IIBF vs Hukuk

Hukuk: Biraz da olsa İİBF'ye ait dersleri gördüğün hukuk odaklı bir bölüm olacaktır. Okuyan arkadaşım olduğu için biliyorum aynı dersleri görmüşlüğümüz var.

İİBF: Burada da biraz olsa hukuk dersleri gördüğün muhasebe, finans, pazarlama her şeyden biraz ama asla tam olmayan bir eğitim alacaksın. Tamamlamak tamamen sana bağlı, kendim okuduğum için bu yorumda bulunabiliyorum.

YBS: Şimdi açtım ders programına baktım ilk çıkan sonuçtan. Anladığım kadarı ile biraz İİBF'ye ait derslerden gösterip, programlama konularından biraz biraz gösterip geri kalanının sana bırakıldığı bir bölüm olarak algıladım.

İİBF ve Hukuk için okulun önemli olduğunu söyleyebilirim. Bir avukat tutacaksam ve yeni mezun ise ilk bakacağım okuduğu okul sonra referansları olacaktır. İİBF'de aynı şekilde eğer ben kendi muhasebe/denetim büromu açacağım demiyorsan işe başlayacağın yerde ilk olarak okuluna bakacaktır. Çünkü İİBF ve hukuk mezunları bu ülkede oldukça fazla.
YBS ile ilgili net bir düşünce sunamıyorum.
Hangi üniversiteleri önerirsiniz bu bölümler için.

Ülke İİBF mezunundan geçilmiyor. Yoldan geçen 10 kişiye sorsan, muhtemelen 7'si İİBF bölümlerinin birisinden mezundur. İyi bir üniversite olmadığı sürece İİBF bölümlerinin hiçbirini tavsiye etmiyorum.

Ülkemizde pek saygın üniversite de kalmadı ama hepsi için iyi bir kampüs imkanı, akademik kadro ve akreditasyon lazım.

ÇAP ile lisansı bitirdim, özel hukukta doktoradayım.
Çok sevindim abi yemin ederim ki umarım her şey istediğin gibi tez bir zamanda olur.

Ülke İİBF mezunundan geçilmiyor. Yoldan geçen 10 kişiye sorsan, muhtemelen 7'si İİBF bölümlerinin birisinden mezundur. İyi bir üniversite olmadığı sürece İİBF bölümlerinin hiçbirini tavsiye etmiyorum.
Lapseki abi hangi üni önerirsin.

Bence şimdilik kafanızı bunlara yormayın. Dersinize yoğunlaşın, ne kadar daha fazla soru çözebilirim diye düşünün ve yanlışlarınızın üzerine gidin. Sınav sonrası üniversiteyi düşünürsünüz.

Hangi üniversiteleri önerirsiniz bu bölümler için.
Ülkedeki üniversiteleri say dediklerinde açıkçası kendi memleketimdeki üniversiteyi bile saymam. İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi gibi isim yapmış olanlar gelir aklıma. Arkadaşın da dediği gibi akademik kadro da önemli tabii ama isim de önemli.
Bu arada IIBF düşünürsen staj imkanı bulabileceğin büyük şehirlerden asla şaşma, okulda öğrendiğin teorik bilgi ile gerçekteki pratik bilgi oldukça farklı olabiliyor. IIBF'de staj yapmadan iş hayatına atılman seni biraz zorlayacaktır muhtemelen.

Bence şimdilik kafanızı bunlara yormayın. Dersinize yoğunlaşın, ne kadar daha fazla soru çözebilirim diye düşünün ve yanlışlarınızın üzerine gidin. Sınav sonrası üniversiteyi düşünürsünüz.
Çok haklısın abi teşekkür ederim her şey için.

Ülkedeki üniversiteleri say dediklerinde açıkçası kendi memleketimdeki üniversiteyi bile saymam. İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi gibi isim yapmış olanlar gelir aklıma. Arkadaşın da dediği gibi akademik kadro da önemli tabii ama isim de önemli.
Bu arada IIBF düşünürsen staj imkanı bulabileceğin büyük şehirlerden asla şaşma, okulda öğrendiğin teorik bilgi ile gerçekteki pratik bilgi oldukça farklı olabiliyor. IIBF'de staj yapmadan iş hayatına atılman seni biraz zorlayacaktır muhtemelen.
Çok teşekkürler.Umarım sizin de istediğiniz gibi olur.

Geri
Yukarı