İkinci el LG G5 mi, Sony Xperia Z5 mi?

radyoaktif

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi günler. 1 hafta içinde ikinci el bir telefon alma ihtimalim var ve bütçem 1500-1600TL civarı.

Gözüme ikinci el, garantileri devam eden, full kutulu LG G5 ile Sony Xperia Z5'i kestirdim. Tabi Sony'nin Türkiye için ürettiği Z5'ler, yurt dışında ki LTE cat 6'lı Z5'lerin aksine LTE Cat 4 olduğu için Z5'i ithal almak daha mantıklı sanırım. Her ne kadar şimdiki 4.5G ile bu hızları göremesekte, daha kötüsüne daha fazla para verilmesinin akıl kârı olmayacağı da aşikar.

LG G5 Türkiye garantili ikinci el 1700TL - İthalat garantili sıfır 1800TL
Sony Xperia Z5 Türkiye garantili ikinci el 1500TL - İthalat garantili sıfır 1800TL

LG'nin G5'de bile hala su ve toz geçirmez işlevselliği kullanmaması çok can sıkıcı bir durum zira Sony 2013'de ürettiği Xperia Z1'de bile "Su ve toza hazırız" demesine rağmen LG'nin, 2016'da 2500-3000TL bandında çıkarttığı bir telefonda bu özellikleri kullanmaması açıkcası rezil bir durum. Gene de donanımsal ve fonksiyonel özellikleri ile Z5'in haliyle üzerinde olan bu G5, cazip ikinci el fiyatı nedeni ile tercih edilebilir.

Siz bu konuda ne diyorsunuz? Şarj konusunda Sony'nin çok iddialı olduğu bir gerçek. LG G5 bu konuda ne durumda acaba? Kısacası sizin seçiminiz bu konuda ne olurdu?

Ve bu iki telefon için, sıfır ithalat garantili mi yoksa ikinci el Türkiye garantili olanlara mı yönelmeliyim? Zira iki cihazda da şu ana kadar kronik bir arıza tespit edilmediği için ithalatçı teknik servisleri ile, kullanıcı hatası (düşürme, çizme, vs) dışında ki teknik servis sorunlarından hiç işim olmayacağını umuyorum. O yüzden ithal sıfır olanlara da sıcak baktığımı söyleyebilirim.

İki telefonu da kullanan yada incelemiş olan arkadaşlar, tavsiyelerinizi esirgemez iseniz minnettar kalırım.

Son düzenleme:
Yazınızı pek fazla okuyamadım fakat amacım sizi Xperia Z5'ten vazgeçirmek.
Xperia Z5 kamera olarak kıyasında ki telefonlara nazaran kötü, parmak izi okuyucusu vasat olan ve aşırı ısınan bir telefondur. SD 810 kullanan her telefon bu şekildedir. Kimileri özel soğutma gibi terimleri kullansa da bu değişmeyen bir gerçektir. Xperia Z5 tasarımı haricinde başarısız bir telefondur.

Xperia serisini ayarlamazsanız vasat olur. Bende Sony Xperia Z C6603 var. Stamina mod ile 5 saatte sadece %20-%30 şarjım gidiyor. Telefonu 2.5 yıldır kullanıyorum. Telefonu her gün en az 3 defa düşürmüşümdür. Telefon hala sapasağlam. Ayrıca telefonu şelaleye götürüp yıkamışlığım var. Kamerasını özel uygulamalarla kullanırsan daha iyi sonuç alırsın. Ama kendi uygulaması da yeterlidir. Fiyatı arttırıp Xperia X alabilirsiniz. Sizin için daha iyi olur. Hemde fazla ısınmaz. Ayrıca yeni OmniBalance tasarımı daha iyi. Ayar yapın telefonun kamerasına. DSLR kadar iyi çekimler yapabiliyor. Ama gene de Xperia Z5 alabilirsiniz. Aldığınızda bütün kaldırılan uygulamaları kaldırın. Sonra da kendi uygulamalarınızı yükleyin. Stamina modunu açın. Oradaki seçeneklerin hepsine tik koyun(Performans düşmez,ben de kullanıyorum).
Ve de hızlı,kasmayan,ısınmayan bir Xperia hazır olacak. :D

Son düzenleme:
Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. 1 hafta önce hepsiburada'dan 12000TL'ye ithal sıfır LG G4 almayı düşünüp, G4'ün kronik arızalarından ve bahtsız bedevi olduğumdan dolayı, kesin arıza verip ithal servis ile uğraşırım düşüncesi ile bu cihazı almaktan vaz geçip başka telefon arayışına çıkan birisi olarak konuşuyorum :)

