Ideapad Gaming 3 i5 10300H GTX 1650 Ti düşük oyun performansı

16 GB Ram olan modelini kullanıyorum, büyük ihtimal dual channel ramden kaynaklı.Kendim 250-350 FPS arasi aliyorum.
Muhtemelen hocam, en kısa zamanda 8 gb ram eklemek farz oldu.
Rica ederim hocam. O ayarı herkes karıştırıp kapatıyor. Çok fazla arttırıyor performansı. Dediğim gibi GTA 5'te aldığınız FPS değerlerini ben çok normal buluyorum.
Gta 5 deki fps değerleri 8 ram eklendiğinde yükselecek mi acaba bir de ayarları ortaya ya da düşüğe çektiğimde de fps de neredeyse hiç değişme olmuyor bu biraz tuhafıma gitti ekran kartı ultra ayarlarda tam kapasite kullanılıyor gözüküyor.

Gta 5 deki fps değerleri 8 ram eklendiğinde yükselecek mi acaba bir de ayarları ortaya ya da düşüğe çektiğimde de fps de neredeyse hiç değişme olmuyor bu biraz tuhafıma gitti ekran kartı ultra ayarlarda tam kapasite kullanılıyor gözüküyor.
GTA 5'te anlamlı bir yükselme yaşamazsınız. Ekran kartının tam kullanılamadığı oyunlarda çift kanal ramin etkisi görülür. Çift kanal ram sayesinde ekran kartı tam kullanılır. GTA 5, Witcher 3 vs. gibi zaten ekran kartının tam kullanıldığı oyunlarda FPS artışı olmaz ancak oyun yine de fazla RAM kullandığından dolayı yararlı olur.

GTA 5'deki FPS değerleri 8 RAM eklendiğinde yükselecek mi acaba bir de ayarları ortaya ya da düşüğe çektiğimde de FPS de neredeyse hiç değişme olmuyor bu biraz tuhafıma gitti ekran kartı Ultra ayarlarda tam kapasite kullanılıyor gözüküyor.

Hocam FPS yükselmesi için gerekli olan şey belleklerin çift kanalda çalışması. Yani tek bellek işlemciyi 64 Bit ile beslerken çift kanal 128 bit ile besler. Kısaca performans bu şekilde artar. Belleklerin çift kanalda çalışabilmesi için birbirleriyle tamamen uyumlu olması gerekir. En sağlıklısı aynı belleklerden kullanmak. Laptop servisinde bellek yükseltmesi isteyebilirsiniz. Böylelikle garanti bozulmaz.

Hocam FPS yükselmesi için gerekli olan şey belleklerin çift kanalda çalışması. Yani tek bellek işlemciyi 64 Bit ile beslerken çift kanal 128 bit ile besler. Kısaca performans bu şekilde artar. Belleklerin çift kanalda çalışabilmesi için birbirleriyle tamamen uyumlu olması gerekir. En sağlıklısı aynı belleklerden kullanmak. Laptop servisinde bellek yükseltmesi isteyebilirsiniz. Böylelikle garanti bozulmaz.
Servisinde ram taktıracağım hocam en mantıklısı bu dediğiniz gibi, teşekkür ederim
GTA 5'te anlamlı bir yükselme yaşamazsınız. Ekran kartının tam kullanılamadığı oyunlarda çift kanal ramin etkisi görülür. Çift kanal ram sayesinde ekran kartı tam kullanılır. GTA 5, Witcher 3 vs. gibi zaten ekran kartının tam kullanıldığı oyunlarda FPS artışı olmaz ancak oyun yine de fazla RAM kullandığından dolayı yararlı olur.
Anlıyorum hocam peki benim aldığım fps değerleri sizce normal mi ? high da olsa ultra da olsa normal de olsa araba sürme sahnelerinde örneğin 65 fps i durgun anlarda da 80 fps i geçmiyor ben bu sistemin daha fazla fps almasını beklerdim açıkçası.

Anlıyorum hocam peki benim aldığım fps değerleri sizce normal mi ? high da olsa ultra da olsa normal de olsa araba sürme sahnelerinde örneğin 65 fps i durgun anlarda da 80 fps i geçmiyor ben bu sistemin daha fazla fps almasını beklerdim açıkçası.
Tek kanal RAM'in varsa eger darbogaz yasiyorsundur. O yuzden detaylari azaltmak FPS arttirmiyor.

Normal. Benim de aynı. En yüksek ayarlarda:

1639602174593.jpeg 1639602249564.jpeg

İşlemci Throttle oluyor. O işlemci 3.7-3.8 GHz'de çalışmaz normalde. Biraz daha tuning yapalım derdim de işlemci de 90 sınırında. Termal macun yenilerseniz daha da yardımcı olabilirim.
Performans modunda şu an o yüzden 3.8'de. Normalde 4.2 ghz civarında çalışması gerek biliyorum. Turbo modda 4.0 - 4.1 ghz civarında çalışıyor GTA'da. Battlefield'da biraz daha düşüyor. 3.8 - 3.9 gibi. Benim laptop Asus F15 ısınma sorunu var bunda da. Bilgisayar henüz 6 aylık ama en başından beri durum böyle. Şu anlık throttle stop ile veya macunla uğraşmayı düşünmüyorum. Konu sahibi ben değilim de zaten. Teşekkür ederim yardıma ihtiyacım olursa konu açıp etiketlerim sizi.

Tek kanal RAM'in varsa eger darbogaz yasiyorsundur. O yuzden detaylari azaltmak FPS arttirmiyor.
muhtemelen dediğin gibi hocam.
Sende de ram 8 gb mı hocam ? Senin sonuçlarla benim sonuçlar fps olarak yakın ama benim işlemcim 70 derece üzerini görmüyor yani ısınmıyor tek fark bu.
[/QUOTE]

muhtemelen dediğin gibi hocam.

Sende de ram 8 gb mı hocam ? Senin sonuçlarla benim sonuçlar fps olarak yakın ama benim işlemcim 70 derece üzerini görmüyor yani ısınmıyor tek fark bu.
GTA'da tek kanal 8 GB ram ile darboğaz yok. 2x8 gb var bende.

1x8 vs 2x8'den ss aldığım battlefield 1 örneği. CPU-GPU kullanımlarına ve FPS değerlerine bakabilirsiniz:

20211216_090336.jpg20211216_090212.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı