[İddia] Türkiye 40 adet F16 almak için ABD’ye başvurdu!

Bu bilgiye nereden ulaştığını söylersen bakabilirim.
İddia eden sensin.
Bunlar çok gizli şeyler değil. Bu tür şeyleri böyle filmlerden dizilerden izleyip vatan millet sakarya edebiyatıyla bakma. Savunma sanayii dergileri, sayfaları, vs. bir sürü şey var. Bu tür şeyleri bilmek için mit ajanı falan olmaya gerek yok.

Büyük konuşmak istemiyorum ama ortalık karışacak diye düşünüyorum Yunanistan çok hızlı silahlanıyormuş.

Konu çorba olmuş. Gündemi takip etmiyorsanız gidin sistem toplayın. Ciddiyim.

• Bu bir iddia. İ-D-D-İ-A. Ortada iki taraf arasında da resmi bir açıklama hala yok.
  • Uçaklar, F-35'ler için ödenen yaklaşık 1.4 Milya Dolar ile alınacak. Bir kısmı ile.
  • F-16 Blok 70 eski bir uçak değildir. AESA radarı bile elimizdeki mevcut F-16 yerine tercih edilmesi için bir sebeptir.
  • Türkiye bir NATO ülkesidir. Her ne kadar ABD'nin oyunları olsa da, ABD'den uçak alacak olması doğaldır. Bunun çözümü başka X ülkeden uçak almak değil, yerli üretmektir. O da mevcut durumda 2028'den önce mümkün değildir.
  • Diğer Avrupalı alternatifler, Türk ordusunun alt yapısı nedeniyle F-16 kadar uygun değildir. Bu tabii ki değerlendiriliyor ancak F-16V şu an için ideal uçaktır.
  • Rus uçakları söz konusu bile olamaz. O alt yapıyı değiştiremeyiz.
Son olarak MMU ve İHA/SİHA, her ne kadar ağır olarak siyasete malzeme olsa da, hala tam gaz devam eden ve savunma sanayinin bel kemiği projelerdir. BAYKAR, TUSAŞ, ASELSAN, HAVELSAN gibi şirketler tarafından yürütülen bu projeler, bu ülkedeki mevcut mühendisliğin uç noktalarını temsil etmektedir.

MMU'yu, siyasi söylem olan milli yolcu uçağı ile karıştırmayın. Adamlar PR bile yapmıyor MMU için, proje titizlikle yürüyor.

CATS elektro-optik sisteminin geliştirmesi ve TUSAŞ tarafından yerli SİHA motorlarının geliştirmesi devam etmektedir. Ayrıca motor konusunda deneyimli olan Ukrayna ile de özellikle TB-2 ve Akıncı (AI-450C) sayesinde sıkı ilişkilerimiz mevcuttur.

Bunların dışında, bu bir gerçek istek de olabilir. S400 - Patriot sürecinde olduğu gibi "İstedik, vermediniz" e de dönebilir. Bunu oturup göreceğiz. Her sürecin farklı sonuçları olacaktır.

Ancak tek gerçek var: MMU. MMU'ya yatırılacak para, F-16 ya da başka bir uçağa yatırılmamalıdır.

Milli uçaklar geliyor dediler ne oldu onlara ?

Çalışmalar devam ediyor. Programdaki hedef, 2028 sonrası için. Aradaki boşluğun doldurulması gerek.

Yerli ve milli balonuna ne oldu? Hadi üretsene 3-5 tane uçak görelim. 🤣

Üretiliyor.

Lafa gelince kolay zaten ama icraat yok. Savaşa girme potansiyeliniz olan bir ülkeden uçak almak ne alaka?

Fabrikasında çalışıyorsun sanırım MMU'nun.

Yukarda bir troll yazmış araba üretiyoruz tank helikopter uzay mekiği üretiyoruz uçak üreteceğiz İHA SİHA vb vb.
İHA SİHA tamamen bir aldatmacadır. İHA SİHA optik kamera ve güç üniteleri Canada üretimidir. Canada baktı ki bunlar üzerinden siyasi propaganda yapılıyor satışı durdurdu.

Türkiyede 1954 yılından beri motor üretiliyor. Koç gurubu yabancı ortaklı bir şirketle birlikte. Yüzde yüz motor üretiyor. Türkiye'de motor ve motor gövdeleri üreten sanayi kuruluşu Koç gurubudur. Türkiyede araba üretim fabrikası olan tek kuruluş Koç gurubudur.

Açıkçası bir troll varsa o da sensin. Her konuya aynı mesajları yazıyorsun. Koç grubunun ortağı falansın sanırım. İHA/SİHA bir ülkenin şu an için tek vurucu gücü olamaz. Ancak İHA/SİHA aldatmacadır demek, trollük göstergesidir. BAYKAR, İHA/SİHA üreticilerinden birisidir. Bunun yanında TUSAŞ, HAVELSAN ve Meteksan da İHA/SİHA geliştirmektedir. Koç grubu ise benim için ABD güdümündeki bir şirkettir. Koç'un sağlam trolüsün sanırım. İHA/SİHA konusundaki hikayelerini de başkasına anlatabilirsin...

Hadi BAYKAR aldatmaca olsun. Anka, Anka-S ve Aksungur'u yapan TUSAŞ'da mı aldatmaca. 🤣

1.5 milyar doların üzerine yatıp F35’i bile vermeyen Amerika Block 70 F16 verir mi emin değilim çünkü bunlar en gelişmiş F16. AESA radarı var vs vs.

S400’de olduğu gibi bakın önce sizden istedik vermediniz gittik bizde Rusya’dan aldık demek için böyle bir hamle yapılıyor olabilir. Herkes Türkiye’nin aslında Rusya’dan Su57 jeti almak istediğini söylüyor. ABD F16’tı vermeyince bize bahane çıkacak yani.

Rus medyasına baksak, sözde X Milyar dolar çoklu yatırım olacakmış. Ancak özellikle İdlib'de yaşananlar sonucunda, Rus uçaklarına çok da sıcak olmadıklarına eminim. Ki gerçekten şu an İHA/SİHA'larda kullanılan standartlar bile NATO'ya göre yapıldı. Yerli olsa bile bir standart var. Yerli radar ve mühimmatlar ile bunların testlerine girmiyorum bile. Çok riskli olur.

Ki, F-35'i her defasında sorunlu olarak** gösteren medyalar, Su-57'nin sorunlarını görse, ne yapar bilemiyorum... Hindistan projeden çekildi bu nedenle. Rusya başını yakacağı bir ortak arıyor.

Son düzenleme:
Alıyorsak alalım almayacaksak almayalım. Yeter ki S400-Patriot krizine dönmesin. Bu işin sonuçlarına halk olarak biz katlanıyoruz.
İktidar yanlısı değilim ama sonuçta bu memleketin olacak bu uçaklar. İhtiyaç varsa verir parasını alırız.

@SideWinder güzel açıklamışsınız, elinize sağlık. Fakat size şunu sormak istiyorum: Türkiye en son F-4'lerin birkaçını daha emekli etmişti. Bu iddia doğru ise, gelecek F-16'lar, F-4'lerdeki açığı kapatma amacıyla mı alınılacak?

@334155 bence bir nevi. Aslında F15-E alınsa çok iyi olur, fakat F16-V de yeterli gibi duruyor. Sanırım doktrinimiz saldıran yerine savunan olmaya dayalı gibi duruyor şu anlık. Ege'den gemileri çıkartırken o adalarda bayağı kayıp vereceğiz gibi duruyor zaten, Yunanlılar çok fazla silahlandırdılar o adaları, Lozan Antlaşması'na göre yasak olmasına karşın.

Aselsan 1975 yılından kurulmuş milli servetimizdir. Benim lafım TVlerde forumlarda iktidar propagandası yapan Damat Bayraktar'ı Elon Musk Baykar'ı da Tesla gibi takdim eden çomar ve trolleredir:) Zannedersem bu sefer anlaşılmışımdır.

İHA SİHA'nın dışarıdan satın alınan parçalarını yapıyorsa Aselsan yapıyordur. Ama bildiğim bir şey var Bayraktarların şirketinin yapmadığıdır. Taşeron bile değildir

Benim karşı çıkışım trollerin İHA SİHA konusunu Bayraktarların Baykar şirketine mal etmeleridir. Her bir şeyi milli dini manevi istismar eden iktidar tayfasının ne kadar sahtekar olduğunu biliyorum. Bayraktarların Baykar'ı dışındaki şirketlerimiz başımızın tacıdır.

Aselsan'la ve diğer milli savunma şirketlerimizle ilgili tek bir eleştirim bile olmaz olamaz da

Umarım artık direkt bana karşı sevimsiz kelimeler kullanmazsınız

@Nogay Han bey çok arkadaşım vardı böyle konuşan, yok Baykar taşeron, yok parçaları toplama... Hepsi mezun olduktan sonra Baykar'da işe girebilmek için didindiler. Girenler de oldu tabii. Gecelerini gündüzlerine katarak çalışıyorlar, bahsettiğiniz "sözde" taşeron yerde.

İlginç gerçekten. Hayır işin garibi orada teknoloji de üretiyorlar. Demek ki bizim milletimizin alışkanlığı bu.

Bayraktarların Baykar'ı dışındaki şirketlerimiz başımızın tacıdır.

Aselsan'la ve diğer milli savunma şirketlerimizle ilgili tek bir eleştirim bile olmaz olamaz da

Baykar dediğiniz şirket, birçok genç için bir ideal noktası. İkon haline gelmiş durumdalar.

BAYKAR, ASELSAN, HAVELSAN, TUSAŞ. Bunların bizlerin baş tacı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin değerleridir. Ülkemizde yetişen kıymetli beyinler için bu şirketler, birer yükselme noktasıdır. BAYKAR'ın ilk öne çıktığı nokta yazılım ve akabinde otonom sistemdeki entegrasyon başarısı olmuştur. Bunun yanında elektronik alt sistemler var. Özellikle sensör üniteleri, manyetometre ve IMU üniteleri bu başarının daim olmasını sağlamıştır. Zira otonom sistem dediğimiz şey, çok rafine bir sistem olmalıdır. Filtrelemeler ve sistemin verileri çapraz karşılaştırması, burada kullanılacak algoritmalar. Sonrasında TB-2, özellikle platformun kabiliyetine göre hafif ve uygun olmasıyla öne çıktı.

Gençlere yatırım yapan bir yapıdan bahsediyoruz. Teknofest, T3 Vakfı... Bunlar günümüzde binlerce gence ilham oluyor. Lisedeki çocuk, üniversitedeki öğrenci İHA tasarlıyor. Açın Savaşan İHA yarışmalarına bir bakın. Orada öğrenciler öne çıkma imkanı buluyor.

Türkiye'de İHA'ların kaynağı ASLESAN ve TUSAŞ. Bu bir gerçek. Bunu yanında İHA'ları bir araçtan ikon haline getiren, gençler için bir ideal yapan, BAYKAR. Bunu inkar edemezsiniz. Ben bu sayede şu an içinde bulunduğum sektöre ilgi duydum. Benim gibi onlarca arkadaşım, o taşeron ürünü dediğinizi İHA'lar sayesinde, mesleğini buldu.

Umarım artık direkt bana karşı sevimsiz kelimeler kullanmazsınız

Kusura bakmayın ama ülkenin ileri gelen bir savunma sanayi kuruluşu için taşeron derseniz, sizi ciddiye alamam. Bir Akıncı var ve gelecek bir de MUİS projesi var. TUSAŞ tarafında da Aksungur, MMU ve yerli İHA/SİHA motoru projeleri var.

Eğer siz, halkın kolayca empoze olmasından şikayetçiyseniz (ki ülkemizin genel sorunu, halk duymak istediğini duymak ister), ilk başta bu projeleri bu cumhuriyet için ortak bir değer olarak görün. Birini yüceltirken diğerini gömmeye gerek yok. Bunu Akıncı'yı ve Aksungur'u kullanarak çok yapmaya çalıştılar. Çok gördüm bunu...

Aselsan'la ve diğer milli savunma şirketlerimizle ilgili tek bir eleştirim bile olmaz olamaz da.

Olabilir, neden olmasın ki? Eleştiri en doğal şey. Yeter ki bu şirketlerin bizim için milli bir değer ve gençlerimizin için sağlam bir imkan olduğunun bilincinde olalım.

Son düzenleme:
Arkadaşlar, herkesin farklı görüşleri hatta ideolojik yaklaşımları olabilir, normaldir. Fakat önce teknik bazı konuları netlestirmek gerekir:

-Öncelikle, surasi bir gerçek ki, MMU projesinin ilk teslimleri için hedeflenen baslangic tarihi 2030. Başlangıç diyorum çünkü ayda 2-4 adet kadar uretilebilecek. Kademeli değişimle 2035 i geçer tam envanter. Tabi gecikme olmazsa.

-Bu zaman zarfında, eldeki F4 / F5 ler ömürlerini tamamlamış ve hatta ilk uretim F16 lar bile ömürleri ni arttırmak için uygulanan programlara rağmen, teknik kabiliyet açısından yetersiz kalacaktır.

-F16 su an için Hava kuvvetlerimizin elindeki tek jet avcı uçağıdır. Hürjet hafif taarruz uçağı olarak eklenecekse bile, hem muharip kabiliyeti sınırlı hem de uretim için hedeflenen tarihler ve adetler ortaya çıkacak açığı kapatmayacaktır.

-SIHA larımız hava yer muharebesini başarmaktadır, ama hava hava da jetlerle dog fight yapacak değiller. Tabi faydalı yük ve menzil konusu da var.

-Talep edilen F16V ara dönem için uygundur. Kabaca, AESA83 kullanan, kanat üstü yakıt tanklarıyla menzili artan, boylece alt podu faydalı yük için kullanabileceğiniz, modern avionikleri olan bir ucaktir. Yeni alımlar dışında bazı son dönem blokları da vipera update etmek istedi ülkemiz.

-Sahsi fikrim bize yeni uçakları vermezler (40 adet). Biz de gidip Rusya dan muadili bir uçak almayız. Eurofighter typoon u ya da Gripen 39E ( İsveç) i belki denerler ek uçak alımı için (40-50 adet). Fakat galeriden araba alır gibi teslim olmaz. Bu teslimleri de 3-5 yil sayın en az. Bunlar da vermezse, Pakistan, Katar, Azerbaycan uçaklarını kiralarlar. Filoyu diri tutarlar. MIUS ile desteklerler.

-Ama blok yükseltme kitlerini verebilirler. Vermezlerse de lisans sahibi üretici firma ve ülkeye karşı elimize söyle bir koz geçer: Kendi yükseltme sistemimizi uygulama. Yasal olarak buna hakkımız olur. Kendi AESA radarimizi ekler, avioniklerimizi, kokpiti yeniler, kanatustu depoyla menzili arttirir, tıpkı özgür projesi gibi kendimiz yaparız.

Benim görüşüm bu yöndedir. Elimden geldiğince objektif yazdığıma inanıyorum.

Geri
Yukarı