Şu anda içinde bulunduğum hayat şartları ve vicdanım gereği, özellikle şu yokluk zamanımda bir telefona 1500TL'den bir kuruş fazla vermek kanımca akıl kârı değil. Ama gerçekten telefona da ihtiyacım var zira o zamanlar, ALO deme dışında pek telefonluk işim olmadığı için alıp kullandığım S3 Mini'yi 1 senedir duvara fırlatmamak için kendimi zor tutuyorum ve bir gün bunun kesin olacağını bildiğim için de biran önce, en azından navigasyonda, internette donmayan ve fotoğraf merakımı tatmin edecek bir telefon almak zorundayım. Benim telefonuma da annemin ihtiyacı olduğunu bildiğim için elimi çabuk tutmaya çalışıyorum zira onun da telefonu bozuldu ve kadıncağız beni bekliyor.

Su geçirme konusunda bahtsız bedevi olduğum için (2009 da Nokia 6300'a çay döküldü, 2014'de Nokia N8'i denize girerken şortumun çebinde unuttum) bu özelliğin olması benim açımdan, en azından bundan sonra ki hayatımda içimi rahatlatabilir :)

Daha LG G5'i gidip bir mağazada incelemedim bile. 1500TL'lik aklımda ki max bütçeyi aşsa da sırf merak ettiğim için bir ara en yakın mağazaya gidip incelemek istiyorum. Modüler yapısı avantaj mı yoksa sürekli oynayıp gevşeme yapma ihtimalinden dolayı dezavantaj mı orası meçhul. Ama donanımının muhteşem olduğu aşikar. Fiyat/Performans açısından en azından ithal olanı 1800TL'ye alınır mı orası daha da meçhul.

Özetle, 1500TL'ye ikinci el temiz bir Z5 yerine, 1800TL'ye ithal G5 öneren arkadaşlar bunu nedenleri ile yazarsa bu tavsiyeleri yapıcılık kazanabilir. Teşekkürler.

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. 1 hafta önce hepsiburada'dan 12000TL'ye ithal sıfır LG G4 almayı düşünüp, G4'ün kronik arızalarından ve bahtsız bedevi olduğumdan dolayı, kesin arıza verip ithal servis ile uğraşırım düşüncesi ile bu cihazı almaktan vaz geçip başka telefon arayışına çıkan birisi olarak konuşuyorum :)

Şu anda içinde bulunduğum hayat şartları ve vicdanım gereği, özellikle şu yokluk zamanımda bir telefona 1500TL'den bir kuruş fazla vermek kanımca akıl kârı değil. Ama gerçekten telefona da ihtiyacım var zira o zamanlar, ALO deme dışında pek telefonluk işim olmadığı için alıp kullandığım S3 Mini'yi 1 senedir duvara fırlatmamak için kendimi zor tutuyorum ve bir gün bunun kesin olacağını bildiğim için de biran önce, en azından navigasyonda, internette donmayan ve fotoğraf merakımı tatmin edecek bir telefon almak zorundayım. Benim telefonuma da annemin ihtiyacı olduğunu bildiğim için elimi çabuk tutmaya çalışıyorum zira onun da telefonu bozuldu ve kadıncağız beni bekliyor.

Su geçirme konusunda bahtsız bedevi olduğum için (2009 da Nokia 6300'a çay döküldü, 2014'de Nokia N8'i denize girerken şortumun çebinde unuttum) bu özelliğin olması benim açımdan, en azından bundan sonra ki hayatımda içimi rahatlatabilir :)

Daha LG G5'i gidip bir mağazada incelemedim bile. 1500TL'lik aklımda ki max bütçeyi aşsa da sırf merak ettiğim için bir ara en yakın mağazaya gidip incelemek istiyorum. Modüler yapısı avantaj mı yoksa sürekli oynayıp gevşeme yapma ihtimalinden dolayı dezavantaj mı orası meçhul. Ama donanımının muhteşem olduğu aşikar. Fiyat/Performans açısından en azından ithal olanı 1800TL'ye alınır mı orası daha da meçhul.

