IELTS Dil Sınavı Değerlendirmem

Makaleler
7
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Havacılık Sektörü
Profil Kapağı
1522248089
Herkese merhaba arkadaşlar,

Geçenlerde girdiğim IELTS sınavını da size açıklamak bilgilendirmek isterim. Dört farklı bölümden oluşuyordu sınav. Aşağıda bölümlere göre açıklamaya çalışacağım sınavı sizlere.

• Listening
Aynı iTEP'te olduğu gibi tek sefer dinleyebiliyorsunuz. Konuşmalar ve soru için de aynı durum geçerli. Dikkatli olmak çok önemli. Kulaklıklar fena sayılmaz ama dış sesi biraz alıyor içeri. Yani kabin kulaklık gibi komple kapatmıyor kulağınızı. O yüzden kendinizi dış seslere göre ayarlamanız önemli. Basit konuşmalar basit sorularla başlayıp karmaşığa doğru gitmeye başlıyor. Fakat basit sorular da dahil hepsinde bir şaşırtmaca mutlaka var. Acele karar verirseniz işler karışıyor. Bir de IELTS biraz İngiliz aksanı olduğu için benim gibi Amerikan İngilizcesi eğitimi almış kişiler biraz zorlanabiliyor.

• Reading
Verilen bir metinle ilgili sorular sorulup cevaplamanız isteniyor sizden. Fakat süre çok kısıtlı. Yani sizi acele etmeniz için biraz köşeye sıkıştırıyor sınav. İlk metin basitti ama son metin bildiğiniz adamlar zorlamış cidden. Odaklanırsanız işiniz kolay ama paniğe kapılır acele ederseniz hata yapmaktan kaçamazsınız.

• Writing
iTEP gibi iki bölüm fakat kullanmanız gereken kelime sayısı daha çok talep ediliyor bu sefer. Fakat konular iTEP'e göre daha basitti. Birinci bölüm bir mektup ya da not yazmakla ilgiliydi. O kısmı hemen atlıyorsunuz zaten. İkinci bölümde size akademik bir konu verip bunun üzerine bir kompozisyon yazmanızı istiyorlar. Burada allah ne verdiyse yardırmak gerekiyor:) Çünkü hem kelime sayısı fazla, hem çok fazla kelime ve kalıp istiyorlar. Kullanmazsanız puanınız çok düşüyor çünkü. Hızlı yazmak önemli ama hatalı kelime yazmamanız daha da önemli.

• Speaking
Nedense bana en kolay gelen bu bölüm oldu. Çok sıcak kanlı ama aynı zamanda İngiliz havası olan bir hanımefendi ile yaptık sınavı. Kimlik bilgilerim ufak tefek ısınma soruları ile başlıyorsunuz. Sonrasında şehir ile ilgili sorular sordu. Sence ne güzellikleri ve kötülükleri var dedi. Daha sonrasında bir kart veriyor. Burda gittiğiniz bir yurtdışı seyahatini anlatın diyordu. Anlattım uzun uzun. Sonrasında bu konuyla ilgili size sorular sormaya başlıyor ve tutarlılığınızı ölçüyor. Bakalım sadece konuşuyor musun yoksa fikrinin arkasında mısın diye.

• Değerlendirme
iTEP ile yer yer zorlukları var. Genel hatlarıyla daha zor ama bazı yerlerde iTEP daha zordu. Açıkçası İngilizce temeli olmadan kolay yapılabilecek bir sınav değil ama temeliniz varsa çok ufak bir çalışmayla seviye yükseltmeniz kolay olacaktır. Sınav 9.0 tam puan üzerinden değerlendiriliyor. Aşağıya notlarımı da bırakıyorum. Aklına takılan veya fikir almak isteyenler olursa sorun lütfen. İyi sosyaller herkese:)

Listening: 7.5
Reading: 6.5
Writing: 6.5
Speaking: 7.5

Overall: 7.0

Ayrıca merak eden arkadaşlar için iTEP sınavımın değerlendirmesini de aşağıya bırakıyorum. Oradan inceleyebilirsiniz, karşılaştırabilirsiniz.

IELTS iyidir. TOEFL'in speaking kısmı bilgisayar yönlü olduğu için IELTS'ye göre daha kötü bence.
Açıkçası IELTS'deki dezavantaj, speaking için gelecek olan kişi:) Yani İngiliz gelirse sorun değil ama Yeni Zellanda, Galler gibi diğer ülkelerden gelen bir Native Speaker olursa iş biraz karışıyor:) Kelimelerin telafuzu o kadar değişiyor ki anlık bir göz göze sessizlik yaşanabiliyor🤣

En azından soruları tekrar alma şansın oluyor, bir de başlangıçta basit başlayıp heyecanini alıyorlar :) Ama PC acımıyor. Ikisinin de dezavantajı var işte. Ama ben de IELTS girerim.
TOEFL, listening vs. soruları tekrar dinleme imkanı veriyor mu?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı