İkinci el araç alırken noter işlemleri nelerdir?

Furkan Taylan

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Herkese selamlar. Bu sene nasip olursa ikinci el bir araç almayı düşünüyorum, kafamı kurcalayan bir soru var. Noterdeyken alacağımız aracın parasını karşı tarafa alımdan öncemi ya da sonra mı gönderiyoruz? Güvenli ödemeyle ilgili birkaç yazı okudum açıkçası pek anlamadım parayı ne zaman göndereceğimizi. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese selamlar. Bu sene nasip olursa ikinci el bir araç almayı düşünüyorum, kafamı kurcalayan bir soru var. Noterdeyken alacağımız aracın parasını karşı tarafa alımdan öncemi ya da sonra mı gönderiyoruz? Güvenli ödemeyle ilgili birkaç yazı okudum açıkçası pek anlamadım parayı ne zaman göndereceğimizi. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Öncelikle aracın ruhsat sahibi ile parayı havale ile göndermen durumunda gönderdiğin kişinin aynı olmasına dikkat et bu yolla çok kişi dolandırılıyor.

Çalıştığınız banka ile görüşün güvenli ödeme konusunda bilgi verirler.
Güvenli ödeme kullanmak istemezseniz yukarıdaki yazdığım detaya dikkat ederek satışı aldıktan sonra ödemeyi yapabilirsiniz.
Nakit ya da havale ile.

Noterde görevliye evrakları sunarsınız. O ayarlar. Satışa hazır der ve imza için önünüze evrakları koyar. İmzaları atmadan önce alıcı cep telefonuyla internet bankacılığı aracılığıyla araç bedelini satıcıya havale ya da EFT yapar. Para alıcının hesabına düştüğünde ise imzalar atılır ve iş biter. Süreç böyle yürüyor. Alıcı iseniz noter işlem için evrakları hazırlasın önünüze koysun siz de ondan sonra para transferini yapın ve evrakları imzalayın.

Geri
Yukarı