İki powerbanki birleştirme

Galip Öztürk

Hectopat
Daha fazla  
İyi günler. Elimde bir adet powerbank var ve içinde 2 adet 2500 mAh'lık pil mevcut. Ben de önceden bulunan 2 adet 2200 mAh'lık pil vardı, powerbankın kapasitesinin artması için bu pillerin hepsini paralel bağladım ancak ilk bağladığım zaman piller ısındı ve bir sorun olduğunu anladım. Sonra internette az araştırdım ve pillerin kapasiteleri farklı olduğu için kendilerini deşarj edeceklerini bunun önüne geçmek içinde pillerin + kutuplarına diyot takmam gerektiği yazıyor. Düşündüm mantıklı yani akım tek yönlü olacak ancak ben diyot taktığım zaman powerbankı şarj edeceğimde diyottan dolayı bataryalar şarj olur mu olmaz mı? Merak ettiğim şey bu. Bilen arkadaşlar cevap verirse sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Farklı pilleri birlikte kullanma.
Farklı kaynaktan gelen aynı marka ve model lityum pillerin bile birlikte kullanılması tavsiye edilmez.
Yanma oluşursa su dolu kovaya atabilsen bile lityum pilleri söndüremezsin.

Bataryası bozulmuş laptobun varsa, multimetre ile hücreleri kontrol edip işine yarayanları tek bir powerbank kutusunda kullanabilirsin. (diğerlerini katmadan)

Yapabilirsin ama patlama riski ve diotun yanma riski var, tabi burada şarj edeceğin cihazın akıbetinide düşünecek olursan bu olay güvenli değildir! Gidip daha fazla kapasiteli bir powerbank alabilirsin! İyi günler!

Bir +uç ve -uc birbirine bağlayın boşta kalan + ve - ucuda doğru bir şekilde sokete bağlayın fakat marka hatta seri numaraları bile aynı degilse tavsiye etmem.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı