İkinci Dünya Savaşı temalı film önerisi

Bu mu?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1.dünya savaşı hiç izlemedim yorum yapamıyorum maalesef. Savaş sahneleri var mı varsa nasıl?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bu hocam aynı.
Ben sevmiştim ortalama üstü diyebilirim.

Arkadaşlar 2. dünya temalı filmleri çok seviyorum. Özellikle Fury ve er ryanı kurtarmak favori filmlerim. Bu iki filme benzer önerileriniz var mı acaba? Savaş sahnesi bol film arıyorum. Yazdığım iki filmde de çatışma hiç eksik olmuyor mesela. Öneri filmleriniz varsa bakmak isterim. Bir de D-day yani çıkarma temalı ya da çıkarma sahnesi olan film de olabilir. Bu tarz filmleri çok seviyorum. Fury ve er ryanı kurtarmak haricinde doğru düzgün film bulamadım. Bu ikisinden başka film yok mu?
En güzel filmler 1960 ve 1970'li yıllarda çekilenlerdir.

1)
1970 tarihli Clint Eastwood'un başrolde oynadığı Kelly's Heroes bir numaradır. Teğmen Kelly (Clint Eastwood) Almanların geri çekilip Amerikalıların ilerlediği bir Fransız kasabasında bankada külçeler dolusu Nazi altını olduğunu öğrenir ve toplayabildiği her tür serseri ile gizlice önden girip altına çalmaya çalışır. Harika bir komedi macera filmidir.

2) Bir başka müthiş film 1963 tarihli Steve McQueen'in başrolde oynadığı The Great Escape'dir. Almanya'nın içlerinde ABD ve İngiliz savaş esiri subayların tutulduğu bir esir kampına savaş pilotu (Steve McQueen) getirilir ve büyük kaçış için hazırlıklar başlar. İlk yarısı komedi maceradır, sonra tempo hızlanır.
La grande fuga (1963) - IMDb

3) Diğer bir toplama kampından kaçış hikayesi de The Bridge on the River Kwai filmidir. Bu defa Japonların savaş kampında köprü inşaatında zorla çalıştırılan İngiliz askerleri hem kaçmaya hem de bitirmek için uğraştıkları demiryolu köprüsünü yok etmeye çalışırlar. Başrolde Alec Guinness oynar. Özellikle ıslıkla çalınan müziği çok ünlüdür.

4) Traji komik bir savaş öyküsü de 1977 tarihli A Bridge Too Far filmidir. 2. Dünya Savaşında Hollanda yakınlarında Amerikan ve Alman güçleri karşılıklı bir noktada sıkışıp kalırlar. İngiliz/Amerikan tarafı, Polonyalı paraşütçü askerleri de içine alan büyük bir havadan indirme planlar. Ancak üst üste gelen hatalarla...
Olay gerçekten yaşanmış bir operasyondur. 2. Dünya Savaş'ında "Operation Market Garden" ismiyle bilinir. Merak edenler Wikipedia'dan okuyabilir:
Filmin tamamı:

5) 1967 tarihli The Dirty Dozen. Bir düzine katil, tecavüzcü, hırsız vs idam mahkumu düşman hatları gerisine Alman subaylarına suikast yapmak için gönderilirler.
Filmin tamamı:

6) 1968 tarihli, yine Clint Eastwood'un Where Eagles Dare yine Alman hatları gerisine düzenlenen bir komando/kurtarma operasyonunu anlatır.
Filmin tamamı 1. parça:
2. parça:

7) 1964 tarihli The Train, Fransa 1944 yılı, Alman generali tarihi yağlıboya tabloları bir trene yükleyip Almanya'ya kaçırmaya kalkışır, Fransız direniş güçleri de tablolara zarar vermeden buna engel olmaya çalışır.

Son olarak çatışma sahnelerinin gerçekçiliğiyle ünlü olan 2001 tarihli 10 bölümlük Band of Brothers dizisi.

Son düzenleme:
O kadar çok var ki... En sevdiklerimi yazayım, tabii bunlar savaş sahnelerinden ziyade savaşın dramatik yönünü ele alan filmler:

Schindler's List
Empire of the Sun
Hotaru no Haka
La vita e Bella

Inglourious Basterds (bu diğer yazdıklarımdan ayrı değerlendirilebilir)

O kadar çok varki. The Great Dictator, Schindler's List, La vita e Bella gibi efsaneler dışında onlarca film var. Çoğunu izledim. Google'da arama yaparak hazır listelere ulaşabilirsin.

Bu arada The Great Dictator sadece 2.Dünya savaşı olarak değil, genel olarak bugüne kadar yapılmış en iyi filmlerden biridir.

Geri
Yukarı