Lenovo Ideapad Gaming 3 sıcaklık değerleri nasıl?

Re Malaka

Decipat
Makaleler
17
Yer
Rome
Laptopumda AIDA64 ile sistem kararlılık testi yaptığımda sıcaklık değerleri 41 gözüküyor. HWiNFO64 ile baktığımda daha gerçekçi değerler yazıyor. Acaba yanlış yere mi bakıyorum? HWiNFO64'ı arka planda açık bıraktım ve bir el Valorant girdim. Maksimum 91 derece olmuş. Fanlar çalışır durumdaydı. 3 haftalık sıfır laptop için fazla değil mi? Satıcı Hepsiburada idi, acaba kullanılmış ürün falan yollarlar mı? İçimde bir şüphe falan var. Nasıl emin olacağım, şu ısı konusunu nasıl test edebilirim? AIDA64 bozuk gibi.

ss1.png

ss2.png

Panelden işlemci sıcaklığını da açtım sanırım. AIDA64'de sorun yokmuş. 41 derece olan disk sıcaklığı sanırım. İşlemci bu şekilde değerler izliyor. Kararlılık testinde fanı çok yavaş çalıştırdı. Bu seviyelerde seyretti.
Oyunda ise fan Turbo modda çalışıyor genelde, ondan daha sesli sanırım.
İlk defa laptop kullandığım için garipsiyorum sanırım.
Diskin çalışma süresine bakın CrystalDiskInfo ile. Sıcaklıklar normal.

Üstat rahatsız edeceğim ama;
Güç yönetiminden işlemcinin Max kullanımını %100'den %99'a çektim. İşlemci temel hızı aşmayınca 50-55 derecede Valorant'ta 150-180 FPS bile alabildim. Turbo Boots'da daha stabil olsa da, bu halde bile çok iyi.
Ama derece 50-55 olmasına rağmen fan 5-6 dakika sonra yine seslenmeye başlıyor. Acaba oyunlarda özellikle mi çalıştıyor? Kararlılık testinde fanı erkenden açmıyor mesela.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1077232

Panelden işlemci sıcaklığını da açtım sanırım. AIDA64'de sorun yokmuş. 41 derece olan disk sıcaklığı sanırım. İşlemci bu şekilde değerler izliyor. Kararlılık testinde fanı çok yavaş çalıştırdı. Bu seviyelerde seyretti.
Oyunda ise fan Turbo modda çalışıyor genelde, ondan daha sesli sanırım.
İlk defa laptop kullandığım için garipsiyorum sanırım.

Üstat rahatsız edeceğim ama;
Güç yönetiminden işlemcinin Max kullanımını %100'den %99'a çektim. İşlemci temel hızı aşmayınca 50-55 derecede Valorant'ta 150-180 FPS bile alabildim. Turbo Boots'da daha stabil olsa da, bu halde bile çok iyi.
Ama derece 50-55 olmasına rağmen fan 5-6 dakika sonra yine seslenmeye başlıyor. Acaba oyunlarda özellikle mi çalıştıyor? Kararlılık testinde fanı erkenden açmıyor mesela.
Isındığını farkedince açmaya başlıyor. Undervolt yapılabilir aslında konular var.

Yeni konular

Geri
Yukarı