İkinci el iPhone 11 alırken nelere dikkat edilmeli?

celejziuk

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Konya
İkinci el iPhone 11 alacağım, satıcı ile iletişime geçtim ve yaşadığım şehirde olmasından dolayı cihazı inceleme fırsatım olacak. Cihazın 21 ay Apple Türkiye garantisi var ve pil sağlığı %99. alacağım kişi cihazı beğenmediği ve iPhone 13 alacağı için satacağını söylüyor. Cihazın kamera çerçevesinin üst kısmında kılıfsız sürtme kaynaklı ufak bir çiziği dışında herhangi bir kozmetik kusuru olmadığı söylendi. Kutu ve fatura mevcutmuş. Bunların dışında cihazda dikkat etmem gereken noktalar nereler?

İkinci el iPhone 11 alacağım, satıcı ile iletişime geçtim ve yaşadığım şehirde olmasından dolayı cihazı inceleme fırsatım olacak. Cihazın 21 ay Apple Türkiye garantisi var ve pil sağlığı %99. alacağım kişi cihazı beğenmediği ve iPhone 13 alacağı için satacağını söylüyor. Cihazın kamera çerçevesinin üst kısmında kılıfsız sürtme kaynaklı ufak bir çiziği dışında herhangi bir kozmetik kusuru olmadığı söylendi. Kutu ve fatura mevcutmuş. Bunların dışında cihazda dikkat etmem gereken noktalar nereler?
İmei,seri no, kamera, pil sağlığı.

Ekranının orijinal olup olmaması, Face ID'nin çalışıp çalışmaması, Wi-Fi ve Bluetooth bağlantıları, seri numarası, ürünün kayıtlı olduğu yer, servis durumu, batarya sağlığı gibi şeylere bakmalısın.
Ekran orijinallik durumu iPhone 12 ve üzeri cihazlarda "hakkında" kısmında görünüyor. 11'de bu bilgi yok. Nasıl anlaşılır?

Ekran orijinallik durumu iPhone 12 ve üzeri cihazlarda "hakkında" kısmında görünüyor. 11'de bu bilgi yok. Nasıl anlaşılır?

Maalesef bilgim yok hocam, fakat alt vidalarının rengine bakarak cihazın açılıp açılmadığını kontrol edebilirsiniz; açılmışsa vidalar sarıya dönüyor diye biliyorum.

11'de ekran'a çok dikkat etmenize gerek yok, diğer modellere göre daha düşük bir ekranı olduğu için çok takmayın.
Ayrıca şarjın yanındaki vidalara bakarak aşınıp aşınmadığına göre telefonun içinin açılıp açılmadığını öğrenebilirsiniz. Açıldıysa büyük ihtimalle ekran veya batarya değişmiş olabilir.

Ayarlar/Genel/Hakkında model numarasının baş harfine göre anlayabilirsin.
M ise sıfır.
N ise değişim.
F ise yenilenmiş.
P ise kişiselleştirilmiş cihazdır.
F veya P olursa cihazın parçaları değiştirilmiş demektir.

Ayarlar/Genel/Hakkında model numarasının baş harfine göre anlayabilirsin.
M ise sıfır.
N ise değişim.
F ise yenilenmiş.
P ise kişiselleştirilmiş cihazdır.
F veya P olursa cihazın parçaları değiştirilmiş demektir.
Model numarası M ile başlıyor ve TU ile bitiyor. TU Türkiye cihazı olduğunu gösteriyor diye biliyorum.

Garanti,Pil Sağlığı,Ekran,Kamera.Hoparlörler,Cihazın kaç ay kullanıldığı eğer cihaz 6 aydan fazla kullanılmışsa alma

Yeni konular

Geri
Yukarı