Özetle, 1500TL'ye ikinci el temiz bir Z5 yerine, 1800TL'ye ithal G5 öneren arkadaşlar bunu nedenleri ile yazarsa bu tavsiyeleri yapıcılık kazanabilir. Teşekkürler.
İki modeli kıyaslamadan size Z5'in sorunlarını yazdım fakat pek dikkate almamışsınız sanırım. :)
Sıralayayım ben yinede madde madde ;
  • G5'in kamerası Z5'e kıyasla çok daha başarılı.
  • G5 SD820 kullandığından dolayı herhangi bir ısınma problemi yok.
  • Yine SD820 kullandığından dolayı %30, %40 civarında performans artışı var.
  • Parmak izi okuyucusu Z5'e göre oldukça hassas.
  • Modüler bir telefon olması, bataryasının çıkarılabilir ve farklı modüllerin eklenebilir olması.
Aslına bakarsanız sıralanacak bir kaç madde daha var fakat bunların yeterli olacağı kanısındayım.

İki modeli kıyaslamadan size Z5'in sorunlarını yazdım fakat pek dikkate almamışsınız sanırım. :)
Sıralayayım ben yinede madde madde ;
  • G5'in kamerası Z5'e kıyasla çok daha başarılı.
  • G5 SD820 kullandığından dolayı herhangi bir ısınma problemi yok.
  • Yine SD820 kullandığından dolayı %30, %40 civarında performans artışı var.
  • Parmak izi okuyucusu Z5'e göre oldukça hassas.
  • Modüler bir telefon olması, bataryasının çıkarılabilir ve farklı modüllerin eklenebilir olması.
Aslına bakarsanız sıralanacak bir kaç madde daha var fakat bunların yeterli olacağı kanısındayım.

İki telefonun donanımını fazlası ile araştırmış olsam da, sırf beni G5 konusunda biraz daha cezbetmeniz adına tekrar sorma gereği duydum hocam :) Zira son mesajımdan sonra gece biraz daha araştırdım ve imkanımı zorlayarak 1 hafta içinde kısmetse 1800TL'ye ithal LG G5 almaya karar verdim. Üstelik LG'nin, sırf TRT vergisi ödemek istememesinden dolayı Türkiye için ürettiği, radyonun kapalı olduğu telefonlara nazaran, ithal olanın radyosu da açık geliyor. (Her ne kadar radyoyu kullanmayacak olsam da varlığı yeter :) )

Yani her şey ortadayken ve şu fiyata G5 almak varken, daha fazla para verip Z5 almak zaten akıl kârı gözükmüyor. Bu fiyatları görünce kafamda, beynimi kemiren manidar bir soru oluştu: Sony'mi yüzsüz yoksa LG'mi enayi de birisi daha iyisini daha ucuza satarken diğeri, daha kötüsünü, üstelik üretimini durdurduğu bir telefonu daha yüksek fiyata satıyor?

1.jpg

2.jpg

Bu G5'in, G4 gibi kronik hiç bir arızası yoktur umarım. Zira tek atımlık barutum var. Gidip ithal G5 alırım, ileride kronik arızalı bir sorun çıkartır, ithal teknik servisi de itlik yapıp faturayı bana keserse bu hiç iyi olmaz.

Ama tasarım olarak hala G5'i, Z5'e göre vasat bulduğumu belirtmek isterim. Ayrıca bu sökülebilir modüler yapısı yüzünden fazla sök tak yapınca ileride gevşeme, yalama yapacak mı merak ediyorum. Yani belki bu yapı avantaj değil dezavantaj olur. Zaman gösterecek.

-LG Cam Plus
-Hi-Fi Plus
-LG 360 VR
-LG 360 Kamera

Ayrıca G5 için üretilen yukarıda ki bu 4 aparatı da, durumum oldukça zamanla alıp bu modüler yapının avantajlarını iliklerime kadar yaşamak istediğimi belirtmeliyim :)

Telefonun yapısı Z5 kadar sağlam olmadığı için kesinlikle aşağıda ki kılıf ve ekran koruyucuyu almak zorundayım ki en ufak bir düşmede telefon mahvolmasın. Bu iki aparat ile birlikte telefon toplam 1940TL'ye gelecek. İnşallah beni en az bir 3 yıl sorunsuzca götürür ki verdiğim bu paraya değsin. Zira hayatımda ilk defa bir telefona 1000TL üstü para vereceğim. Ayrıca G5 su ve toz geçirmez olmadığı için de daha dikkatli kullanmaktan başka çarem yok sanırım.

Adsız.jpg

Son düzenleme:
İki telefonun donanımını fazlası ile araştırmış olsam da, sırf beni G5 konusunda biraz daha cezbetmeniz adına tekrar sorma gereği duydum hocam :) Zira son mesajımdan sonra gece biraz daha araştırdım ve imkanımı zorlayarak 1 hafta içinde kısmetse 1800TL'ye ithal LG G5 almaya karar verdim. Üstelik LG'nin, sırf TRT vergisi ödemek istememesinden dolayı Türkiye için ürettiği, radyonun kapalı olduğu telefonlara nazaran, ithal olanın radyosu da açık geliyor. (Her ne kadar radyoyu kullanmayacak olsam da varlığı yeter :) )

Bu G5'in, G4 gibi kronik hiç bir arızası yoktur umarım. Zira tek atımlık barutum var. Gidip ithal G5 alırım, ileride kronik arızalı bir sorun çıkartır, ithal teknik servisi de itlik yapıp faturayı bana keserse bu hiç iyi olmaz.

Ama tasarım olarak hala G5'i, Z5'e göre vasat bulduğumu belirtmek isterim. Ayrıca bu sökülebilir modüler yapısı yüzünden fazla sök tak yapınca ileride gevşeme, yalama yapacak mı merak ediyorum. Yani belki bu yapı avantaj değil dezavantaj olur. Zaman gösterecek.

-LG Cam Plus
-Hi-Fi Plus
-LG 360 VR
-LG 360 Kamera

Ayrıca G5 için üretilen yukarıda ki bu 4 aparatı da, durumum oldukça zamanla alıp bu modüler yapının avantajlarını iliklerime kadar yaşamak istediğimi belirtmeliyim :)

Telefonun yapısı Z5 kadar sağlam olmadığı için kesinlikle aşağıda ki kılıf ve ekran koruyucuyu almak zorundayım ki en ufak bir düşmede telefon mahvolmasın. Bu iki aparat ile birlikte telefon toplam 1940TL'ye gelecek. İnşallah beni en az bir 3 yıl sorunsuzca götürür ki verdiğim bu paraya değsin. Zira hayatımda ilk defa bir telefona 1000TL üstü para vereceğim.

Eki Görüntüle 173677
Alacaksanız şimdiden hayırlı olsun hocam. Eminim aldığınıza değecektir.

Yani her şey ortadayken ve şu fiyata G5 almak varken, daha fazla para verip Z5 almak zaten akıl kârı gözükmüyor. Bu fiyatları görünce kafamda, beynimi kemiren manidar bir soru oluştu: Sony'mi yüzsüz yoksa LG'mi enayi de birisi daha iyisini daha ucuza satarken diğeri, daha kötüsünü, üstelik üretimini durdurduğu bir telefonu daha yüksek fiyata satıyor?

Eki Görüntüle 173684
Eki Görüntüle 173685

-LG Cam Plus
-Hi-Fi Plus
-LG 360 VR
-LG 360 Kamera

Telefonun yapısı Z5 kadar sağlam olmadığı için kesinlikle aşağıda ki kılıf ve ekran koruyucuyu almak zorundayım ki en ufak bir düşmede telefon mahvolmasın. Bu iki aparat ile birlikte telefon toplam 1940TL'ye gelecek. İnşallah beni en az bir 3 yıl sorunsuzca götürür ki verdiğim bu paraya değsin. Zira hayatımda ilk defa bir telefona 1000TL üstü para vereceğim. Ayrıca G5 su ve toz geçirmez olmadığı için de daha dikkatli kullanmaktan başka çarem yok sanırım.

Eki Görüntüle 173677
Aslına bakarsanız bunu iki firmanın da fiyatlandırma politikasına bağlayabiliriz. LG firması G2'den beri rakiplerine nazaran daha düşük fiyatlarla giriş yaparak daha az sayıda model ile daha fazla satış yapıyor. Sony'nin diğer telefonlarına bakarsanız aynı şekilde onların da pahalı olduklarını göreceksinizdir. Premium havası vererek yüksek fiyattan giriş yapıyor, yeterli bir kitlenin ilgisini çekmesi onlar için kafi.
LG'de fiyatlar herzamanki gibi giderek düştü fakat Sony nedense fiyatını hiç oynatmadı. Bu sebepten yüzsüzlük demek pek de yanlış olmaz.
G5'in şuana kadar rapor edilmiş bir kronik sorunuyla karşılaşmadım hiç, sağlamlık konusunda ise yanlışınız var. G5 aslında yekpare metal bir kasa fakat üstünde bir nevi kaplama diyebileceğimiz bir madde var. Sağlamlık açısından yeterli diyebiliriz. Su geçirmeme özelliği olsaydı daha da iyi olurdu tabi.
Gevşeme hakkında pek birşey diyemeyeceğim fakat böyle bir şikayet ile hiç karşılaşmadım.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı