Ideapad Gaming 3 i5 10300H GTX 1650 Ti düşük oyun performansı

O zaman konu ile biraz alakasiz fakat konu sahibi arkadasin da belki isine yarayabilecek bir soru sormak istiyorum. Tek 16gb ram ile 2x8gb ram arasinda da ciddi fps farklari olacaktir degil mi?
Oyuna göre değişir FPS farkı dediğiniz şey. Genelde 30FPS kazanılıyor ama.

İ5 10300H ısınmasın diye çeşitli limitler koyulan bir 10.Nesil işlemci. Muhtemelen bununla ilgilidir ama yine de aşırı ümitli olmayın. FIVR kilidi gibi bir durum varsa yararım dokunmayabilir.

ThrottleStop yükler misiniz? TechPowerUp'un sitesinden indirin. Sıkıştırılmış klasörden çıkarın.
Programı çalıştırın FIVR ve TPL sekmelerinin ekran görüntüsünü atın.
Hocam problem ısınma değil gta5 ultra ayarlarda dahi işlemci ve ekran kartı 70 dereceyi aşmıyor. Yani bu biraz şaşırtıcı geldi bana bir laptopta özellikle işlemci nasıl 70 derecenin üzerini görmez şaşırtıcı ama iyiye yoruyorum bunu.
CS:GO görüntü ayarlarında her şeyi düşürürken yanlışlıkla çoklu CPU kullanımı ayarını devre dışı yapmış olma ihtimaliniz yüksek. GTA 5 için ise Ultra ayarlarda 8X MSAA açıksa ve Online oynuyorsanız 40-50 FPS normal. Üstelik 8 GB bellek kullanıyorsunuz.

Dediğim gibi, CS:GO'ya girin ve çoklu CPU kullanımı ayarının açık olduğundan emin olun.
Bunu deneyeceğim hocam sanırım çoklu cpu kapalıydı, deneyip bilgilendiririm.
Düşüşlerin o kadar sert olması hakkında emin değilim ancak aynı işlemci, aynı ekran kartı fakat başka laptop kullanan biri olarak net söyleyebilirim ki evet tek kanal RAM sorunu. CS:GO'da 90-120 fps varken RAM ekleyince 170-250 arasına çıktı. Düşük veya yüksek ayar fark etmiyor çünkü ekran kartını tam kullanamıyorsunuz. Pek çok oyunda %50 fazla FPS artışı sağlıyor çift kanal RAM. Pek çok oyundan kastım CS:GO, Valorant, Battlefield gibi işlemci odaklı oyunlar.
Tek kanal ramin farkettireceğinden şüphem yok ancak 8 gb ramle stabil csgo oynayamamak can sıkıcı bu derece fark ettireceğini düşünmüyorum şöyle ki bundan 2 hafta öncesine kadar 110-120 fps aşağısını görmüyordu ve ortalama 140-150 fps bu oyunu oynayabiliyordum. Sonra ne olduysa böyle oldu bir türlü çözemedim

Hocam problem ısınma değil gta5 ultra ayarlarda dahi işlemci ve ekran kartı 70 dereceyi aşmıyor. Yani bu biraz şaşırtıcı geldi bana bir laptopta özellikle işlemci nasıl 70 derecenin üzerini görmez şaşırtıcı ama iyiye yoruyorum bunu.
Problem zaten o. Isınmaması için koyuyorlar o limitleri. O yüzden zaten ısınmıyor demeniz lazım mantıken.

İsterseniz açarız biraz performansınızı arttırırım. FPS istiyorum diyosanız yapalım.

GTA 5'te işlemci kullanımı %50'yi geçmiyor bu yüzden zaten işlemci ısınmıyor ve kısıtlanmıyor genelde tam güç kullanılıyor 4.1 - 4.2 ghz civarı.

Problem zaten o. Isınmaması için koyuyorlar o limitleri. O yüzden zaten ısınmıyor demeniz lazım mantıken.

İsterseniz açarız biraz performansınızı arttırırım. FPS istiyorum diyosanız yapalım.

Anladım hocam ama takıldığım konu 2 hafta öncesine kadar böyle olmaması yani ilk 1 ay falan gayet iyiydi csgo performansı ne olduysa sonra oldu. Ben manuel müdahale etmeden düzelsin istiyorum ilk baştaki gibi.
GTA 5'te işlemci kullanımı %50'yi geçmiyor bu yüzden zaten işlemci ısınmıyor ve kısıtlanmıyor genelde tam güç kullanılıyor 4.1 - 4.2 ghz civarı.
Yani benim şuan bu sorunun kesin olarak çözümü için çift kanal rame geçmem mi lazım ? Eğer böyleyse 1 ay sorunsuz tek kanal ram ile cs go oynadım hiş drop yemedim fps de minimum 110 du bu nasıl oluyor çözemedim

Anladım hocam ama takıldığım konu 2 hafta öncesine kadar böyle olmaması yani ilk 1 ay falan gayet iyiydi CS:GO performansı ne olduysa sonra oldu. Ben manuel müdahale etmeden düzelsin istiyorum ilk baştaki gibi.

Yani benim şu an bu sorunun kesin olarak çözümü için çift kanal RAM'e geçmem mi lazım? Eğer böyleyse 1 ay sorunsuz tek kanal RAM ile CS:GO oynadım hiş drop yemedim FPS de minimum 110'du bu nasıl oluyor çözemedim

Sorun kesin çift kanal RAM demedim. Ben de aylar boyunca düşük FPS olsa da BF1 oynadım tek kanal 8 GB ile fakat hiç takılma donma olmuyordu. Çift kanala geçmeden kısa bir süre önce bir anda FPS 50-60'tan 10'a düşüp takılmaya başlamıştı. Çift kanala geçtikten sonra böyle bir sorun yaşamadım.

Önceki NVIDIA driver'larinı da deneyebilirsiniz.

CS:GO görüntü ayarlarında her şeyi düşürürken yanlışlıkla çoklu CPU kullanımı ayarını devre dışı yapmış olma ihtimaliniz yüksek. GTA 5 için ise Ultra ayarlarda 8X MSAA açıksa ve Online oynuyorsanız 40-50 FPS normal. Üstelik 8 GB bellek kullanıyorsunuz.

Dediğim gibi, CS:GO'ya girin ve çoklu CPU kullanımı ayarının açık olduğundan emin olun.
Hocam söylediğiniz ayarın bu kadar etkili olduğunu bilmiyordum fps eski haline döndü teşekkür ederim. Yine ara ara ufak droplar takılmalar olsa da 130-140 arası oynuyorum şuan. En kısa zamanda 8 ram ekleyeceğim. Gta 5 de söylediğim değerler normal mi sizce ? oyun içinden msi afterburner verilerini fotoğraf olarak ekleyeceğim.

Bu cihaz daha 2 aylık bile değil ancak CS:GO'da en düşük ya da en yüksek ayarlar fark etmiyor 130 FPS'in üzerine çıkamıyorum. Buralarda kalsa yine iyi, şiddetli düşüşler oluyor ve 50-60 FPS'leri gördüğü oluyor. GTA V'te ise Ultra ayarlarda 40-50 FPS alıyorum. Ayar düşürsem dahi oyun akışında 60 FPS'i geçmiyor.

Sürücüler güncel olmalı. GeForce Experience'tan kontrol ediyorum. Cihaz Windows 10. bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir? Tek kanal 8 GB RAM'in bu derece olumsuz bir etki yapacağına inanmıyorum şahsen. Önerisi olan varsa çok sevinirim çünkü böyle giderse servisine vereceğim.
16 GB Ram olan modelini kullanıyorum, büyük ihtimal dual channel ramden kaynaklı.Kendim 250-350 FPS arasi aliyorum.

Hocam söylediğiniz ayarın bu kadar etkili olduğunu bilmiyordum FPS eski haline döndü teşekkür ederim. Yine ara ara ufak droplar takılmalar olsa da 130-140 arası oynuyorum şu an. En kısa zamanda 8 RAM ekleyeceğim. GTA 5 de söylediğim değerler normal mi sizce? Oyun içinden MSI Afterburner verilerini fotoğraf olarak ekleyeceğim.

Rica ederim hocam. O ayarı herkes karıştırıp kapatıyor. Çok fazla arttırıyor performansı. Dediğim gibi GTA 5'te aldığınız FPS değerlerini ben çok normal buluyorum.

Geri
Yukarı