IdeaPad Gaming 3 işlemci 90 dereceye ulaşıyor

Merhaba. Lenovo Laptopu işlemcisi boşta 63-65 derece civarlarında, sistem gerektiren bir oyun açtığımda ve yük bindiğinde de 88-90 derece civarlarında takılıyor diye garantiye gönderdim. Beni arayıp bu derecelerin normal olduğunu söylediler. Bakımını yapıp gönderdiler. Şuan da dereceler yazdıklarıma çok yakın. Core Temp uygulamasından baktığımda yük altında ortalama 86 derecelerde takılıyor ve 20 watt civarı kullanıyor. Sizce bu dereceler normal mi? Ayrıca bu watt değerinin sıcaklığa bir etkisi olabilir mi 20 çok düşük geldi?

IdeaPad Gaming serisinin fanların tek köşeye 2 adet yerleştirilen modellerinde aşırı ısınma sorunu var Ryzen 5 4600H var bende macun değişimi sonrası 4 GHz de 90 95 derece 1 2 hafta sonra 103 105 derecelere çıkıyor bulabildiğim tek çözüm işlemcinin GHz'ini 3 GHz'ye sabitlemek ya da mad Ryzen Controller uygulamasından işlemci tepe sıcaklığını ve TDP'sini sınırlayarak 4 GHz de 95 derecelere 90 derecelere kadar indirdim fakat 3600 3800 MHz de çalışıyor performanstan pek kayıp yaşamadım fakat 3 GHz'e göre performans artışı yaşadım.

Geri
Yukarı