İnceleme İkinci El RX 580 4 GB

Şunu söylemem gerekiyor ki ürünü "b*yas compuxx" adlı yerden aldım (sorun olmaması için sansürledim ama anlaşılıyordur sanırım) ve elemanlar bana Sapphire Nitro+ yollaması gerekirken Pulse yollamış eh pek de önemli değil.

Mining sorduğum zaman bilmediğini, yapılmış olabileceğini söyledi, ben o konularda bilgili değilim açıkçası. Yanlış bilmiyor isem 4 GB kart ile mining yapılmaması idi belki sonradan değişmiştir bilemiyorum.

inceleme ve FPS testleri;

20240213_181954.jpg

Almaya çalıştığım gün hasta idim ve kardeşimi yollamıştım almaya ben gitsem böyle bir şey yaşanmazdı büyük ihtimalle ama olsun.

20240213_182004.jpg

Kartı söktüğüm zaman öyle çok fazla bir tozlanma yoktu, PCB'de herhangi bir akma vs yoktu, nispeten tozluydu diyebilirim.
Genel sistem şöyle;
R5 2600 (4 bakır borulu kule tipi soğutucu ile beraber)
DDR4 3200 16.
Corsair VS550.
Gigabyte B450M S2H.

Testlerin hepsi 1080p.

Pek oyun kültürü olan birisi değilim test ettiğim oyunlar ise şöyle;
GTA 5 en yüksek ayarlar: Ortalama 90 ile 120 FPS.

Forza 4 yüksek ayarlar: Ortama göre değişkenlik göstermek ile beraber sabit şekilde 90 100 arası.

War Thunder yüksek ayarlar: 150 170 FPS arası.

Aimlabs en düşük ayalar: 300 ile 500 FPS arası.

A Story About My Uncle en yüksek ayarlar: Config ile FPS limiti kaldırıldığı zaman 90 ile 165 FPS sabit.

American Truck Simulator en yüksek ayarlar: 100 120 FPS arası, ölçekleme %200.

Euro Truck Simulator yüksek ayarlar: 90 100 FPS, ölçeklendirme %150.

Counter-Strike 2 düşük ayarlar: Gözüken 120 150 FPS arası fakat ortalama 3 saniye süren droplar giriyor oyunun rezilliğine veriyorum.

Warframe yüksek ayarlar: Min 120 Max 300 FPS ortalama 160 170.

Genshin Impact yüksek ayarlar: 60 FPS, oyunu ilk açtığımda FPS limiti olduğunu görünce midemden ekşi sular gelirken direkt şekilde oyunu silmiştim, ilerleyen
bölümlerinde yoğun efekt vs varsa bilemem.

Destiny 2 yüksek ayarlar: 100 150.

Naraka: Blade point düşük ayarlar: 100 160 arası.

Just Cause 3 yüksek ayarlar: 60 70 FPS arası (oyun crackli idi ondan dolayı düşük FPS olabilir bilemiyorum.)

Just Cause 2 yüksek ayarlar: 165 FPS sabit (1 kere indirip oynadım ikinciye denemek istediğimde ekran kartı desteklemediği için açamadım.)

Tomb Raider Game of the year yüksek ayarlar: 90 100 FPS (rezil kontrol mekanikleri var tavsiye etmiyorum 20 dakika tahammül edip kaçtım)

Tüm bu oyunları aynı macun ile test etmedim, GTA 5 ilk denediğimde kart sabit 84 derece çalışıyordu ve sürekli frekans düşüyordu ben de arızalı sanıyordum meğerse termal macunum dandikmiş, Arctic MX4 ile değiştirdiğim zaman hiçbir şekilde kart 70 derece üstünü geçmedi, 10 dakikalık teste soktuğum zaman ise en fazla 74 dereceyi görüyor onda da fanları %30 40 arası çalışıyor, fanlar 100 iken evet tam bir elektrik süpürgesi ama normal çalıştığı sürece ve yük altında herhangi bir şekilde rahatsız etmiyor.
Kartı 1600 TL'ye aldığımı unutmamak gerekiyor bu paraya 1030 satılıyor bir de bulabilirsen 1050 Ti falan satılıyor, eski kartım olan 1030 ile yan yana şöyle gözüküyor;

20240213_182209.jpg

Yani evet diyebileceklerim bu kadar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende ikinci el Sapphire NITRO+ RX 480 OC 8 GB almıştım 1.750TL'ye daha yeni. Ve şu anda memnunum kart o kadar büyük ki fanlar %100 çalıştığında sıcaklık 65 derecenin üstüne çıkmıyor sadece maalesef ki işlemci yüzünden biraz darboğaz yaşıyorum ama şu anki halde bile güzel bir performans veriyor.

Bende ikinci el Sapphire NITRO+ RX 480 OC 8 GB almıştım 1.750TL'ye daha yeni. Ve şu anda memnunum kart o kadar büyük ki fanlar %100 çalıştığında sıcaklık 65 derecenin üstüne çıkmıyor sadece maalesef ki işlemci yüzünden biraz darboğaz yaşıyorum ama şu anki halde bile güzel bir performans veriyor.

Güzel kart ya aldığıma pişman değilim açıkçası, ama bildiğim tek şey bu kartın 165 Hz oyunculuk için olmaması.

Doğrudur hocam ben şahsen eski VGA girişli monitör kullanıyorum şu anda o yüzden yetiyor bana :D

Hocam hazır denk gelmiş bende şöyle bir sorun var bilgisayarı bıraktığım zaman ekran kapanıyor ve sonrasında fanlar garip şekilde kendini %100e çekiyor ekranı açıp radeona girip fanı ayarlamadığım sürece öyle kalıyor sizde de var mı bu durum? Isınmıyor da hani çözemedim normal kullanımda fanlar bile çalışmıyor.

Hocam hazır denk gelmiş bende şöyle bir sorun var bilgisayarı bıraktığım zaman ekran kapanıyor ve sonrasında fanlar garip şekilde kendini %100e çekiyor ekranı açıp radeona girip fanı ayarlamadığım sürece öyle kalıyor sizde de var mı bu durum? Isınmıyor da hani çözemedim normal kullanımda fanlar bile çalışmıyor.

Bende öyle bir sıkıntı yok ama bende şöyle oluyor:
Bilgisayarı kullanmayıp ekranı kararınca bir anda ekran kartının fanları bayağı hızlı dönmeye başlıyor sonrasında duruyor kendi kendine ama sizinki gibi sürekli devam etmiyor
Belki sürücüler ile alakalı olabilir bilmiyorum :/

Bende öyle bir sıkıntı yok ama bende şöyle oluyor:
Bilgisayarı kullanmayıp ekranı kararınca bir anda ekran kartının fanları bayağı hızlı dönmeye başlıyor sonrasında duruyor kendi kendine ama sizinki gibi sürekli devam etmiyor.
Belki sürücüler ile alakalı olabilir bilmiyorum :/

Büyük ihtimalle driver sorunu.

Şunu söylemem gerekiyor ki ürünü "b*yas compuxx" adlı yerden aldım (sorun olmaması için sansürledim ama anlaşılıyordur sanırım) ve elemanlar bana Sapphire Nitro+ yollaması gerekirken Pulse yollamış eh pek de önemli değil.

Mining sorduğum zaman bilmediğini, yapılmış olabileceğini söyledi, ben o konularda bilgili değilim açıkçası. Yanlış bilmiyor isem 4 GB kart ile mining yapılmaması idi belki sonradan değişmiştir bilemiyorum.

inceleme ve FPS testleri;

Eki Görüntüle 2147080

Almaya çalıştığım gün hasta idim ve kardeşimi yollamıştım almaya ben gitsem böyle bir şey yaşanmazdı büyük ihtimalle ama olsun.

Eki Görüntüle 2147081

Kartı söktüğüm zaman öyle çok fazla bir tozlanma yoktu, PCB'de herhangi bir akma vs yoktu, nispeten tozluydu diyebilirim.
Genel sistem şöyle;
R5 2600 (4 bakır borulu kule tipi soğutucu ile beraber)
DDR4 3200 16.
Corsair VS550.
Gigabyte B450M S2H.

Testlerin hepsi 1080p.

Pek oyun kültürü olan birisi değilim test ettiğim oyunlar ise şöyle;
GTA 5 en yüksek ayarlar: Ortalama 90 ile 120 FPS.

Forza 4 yüksek ayarlar: Ortama göre değişkenlik göstermek ile beraber sabit şekilde 90 100 arası.

War Thunder yüksek ayarlar: 150 170 FPS arası.

Aimlabs en düşük ayalar: 300 ile 500 FPS arası.

A story about my uncle en yüksek ayarlar: Config ile FPS limiti kaldırıldığı zaman 90 ile 165 FPS sabit.

American Truck Simulator en yüksek ayarlar: 100 120 FPS arası, ölçekleme %200.

Euro Truck Simulator yüksek ayarlar: 90 100 FPS, ölçeklendirme %150.

Counter-Strike 2 düşük ayarlar: Gözüken 120 150 FPS arası fakat ortalama 3 saniye süren droplar giriyor oyunun rezilliğine veriyorum.

Warframe yüksek ayarlar: Min 120 Max 300 FPS ortalama 160 170.

Genshin Impact yüksek ayarlar: 60 FPS, oyunu ilk açtığımda FPS limiti olduğunu görünce midemden ekşi sular gelirken direkt şekilde oyunu silmiştim, ilerleyen.
Bölümlerinde yoğun efekt vs varsa bilemem.

Destiny 2 yüksek ayarlar: 100 150.

Naraka: Blade point düşük ayarlar: 100 160 arası.

Just Cause 3 yüksek ayarlar: 60 70 FPS arası (oyun crackli idi ondan dolayı düşük FPS olabilir bilemiyorum.)

Just Cause 2 yüksek ayarlar: 165 FPS sabit (1 kere indirip oynadım ikinciye denemek istediğimde ekran kartı desteklemediği için açamadım.)

Tomb Raider Game of the year yüksek ayarlar: 90 100 FPS (rezil kontrol mekanikleri var tavsiye etmiyorum 20 dakika tahammül edip kaçtım)

Tüm bu oyunları aynı macun ile test etmedim, GTA 5 ilk denediğimde kart sabit 84 derece çalışıyordu ve sürekli frekans düşüyordu ben de arızalı sanıyordum meğerse termal macunum dandikmiş, Arctic MX4 ile değiştirdiğim zaman hiçbir şekilde kart 70 derece üstünü geçmedi, 10 dakikalık teste soktuğum zaman ise en fazla 74 dereceyi görüyor onda da fanları %30 40 arası çalışıyor, fanlar 100 iken evet tam bir elektrik süpürgesi ama normal çalıştığı sürece ve yük altında herhangi bir şekilde rahatsız etmiyor.
Kartı 1600 TL'ye aldığımı unutmamak gerekiyor bu paraya 1030 satılıyor bir de bulabilirsen 1050 Ti falan satılıyor, eski kartım olan 1030 ile yan yana şöyle gözüküyor;

Eki Görüntüle 2147096

Yani evet diyebileceklerim bu kadar.

Bende 8 GB var daha 70 derece ustu gormedim gercekten fiyat performans bir kart.

Geri
Yukarı