly Kryonaut'tan bile iyi performans verdiği gözüküyor. MX-4'ten zaten iyiydi ama Kryonaut'tan iyi olmasını beklemiyordum. Şaşırttı doğrusu. Kalitesini zaten biliyordum, iyi bir ürün olduğunu biliyorum. 10.5 W/MK değerlikli bu arada bilmeyenler için. Genel olarak TG25 kullanıcılarının beğenmediği tek kısım akışkan olmamasıydı. Sürmesi oldukça zor olduğu yönünde şikayet ediyorlardı. Bu şekilde bir inceleme gördüm, paylaşmak istedim.

Kaynak

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Elinize sağlık hocam. Size ayrıca bir sorum da olacak, bu günlerde laptopun termal macununu değiştirmeyi düşünüyorum. Şu anda ki macun taş gibi olmuş. Ama bilgisayarcıya gittiğim zaman bana verdikleri macunun ne adı belli ne başka bir şeyi. Saçma sapan bir markası var. Ben bu macunu almadan önce bakmam gereken şey iletkenliği değil mi? Yani "..W/m.K" dediğimiz kısım ne kadar yüksek olursa o kadar mı iyi oluyor macun?

Elinize sağlık hocam. Size ayrıca bir sorum da olacak, bu günlerde laptopun termal macununu değiştirmeyi düşünüyorum. Şu anda ki macun taş gibi olmuş. Ama bilgisayarcıya gittiğim zaman bana verdikleri macunun ne adı belli ne başka bir şeyi. Saçma sapan bir markası var. Ben bu macunu almadan önce bakmam gereken şey iletkenliği değil mi? Yani "..W/m.K" dediğimiz kısım ne kadar yüksek olursa o kadar mı iyi oluyor macun?
W/MK önemli ancak her W/MK değeri yüksek ürün iyidir diye bir şey yok. Macunun içerisinde bulunan malzemelerin yüzdelikleri önemli. Mesela silikon ağırlıklı bir termal macun ise 50 W/MK bile olsa pek iyi performans vermez.
ID Cooling bir üst seviye ürününe bunu koymayıp alt modeline mi koymuştu? Başka bir marka miydi yoksa?
SE-207'ye koymamıştı :D SE-207-XT'de bu ürün var.
Her zamanki gibi emek kokuyor, elinize sağlık. 10.5W/m.K olan ayrı satılıyor mu yoksa soğutucunun yanında mı çıkıyor?
Gelbura.com 8.5W/m.K versiyonunu satıyor çünkü.
Soğutucu içerisinden çıkıyor. Ayrı satılmıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı