İkinci El Ürün Nasıl Satılır?

Ben geçenlerde akıllı telefon sattım, şuan bir tanesi daha ilanda ve oldukça basit bir işleyişi var:
PTT'den tek seferliğine mahsus 5 TL ödeyip hesap açıyorsunuz kendinize. Sonra ürünü sahibinden.com gibi bir siteye koyuyorsunuz. Satacağınız ürünü şartlı teslim olarak satacaksınız.
Yani PTT'deki görevliye diyeceksiniz ki, ben bu ürünü dolandırıcılık olmasın diye şartlı satmak istiyorım. Yani talip, parayı ücreti ödemeden ürünü alamayacak. Alacaklı parayı verip ürünü alıyor ve sizin de hesabınıza para yatmış oluyor.
PTT hesabı açtığınızda doğal olarak bir Hesap Numaranız oluyor.
Ürünün talibine PTT hesap numaranızı verip, ona yine PTT'den ücreti hesap numarasına yatırmasını söyleyeceksiniz o kadar. Ama ürünü PTT'de kargolatırken oradaki memura şartlı teslimi söylemeyi unutmayın.
Böylece PTT kart sahibi de olmuş olursunuz. İnternet sitesinde de talibin, ücreti ne zaman yatırdığına kadar bilgileri ayrıntılı olarak öğrenmiş olursunuz. Böylece ne siz "önce parayı verin sonra ben ürünü vereyim" demiş olur, ne de talip "siz teslim eder etmez ücreti ödeyeceğim" demiş olur. Havale-mavale EFT-MFT uğraşmaya gerek kalmıyor. PTT'deki memur da zaten size her türlü yardımcı oluyor. Hesap açmak ise 5-10 dakika bile sürmüyor. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı