İflah olmaz GTA IV fanları

İşte konu sahibinin dediği fanlardan biri geldi sonunda.
  1. GTA SA hariç hiçbir açık dünya oyununa "balon" veya "çöp" demedim.
  2. Güzel bir GTA oyunu çıkarsa "GTA IV daha iyi" diye bir cümle kurmam, çıkan oyunu GTA IV ile kıyaslasam bile bu oyunun kötü olduğu anlamına gelmez.
  3. Oyunun hatalarının olduğunun ben de farkındayım ve bunu söyleyen kişileri linç etmem.

GTA 4 açık dünya konusunda serinin zayıf halkası özellikle GTA sanandreasdan sonra çok eksik gelmişti oyun bana göre ama bu oyundaki hikayeyi atmosferi fizikleri araba sürüşünü hiçbir oyunda alamadım. Üstelik EFLC serisi ile ortak hikayesi gerçekten bayağı sarmıştı oynarken elmas hikayesi, özellikle bir görevi başka karakterin gözünden oynuyorduk bayağı iyiydi. Günümüzün oyunlarıyla da karşılaştırmak doğru olmaz. Bana kalırsa tek sıkıntısı optimizasyon onu da EFLC ile biraz olsun düzelttiler.

Haklısın.
Oyunda sana şehri ele geçir falan filan diyor oyunun sonunda en iyi seçenek manita yapıp şehirden kaçmak.
Keşke diğer sonları da görseydin. Johnny ve Rogue sonunda Afterlife'ın patronu, yeraltı dünyasının sahibi oluyorsun zaten.

Keşke. Şimdi diğer sonlara da baktım. Bir kumar gibi geldi bana. Sonda yaptığın seçenekler falan. Çok sonuçları tahmin edilebilir bulmadım.
Panam'ın derdi zaten buralardan çekip gitmek, ayrıca kendisi göçebe. Şehirden gideceğiniz kesindi.

Rogue Afterlife'ın patronu, yeraltının sahibi. Onun yerine geçeceğimizi ben de tahmin etmemiştim ama statü getireceği kesindi.

Tanıdığımız herkes Arasaka'dan ya nefret ediyor ya da korkuyor. Onu seçince yalnız kalacağımız da belliydi.

GTA IV zamanının en iyi oyunlarındandı. Hem grafikleri açısından, hem de oynanışı açısından. Expansionlarıyla birlikte yüzlerce saati gömmüşümdür. Bugün oynamasam da arada müziklerini açar dinlerim. Gerçekten de hâlâ en iyi müziklere ve şarkılara sahip oyunlardan birisi.

Teknik açıdan bakılınca maalesef sınıfta kalmış bir oyundu. Çünkü konsol portuydu ve bu nedenle çok kötü bir optimizasyonu vardı. Çok iyi sistemlerde bile kötü performans verebiliyordu. Rockstar yamalar vs. yayınlayarak toparlamaya çalıştı ancak sorunları hiçbir zaman tam olarak bitmedi. Bugün de hâlâ (eskisi kadar olmasa da) sorunludur diye tahmin ediyorum.

Kısacası çok güzel oyun. Dönemine göre çok başarılı olmuş ve efsane olmuş. Hâlâ oynanır. Senaryosu, dinamikleri, oynanışı, müzikleri, diğer GTA oyunlarından kendisini ayıran tarzı ve atmosferi çok iyi. Elbette LAN üzerinden arkadaşlarla oynama imkanı da oyunu efsane yapan özelliklerdendi. Bütün bunlara rağmen teknik sorunları da maalesef vardı.

GTA 4 aslında GTA 5'in temelidir. Çünkü Euphoria oyun motoru ve RAGE ilk olarak GTA 4 de kullanıldı. Ayrıca yılına göre fizikleri mükemmeldi. Aslında GTA 4'ün araç sürüş fizikleri üstüne daha iyi sürüş fizikleri bulabileceğinizi sanmıyorum.

Atmosfer kötü, kabul ben de oynadım. Ama o gerçek hayattan esinlenilmiş hikaye insanı kendine çekiyor.

Evet çok bug var oyunda, ama bunun sebebi deli gibi GTA 4'ü bekleyen hayranlardı. Hemen çıkması istenince oyunu tamamlayamadı Rockstar. Daha eklenecek çok yer ve özellik vardı.

Optimizasyon bayağı kötü. Ama oyunun oynanışı insana keyif verdiği için ben umursamıyorum.

Bir daha haksız değerlendirme yapma, yoksa demir kasayı kafana geçiririm.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı