İnceleme İkinci El RX 570 4 GB almak mantıklı mı?

Giriş

Yıllar boyu HD serisi kullanmış ve HD 5750 Vapor X ve HD 7770 GHz Edition'u büyük bir talihsizlik ile elektronik ömrünü doldurmuş biri olarak benzer fiyat bandına GTX 1050, 750 Ti, 760, 1030 almak yerine hem şansımın yaver gitmesi hem de benim acayip piyasa kovalamam sayesinde RX 570 aldım.

RX 570 ve AMD Geçmişim

Kartın en büyük avantajı geniş fiyat yelpazesinde kendinize uygun fiyata bir tane bulma imkanınız. GTX 1060-1650 gibi genel olarak fiyatı yüksek olan bir kart değil ve piyasada daha rahat bulunuyor. Kartı almadan önce 2000 gibi bir fiyata GTX 1650 ve 1700 gibi bir fiyata GTX 1060 3 GB alacaktım. Ancak RX 570'in performansı ve fiyatı tabiri caizse beni büyüledi.

Benim gibi yıllarca AMD kullanan birisinin ilk sorusu tabii ki "Elimde kalır mı?" oldu. Kartın termal macunun kendim değiştirmeden önce %40 fan ile maksimum 60 - 65 derecede seyir ediyordu. Sonra kendim değiştirdim... Değiştirmez olaydım. Kullanmasam hemen hemen aynı performansı alacağım bir termal macunu yanlışlıkla kullandım ve şu an 70 - 80 derece arası çalışıyor. Yakın vakit termal macun için konu açacağım.

Emektarlarım... Yanmayan HD 4650, GT 430, HD 5450, R7 250 ve R7 240 ekran kartlarım da vardı tabii ama bunlar göz bebeğim.

HD5750.jpg
HD7770GHzEdition.jpg

HD 5750 VaporX 1 GB GDDR5 128 Bit / HD 7770 GHz Edition 1 GB GDDR5 128 Bit

Kartın serin ve sessiz olması ve tek fan ile bunu yapması mükemmel. Diğer GTX 1060 tek fan blower tipiydi ve GTX 1650 çift fanlı idi. Ben hem AMD geçmişimden hem de tek fan olmasından korkmuştum ama güzel bir termal macun ile neredeyse fan çalışmadan çoğunu oyunu oynama imkanı sunuyor. Teşekkürler Sapphire...

indir.jpg

Fiyat ve Satın Alım

Uygun fiyata almamım 2 sebebi vardı. İlk olarak kartın fan yapraklarının bir tanesinin kopmuş olması ve arkadaşın nakite sıkışmış olması.

Kullandığım HP Z400 Workstation kasam kendi içerisinde 475w 80+ Bronz sertifikalı bir güç kaynağı, 8 ram ve Xeon W3520 işlemciye sahipti. Daha sonra ise uygun fiyata i7 950 gördüm ve aldım.

Genel olarak Forza Horizon 4, İnsurgency Sandstorm, Apex Legends, Overgrowth oynuyorum. Bu arada bu sistem halen Overgrowth'da 45 FPS üstünü veremiyor... Bu kadar kötü optimizasyon başka hangi oyunda var bilmiyorum. Oyuna bayılıyorum ama oyun problemli değil direk problemin ta kendisi.

Değerlendirme

• Uygun fiyata bulunabilir.
  • Yüksek bir PSU gerektirmiyor. 150w tüketen kart PCI-E slotundan 75w çekerken 1x6 pin ile de PSU'dan ekstra 75w çekiyor.
  • Piyasada bolca var. (Bunu pazarlık yaparken fiyat düşürmeyen satıcılara karşı kullanabilirsiniz. O vermezse başkası verir.)
  • Soğutma gayet iyi ve tek fan ile de kullanılabilir bir kart.

• Mining olayları ile adı ara sıra anılıyor. (Yapılabiliyor mu bilmiyorum ama her ilanda "Mining yapılmadı" yazması ironik.)
  • Hepsi iyi kondisyonda ve iyi bakımlı bir geçmişe sahip olmuyor. Bu genel olarak AMD RX kartlarda rastladığım bir durum.
  • 150w kullanması... 1 molex kablosu 60w - 70w diye biliyorum yanı bir molex kablosunu dönüştürüp 1x6 pin olarak kullanmak riskli olabilir.

Eksik, fazla veya yanlış şeyler için mesaj yazabilirsiniz. Benden bu kadar.

Doğru bir yorum ama RX 6600 XT bence en baba 3060'ın yeni hali yani 4060'ın rakibi olur. 3060 Ti ikisinden de daha güçlü.

Bu fiyata krakipsiz bir kart bu arada. Ama artık yoktur böyle bir fiyat değerlendirirken düşünmek lazım.

Yorumların çok doğru bir anda neden fanboyluğu bırakıp böyle yazdın diye soracaktım şimdi fark ettim. Beni fanboyluk ile suçlayıp AMD kötüleyen arkadaş @Ömer Aslan 'mış. Sıfıra aldığı RX 6600 yerine ikinci el taş gibi RX 6700 XT alabileceğini öğrenince içi gitti galiba daha mesaj yazmıyor.

Neyse konudan çok sapıyoruz. Konu sahibine hayırlı olsun 1000 TL'ye RX 570'i güzel yakalamış. AMD'nin öyle aman aman driver problemi yok size driver problemi denk geliyor ise DDU ile sürücüleri kaldırıp eski versiyonlardan birini yüklemeniz yeterli. Sırf NVIDIA alacağım diye fiyatını hak etmeyen kartlara boşa fark vermeyin. Herkese iyi akşamlar.

Bu değerler macunu yeni değiştirdikten sonra mu oldu?
Evet. Dünyanın en dandik macunu bu arada. 1.0 w/m-k falan. Kasam havalandırma konusunda berbat değil ancak.

Yorumların çok doğru bir anda neden fanboyluğu bırakıp böyle yazdın diye soracaktım şimdi fark ettim. Beni fanboyluk ile suçlayıp AMD kötüleyen arkadaş @Ömer Aslan 'mış. Sıfıra aldığı RX 6600 yerine ikinci el taş gibi RX 6700 XT alabileceğini öğrenince içi gitti galiba daha mesaj yazmıyor.

Neyse konudan çok sapıyoruz. Konu sahibine hayırlı olsun 1000 TL'ye RX 570'i güzel yakalamış. AMD'nin öyle aman aman driver problemi yok size driver problemi denk geliyor ise DDU ile sürücüleri kaldırıp eski versiyonlardan birini yüklemeniz yeterli. Sırf NVIDIA alacağım diye fiyatını hak etmeyen kartlara boşa fark vermeyin. Herkese iyi akşamlar.
1200 TL'ye 750 Ti vardı :D

Driver problemi hiç yaşamadım çünkü driver'ı kendim kurmam. Windows halleder o işi.

Son düzenleme:

Alakası yok böyle boş konularda tartışmaya girmiyorum.Gerek duymuyorum.İkinci el fiyatlarından haberim var sadece sıfır kart almak istedim hepsi bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı