İkinci dil olarak ne öğrenilmeli?

mrtea34

Femtopat
İyi akşamlar, ben bir lise öğrencisiyim. İngilizce'nin yanında başka bir yabancı dil daha öğrenmek istiyorum. Okulda zaten Almanca görüyoruz fakat okulda gördüğümüz şey de bir şey katmıyor. Kendim bir süre önce Fransızca'ya da bakmıştım. Fakat ben Almanca ile Fransızca arasında kararsız kaldım. Boş vakitlerimde ders dışı aktivite olarak programlamayla vesaire ilgileniyorum. İleride bilişim sektöründe çalışırsam sizce Almanca mı? Fransızca mı daha avantajlı olur?

Aşağıdaki tabloya bakarsak iletişim sektörü için Fransızca daha avantajlı. Üstelik, konuşan nüfus daha fazla.
1660158791648.png

İyi akşamlar, ben bir lise öğrencisiyim. İngilizce'nin yanında başka bir yabancı dil daha öğrenmek istiyorum. Okulda zaten Almanca görüyoruz fakat okulda gördüğümüz şey de bir şey katmıyor. Kendim bir süre önce Fransızca'ya da bakmıştım. Fakat ben Almanca ile Fransızca arasında kararsız kaldım. Boş vakitlerimde ders dışı aktivite olarak programlamayla vesaire ilgileniyorum. İleride bilişim sektöründe çalışırsam sizce Almanca mı? Fransızca mı daha avantajlı olur?

İngilizce Almanca ve flemenkçe öğrenmeni tavsiye ederim.

Aşağıdaki tabloya bakarsak iletişim sektörü için Fransızca daha avantajlı. Üstelik, konuşan nüfus daha fazla.
Eki Görüntüle 1481197

Teşekkürler, fakat iletişimden kastınız haberleşme sektörü müdür? Elektronik haberleşme mühendisi tanıdığım var ve genelde cihazlar Fransız menşeli. Fransızlar da gördüğüm kadarıyla İngilizce konuşmuyor. Bir sorun çıktığında, yardıma ihtiyaçları olduğunda arada tercüman oluyor. Tekrardan teşekkürler.

İngilizce Almanca ve flemenkçe öğrenmeni tavsiye ederim.

Aslında otomotiv gibi sektörlerde Almanya ve Hollanda çok daha önde fakat gömülü sistem ile ilgilenmiyorum. O yüzden ikisi arasında kaldım. Baktığım kadarıyla benim çalışmak istediğim sektördeki şirketler genellikle Birleşik Devletler, Kanada ve Almanya merkezli oluyor. Fakat Fransızca da çok konuşulan bir dil. Ama ufak Almanca temelim olduğu için Almanca öğrenmeyi düşünüyorum.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1481197
Bu liste 2050'deki tahminleri gösteriyor.

1660201002025.png

Bu ise 2016 yılının verileri.

Fransızca, İspanyolca ve Arapça en mantıklı seçim gibi gözüküyor. Fransızca ne kadar zor bilmem ama İspanyolca kolay bir dil. Arapça, Mandarin Çincesinden sonra en zor dil olarak gözüküyor. Şahsen ben de Arapça biliyorum. Garip bir şekilde o kadar da zor olmadığını fark ettim. Ama İmam-Hatip'te okuyan Arapça öğrenen tanıdıklarım hep 30'un altında notlar alıyor. Hatta kuzenim Arapçadan 8'in üstünde not alamıyordu. İmam-Hatip'lerde okulun tamamında Arapçadan yüksek alan sayısı bir elin parmağını zor geçiyormuş. Sınavdan önce hocaları sınavda çıkacak yerlerin kitapta kaçıncı sayfada olduğunu söylüyormuş. Buna rağmen düşük alıyorlar bunlar. Neyse, boş yaptım ama Arapça o kadar zor değil. Sadece gramerleri birazcık karışık ama eğer azimliysen öğrenebilirsin. Bence daha zor olduğundan ve herkesin öğrenmek yerine bu dile burun kıvırdığından dolayı Arapça öğrenmeni tavsiye ederim.

Teşekkürler, fakat iletişimden kastınız haberleşme sektörü müdür? Elektronik haberleşme mühendisi tanıdığım var ve genelde cihazlar Fransız menşeli. Fransızlar da gördüğüm kadarıyla İngilizce konuşmuyor. Bir sorun çıktığında, yardıma ihtiyaçları olduğunda arada tercüman oluyor. Tekrardan teşekkürler.
Evet, haberleşme sektörü ancak sonradan farkettim ki sen bilişim yazmışsın. Bilişim sektöründe de çok işine yarayacak bir dildir Fransızca. Fransızlar İngilizce biliyorlar zaten evet ama seni işe alacaklarında güzel bir referans olur Fransızca bilmen. Diğer adaylardan önde olursun.

Bu liste 2050'deki tahminleri gösteriyor.
1660201002025.png

Bu ise 2016 yılının verileri.
Geleceğe yönelik tavsiyeler verirken gelecek tahminlerine göre tabloya bakmak daha doğru olur diye düşündüm.
Fransızca ne kadar zor bilmem ama İspanyolca kolay bir dil.
Fransızca, Almanca'dan daha kolay bir dil ancak İspanyolca latin dillerinin en kolayıdır.
İspanyolca da mutlaka öğrenilmesi gereken dillerden birisidir çünkü İngilizce ve Çince'den sonra en çok konuşulan dildir. Ancak şöyle bir dezavantajı var; İspanya'nın dünya üzerindeki faaliyeti, küresel etkisi, globalitesi Fransa kadar geniş ve güçlü değil. Her sektörde Fransız şirketi doluyken bazı sektörlerde İspanyol şirketi yok denecek kadar.

Yeni konular

Geri
Yukarı