IDE sisteme MBR Windows 8.1 yüklenirse bir sorun olur mu?

Kopernik Pizza

Femtopat
Bugün bir arkadaşım bana bir bilgisayar getirdi ve Windows 8.1 kurmamı istedi. İçinde IDE Windows 7 var. Rufus'dan MBR olarak Windows 8.1 USB hazırlayıp PC'ye kurarsam sorun yaşar mıyım?

Şu anda laptop yanımda değil ama sistem eski BIOS tabanlıydı, harddisk kullanıyordu, 4 GB RAM vardı. Sadece bunları hatırlıyorum.
Anakart 4 GB RAM destekliyorsa çok eski bir işlemci olacağını sanmıyorum ve buna bağlı olarakta bilgisayar AHCI mode desteklemeli. Eğer harddisk IDE değilse BIOS'tan AHCI moda alıp kurabilirsiniz. IDE modda kursanda bir şey olacağını sanmam.

@Kopernik Pizza, MBR eski BIOS sistemi . GPT, UEFI sistem için seçilmeli. BIOS'ta UEFI özelliği yoksa zaten GPT kuramazsınız. MBR kurmanız gerekir. Ek olarak IDE ve ACHI modun UEFI ile alakası yok, varsa ACHI mod seçin. Eğer BIOS'ta UEFI özelliği yok ise MBR kurun var ise GPT. IDE moduna bakmanızı öneririm ACHI vardır büyük ihtimalle.

@Kopernik Pizza, MBR eski BIOS sistemi . GPT, UEFI sistem için seçilmeli. BIOS'ta UEFI özelliği yoksa zaten GPT kuramazsınız. MBR kurmanız gerekir. Ek olarak IDE ve ACHI modun UEFI ile alakası yok, varsa ACHI mod seçin. Eğer BIOS'ta UEFI özelliği yok ise MBR kurun var ise GPT. IDE moduna bakmanızı öneririm ACHI vardır büyük ihtimalle.
Aynen sistemde eski BIOS var, UEFI yok.

Geri
Yukarı