İki Proglama Dilinde Uzmanlaşmak

threadsares

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, programlama kursuna gitmeyi düşünüyorum ancak herkesin başta kendine sorduğu gibi "hangi dil?" sorusunu bende kendime soruyorum. İnternette araştırdığımda ya da birilerine sorduğumda herkes bir dili kötülüyor ve kendi fanatik dillerine yönlendirmeye çalışıyorlar. İnternetten hangi dil ile neler yapılabileceğini araştırdım ve bir fikir edinbildim ancak yine de tam olgunlaşmış bir kararda değilim. İstediğim şey masaüstü ortamına tam anlamıyla hakim olmak ve başından sonuna kadar üretebilmek. Bu anlamda yakın olan dil C++ gibi görünüyor ancak Python dili de geleceğe dönük ve daha kapsamlı olacak gibi görünüyor. Benim de aklıma şu geldi; "Aynı anda hem C++ hem de Python'da uzmanlaşabilir miyim? Fikirleriniz nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Algoritmada uzmanlaşırsan, her dilde uzmanlaşmış olursun. Şöyle ki; bir bebeğe binlerce kelime öğretebilirsiniz fakat bu kelimeleri kullanmasını bilmeyen bir bebek için bu kelimelerin anlamı var mıdır? Algoritma, kullanmayı, mantığı öğretir. Programlama dilleri ise kelimeleri. Yöneleceğin alan masaüstü programlama ise C veyahutta C++ öğrenmen senin faydana olacaktır. C dili çoğu dilin babası olarak bilinir ve bu dili öğrenirsen, diğer dillerde uzmanlaşman senin kolayına gelecektir
Yüklediğim resimden, programlama dillerinin aile ağacını görebilirsiniz. Hayatınızda başarılar!

Dosya Ekleri

• 96787b17ce9448053a1395110a9d449d.png
    96787b17ce9448053a1395110a9d449d.png
    85,1 KB · Görüntüleme: 267
Algoritmada uzmanlaşırsan, her dilde uzmanlaşmış olursun. Şöyle ki; bir bebeğe binlerce kelime öğretebilirsiniz fakat bu kelimeleri kullanmasını bilmeyen bir bebek için bu kelimelerin anlamı var mıdır? Algoritma, kullanmayı, mantığı öğretir. Programlama dilleri ise kelimeleri. Yöneleceğin alan masaüstü programlama ise C veyahutta C++ öğrenmen senin faydana olacaktır. C dili çoğu dilin babası olarak bilinir ve bu dili öğrenirsen, diğer dillerde uzmanlaşman senin kolayına gelecektir
Yüklediğim resimden, programlama dillerinin aile ağacını görebilirsiniz. Hayatınızda başarılar!
Teşekkür ederim çok faydalı oldu

Yukarıda verdiğin örneği ele alırsak Python zaten C++ ile yazıldı :) Önce python öğrenip sonra C++'a kayabilirsin. Ben kendi uzmanlaştığım alanları yazsam 10 dili geçer heralde 9 yıllık yazılım geçmişimde. Aktif olarak ise 6 dili kullanıyorum (NodeJS/Haskell/C/PHP/Python/Kotlin) ve bu dillerin hepsinde çoğu modüle hakimim. Sana tavsiyem tek bir veya iki dil üzerine yoğunlaşma yeni teknolojilere / dillere (Ör: kotlin) açık ol ;)

Hangi dil diye bir şey yoktur istediğin dili kendi alanına göre seçmelisin örneğin masa üstü uygulamaları yapmak ıcın en uygun programlama dillerinden biri C# dır. Ben C# la oyun yazabilirmiyim tabikide yazabilirim ama düşük kalitede oyunlar olması şartıyla.

Kesinlikle katılıyorum. Algoritma konusunda netleşen kişi bilgisayarca düşünme(computational thinking) ve problem çözme konusunda sıkıntı yaşamaz. Kullanılan dilin söz dizimi(syntax) kurallarında zaman içerisinde uzmanlaşılır ve bu aşamada karşılaşılan sorunlar da giderilir. Ayrıca algoritma öğrenmek programlama konusunda yaşam boyu öğrenmenin önünü açar. Böylece hızla değişen teknoloji ve ihtiyaçlar, yeni programlama dillerini öğrenme zorunluluğu yarattığında bu durum bir sorun olmaktan çıkar.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı