İkinci El Ürün Nasıl Satılır?

Windows 7

Megapat
Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
İşletim Sistemi
Merhaba değerli Technopat sosyal ailesi. Ben elimde ki bir dizüstü bilgisayarı satma kararına vardım. Bunun için gereken işlemler nelerdir? Mesela alıcı parayı nereye yollayacak, yollarken makbuza ne yazması gerekiyor (dolandırılmayı istemem) gibi konuları hiç bilmeyen birine anlatır gibi anlatır mısınız? Mesela havale herhangi bir banka hesabına oluyor mu, yoksa özel hesap mı açmamız lazım? Bir de zaman, para ve ürünümden olmamak için geri iade almayı düşünmüyorum. Öyle bir hakkım var mı? Ve son olarak hangi siteleri önerirsiniz. Teşekkürler.

Gittigidiyor'dan ve ya Sahibinden.com'un GeT(Güvenli e-Ticaret)Özelliğinden faydalanabilirsin.Bu sayede alıcı ürünü beğenmez ise iade işlemi başlatır ve sen ürününe o da parasına kavuşur. Alıcı Onay vermediği sürece para aracı görevi gören şirkette tutulu. Bu işlem sonucunda kendi karlarını ve vergilerini de alırlar tabi. :D

İlk olarak satacağın ürünün cinsine göre kargoya verip vermeme durumu var. Örneğin bir ekran kartını, rami, joystiği, klavyeyi vs güzelce paketleyip kargoya verebilirsin ama laptop kargo için riskli bir ürün. Zarar görebilir. O yüzden önceliği yüzyüze alışverişe ver. Bu sitenin 2. el bölümü, LetGO veya DH üzerinden alıcı bulabilirsin. İlanda açıklamayı açık bir şekilde yapmalısın. Kutu, fatura, garanti durumu nedir ? Herhangi bir sorunu, hasarı, yıpranması var mı? Nereden alındı? Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girin. Vereceğiniz ilanlarda eğer alıcı ile kesin olarak anlaştığınızda iletişim bilgilerinizi paylaşın. Hemen ilanın altına telefon numaranızı yazmayın. Gerekli gereksiz herkes arar, aptal septal tekliflerde bulunur, durduk yere canınızı sıkar. Fiyat konusunda şunu söyleyim hiçbir zaman yazdığınız fiyata satamazsınız :) Fiyatı uygun tutarsınız, açıklamaya pazarlıksız fiyat dersiniz ama mutlaka "son ne olur" soruları ile muhattap olursunuz. O yüzden piyasayı iyi okuyup ona göre uygun bir fiyat girin.

Bu anlattıklarım yüz yüze alışveriş içindi. Ha diyelim ki hem siz hem karşı taraf kargo riskini göze aldınız. Havale/EFT için alıcı mutlaka işlem açıklamasına "şu ürün için şu şahıs adına ödeme" yazmasını isteyin. Dolandırılma durumlarında bu açıklamalar hayat kurtarıyor. Ürününüzün seri numarasını bir yere kaydedin. Şahsen yolladığım bir SSD için alıcı arkadaş bu SSD bozuk bunu geri yolluyorum paramı iade edin şeklinde bir yola girdi, bende SSD'nin seri numarası vardı, yollayağı SSD'nin seri numarası benimki ile kel alaka olduğu için bu girişim sonuçsuz kaldı.

Sabırlı olun. İnanın çok absürt teklifler gelecektir. 3000 TL yazarsınız 1500 hemen elden alayımcılar mı dersin, Arcopal yemek takımı ile takas olur mu diye soranlar mı dersiniz. Türlü insandan türlü teklif gelir. Ama er yada geç satılır. :)

Yaşadığım yer dolayısıyla büyük ihtimalle kargo kullanacağım. Peki havale işlemleri nasıl işliyor. Hiç bilmeyen birine en baştan ne yapması gerektiğini, alıcıdan ne istediğimi yazabilir mi?
Gittigidiyor'dan ve ya Sahibinden.com'un GeT(Güvenli e-Ticaret)Özelliğinden faydalanabilirsin.Bu sayede alıcı ürünü beğenmez ise iade işlemi başlatır ve sen ürününe o da parasına kavuşur. Alıcı Onay vermediği sürece para aracı görevi gören şirkette tutulu. Bu işlem sonucunda kendi karlarını ve vergilerini de alırlar tabi. :D
Sadece başlığı okumasaydınız GeT' e karşı olduğumu bilirdiniz. Alıcı için güzel, satıcı için iğrenç bir sistem.

Gittigidiyor'dan ve ya Sahibinden.com'un GeT(Güvenli e-Ticaret)Özelliğinden faydalanabilirsin.Bu sayede alıcı ürünü beğenmez ise iade işlemi başlatır ve sen ürününe o da parasına kavuşur
Sorun da burada zaten. GeT sistemi tamamen alıcının yanında olan bir sistem. Hiçbir şey sorgulamadan ürünü iade ediyorlar. Örneğin birisi diyelim ki GTX 750TI sipariş etti. Sipariş ona 750TI olarak gelebilir fakat alıcı eski püskü bir ürünün fotoğrafını çekip "bana bu ürün gönderildi iadesini istiyorum" diye bir mesaj atar, hem paranızdan olursunuz, hem de eski bir ekran kartıyla kalırsınız. Örnekleri mevcuttur illa ki.

Yaşadığım yer dolayısıyla büyük ihtimalle kargo kullanacağım. Peki havale işlemleri nasıl işliyor. Hiç bilmeyen birine en baştan ne yapması gerektiğini, alıcıdan ne istediğimi yazabilir mi?

Sadece başlığı okumasaydınız GeT' e karşı olduğumu bilirdiniz. Alıcı için güzel, satıcı için iğrenç bir sistem.
Zaman, para ve ürünümden olmamak için iade almayı düşünmüyorum demişsin ve bende buna göre cevap yazdım, 4-5 kelimelik başlığa bakarak 3-4 cümleyi okumaya üşenecek halim yok. Okuduk ki bir şey yazıyoruz. Şu ana kadar yaptığım onlarca GeT satışında 1 defa bile iade almadım. Çünkü ürünün en ince ayrıntısına kadar fotoğrafını attım ve sorunlarını anlattım, sıkıntı çıkmadı. Senin karşına gelebilecek müşteriyi bilemem ama ben alıcı ile göndermeden önce hep görüntülü görüşme yaparım ve kaydederim ki bir dolandırıcılığa teşebbüs ettiği zaman elimde o olduğuna dair kanıt bulunsun.

Facebook’ta 2.el alım satım grupları var oralarda ilan verebilirsiniz ayrıca bu sitenin 2.el bölümü, sahibinden, letgo gibi sitelerde de alıcı bulabilirsiniz.

Peki banka ve kargo işlemleri hakkında da bilgi verir misiniz?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı