Ideapad Gaming 3 sıcaklık değerleri normal mi?

UltimateTeam

Centipat
RAM
16GB
Ekran kartı
Nvidia GeForce GTX 1650 Ti
İşlemci
AMD Ryzen 7 4800H with Radeon Graphics
İyi günler. Cihazım Ideapad Gaming 3 15ARH05 Ryzen 7 4800H. normalde çok bir sorun görmedim ama oyun oynarken sıcaklıklar ve RAM bu değerlerde. Bu değerler normal mi? FPS'yi 45'e kendim sabitledim. PC boştayken 40-50°c arası oluyor. PC'yi alalı 1.5 yıl oldu, fakat 3 aydır oyun oynuyorum.

Sıcaklık Değerleri.png

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi günler. Cihazım Ideapad Gaming 3 15ARH05 Ryzen 7 4800H. normalde çok bir sorun görmedim ama oyun oynarken sıcaklıklar ve RAM bu değerlerde. Bu değerler normal mi? FPS'yi 45'e kendim sabitledim. PC boştayken 40-50°c arası oluyor. PC'yi alalı 1.5 yıl oldu, fakat 3 aydır oyun oynuyorum.

Eki Görüntüle 1452650

Normal değil. CPU olması gerektiğinden daha fazla ısınmış. Arka kapağı açıp fanı temizle. Garantisi devam ediyorsa garantiye gönder daha sağlıklı olur. Ayrıca ekran kartı %4 kullanılıyor. Oyunu AMD Radeon Graphics ile açmışsın. Bu yüzden işlemciyi daha çok zorluyor ve ısınmasına sebep olabiliyor.

Normal değil. CPU olması gerektiğinden daha fazla ısınmış. Arka kapağı açıp fanı temizle. Garantisi devam ediyorsa garantiye gönder daha sağlıklı olur. Ayrıca ekran kartı %4 kullanılıyor. Oyunu AMD Radeon Graphics ile açmışsın. Bu yüzden işlemciyi daha çok zorluyor ve ısınmasına sebep olabiliyor.

Oyun ayarlarında NVIDIA ekran kartı gösteriyordu ama tekrar bakarım ona. Aslında ben bunu başka Lenovo forumda sorduğumda bu işlemcide 105 dereceye kadar normal demişlerdi, ama burada 90°C üstüne normal değil dendiği için şaşırdım. Peki garanti bu fan temizleme işine bakar mı? Bir de şu ana kadar oynamaya devam ettiğim için PC'de büyük sıkıntı çıkar mı?

Oyun ayarlarında NVIDIA ekran kartı gösteriyordu ama tekrar bakarım ona. Aslında ben bunu başka Lenovo forumda sorduğumda bu işlemcide 105 dereceye kadar normal demişlerdi, ama burada 90°c üstüne normal değil dendiği için şaşırdım. Peki garanti bu fan temizleme işine bakar mı? Bir de şu ana kadar oynamaya devam ettiğim için PC'de büyük sıkıntı çıkar mı?

Garantisi devam ediyorsa gönderin. O işlemci zaten 105 dereceye geldiğinde bilgisayar kendini kapatır. Genelde sıcaklık 85 derecenin altında ise normal karşılanır. Garantiye göndermişken bir de işlemcinin ve ekran kartının macununu silip yenisini sürsünler. Şu anlık bilgisayarı kullanabilirsin ama oyun oynamaya devam etmemeni tavsiye ederim.

Termal bakım yapın veya yaptırın. Bunun yanında AATU ile bir miktar voltaj düşürebilirsiniz. Termal bakımın yerini tutmasa bile birkaç derece düşürecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı