İklim Değişikliği ve Küresel Isınma Propagandası

İlk videoda 5:43 gibi atmosferin doğal bir bileşeni olan CO2'nin atmosferdeki oranı 1880'de %0.021 iken sanayileşmenin etkisi ile 2020'de %0.041 e çıktı. Mesele zehirli olmasi değil zaten, mesele sera etkisine en fazla sebep olan gaz olması. Ayrıca son 150 200 yıllık periyotta yarım kure sıcaklık ortalamalarının 2 derece civarında artması da söz konusu ki bu bilgilere çok rahat bir şekilde akademik makalelerden ulaşabilirsiniz.

Küresel ısınma bir gerçek. Ancak aktivistlerin politik yapıların oyuncağı olduğunu, görmek istediklerini görüp, istemediklerini görmediklerini düşünüyorum.

İklim değişikliğinin bir doğal bir de beşeri boyutu var. Doğal boyutu, Dünya'nın iklimi zaman içinde ekstrem koşullara çıkar ve tekrar normale döner. Mesela "Buzul Çağları" buna bir örnek.

Yapay boyutu ise, hava kirliliği ve toksik madde oranlarının artması. Havamız kirleniyor, besin piramidinde yukarı çıktıkça, toksik madde birikimi normalde olması gerekenden kat kat fazla gerçekleşiyor. Yani insanın yaptığı yine en çok kendini etkiliyor zira doğa bir şekilde kendini dengeliyor, dengeleyebildiği kadar.

Greta Thunberg gibi yapay aktivistleri pek takmamak lazım. Zira bu taraf tutulacak bir olay değil, bilimsel bir durum. Hava kirlilik verileri var, toksik ve zehirli maddelerin yıllar içindeki havadaki artış oranları var.

İşin içinde politik bir taraf var. Bunu ilginç bir örnek ile açıklayayım, anlayan anlar. Şu an F1'de sigara reklamı yasak. Ancak eskiden serbestti ve en büyük sponsorlar onlardı. Peki günümüzde ne oluyor? Sigara şirketleri paravan şirketler aracılığıyla sponsorluk yapmaya ve para akışı sağlamaya devam ediyor.

İşin "İklim Değişikliği" kısmının da böyle olduğunu düşünüyorum.

Ben sana konu hakkında doğru bir bilgiye sahibim demedim sadece daha fazla kaynaktan araştırın dedim.
Konu kutup ayılarıyla ilgili değil de yaşam habitatlarının yani buzulların geçtiğimiz yıllarda ne kadar azaldığını biliyoruz. Bu sadece kutup ayılarını değil birçok canlıyı etkiliyor. En son izlediğim bir belgesel vardı "blue planet" olması lazım ismi. Orada canlıları nasıl etkilediği çok çarpıcı biçimde anlatılmıştı.
İkincil olarak "küresel ısınma var, bizi çok etkileyecek" demenin kime yaracağını merak ediyorum. Aksine "küresel ısınma var ama bunu insanlar yapmıyor, doğanın kendiliğinden oluşuyor" demenin CO2 salınımını artıran fabrika, santral ve üretim tesisleri sahipleri için bir ton çıkarı var.
Videoları izledim de hak veremedim dediklerine, senin fikrin nedir merak ediyorum?
Konuyu açmamın sebebi de bu zaten internette çok fazla bilgi kirliliği var. Belki bilen biri çıkar diye açtım zaten konuyuda. Aşırı bir korkutma var şu anda her yerde. 12 yılda ölecez bittik gibi.

Mesela bu kutup ayıları konusu bir kaynağı olan var mı? Adam videoda 23 binden 40 bine çıktı diyor. Yıllarca bu hayvanlar üzerinden bir ton propaganda yedik.

Aşırı bir korkutma var şu anda her yerde. 12 yılda ölecez bittik gibi.

Ölmeyeceğiz ama ölmekten beter olacağız bence. İnsan, besin piramidinin tepesinde bulunuyor. Besin piramitlerinde, tepeye doğru çıktıkça toksik ve zehirli madde birikimi artar.

Günümüzde aşırı kirlenme yüzünden insan vücudunda biriken zehirli madde oranları artıyor ve her nesilde biraz daha fazla oluyor. Vücudun, bu maddeleri önlemek için sistemleri var ama bunların da bir sınırı var.

Bana göre bu ciddi bir sorun.

Ölmeyeceğiz ama ölmekten beter olacağız bence. İnsan, besin piramidinin tepesinde bulunuyor. Besin piramitlerinde, tepeye doğru çıktıkça toksik ve zehirli madde birikimi artar.

Günümüzde aşırı kirlenme yüzünden insan vücudunda biriken zehirli madde oranları artıyor ve her nesilde biraz daha fazla oluyor. Vücudun, bu maddeleri önlemek için sistemleri var ama bunların da bir sınırı var.

Bana göre bu ciddi bir sorun.

Doğa bizden yavaş yavaş bizden intikamını alıyor.

Doğa bizden yavaş yavaş bizden intikamını alıyor.

Doğanın intikam aldığına inanmam, öyle olsa "Doğa Ana" derler miydi? İnsan ne yaparsa kendine yapar bana göre, ektiğini biçer.

Doğa şu an bizlere çok çok hoşgörülü davranıyor...

Bir şey biliyorsan konuş. Google'ye ben de yazarım. Mesela videoları izledin mi? Şurası yalan ya da yanlış gibi diyeceğin bir şey var mı? Gösterebileceğin bir şey var mı? O zaman ben de okurum derim. Evet doğrusu buymuş. Konuyu da bu yüzden açtım. Bir tane zekinin gelip "Google'ye yaz" oku demesi için değil.

Sizin kaynak dediğiniz kişiyi kanaat önderi falan görüyorsunuz galiba öbür türlüsü fanatiklik veyahut cahillik olurdu. Küresel ısınmanın ne olduğu ve kısa/uzun vadede insanların ve doğanın üzerinde yapacağı etki hakkında toplumların daha çabuk ve deytayli olarak bilgilendirilmesi lazım iken dünya düzdür bakış açısına inanan insanlardan bir farkları yok küresel ısınma yok diyen insanların. Özellikle ülkemiz 4 mevsim yaşayan bir ülke iken yıllara göre bölgesel olarak aldığı yağışlar incelendiğinde ve özellikle tarım ürünleri alınan verimin düşmesi, örneğin buğday üreticilerin yıllara göre aldığı rekoltenin düşmesi ve bunun temel sebeblerinden birinin de iklim değişimi sonucunda olması zaten çoğu şeyi açıklıyor iken size kaynak sunmak dünya düz diyen adama galileo'dan bahsetmek gibi olurdu bu yolda devam ediniz umarım bir yere ulaşırsınız. Bu konu altında etiketleyebilirsiniz hani sadece konuşmuşsun icraat falan yok nerede kaynak nerede bilgi diye, bu tarz belirgin bir konu hakkında yanlış düşüncelere saplanan birisine kaynak ile açıklamalarda bulunarak zaten ne düşüncesinin değişmesini nede laf dalaşına girmeyi yeğlerim, lakin yinede paylaşayım başkaları da bu tamamıyla komediden ibaret olan bu konu hakkında doğru bilgilere ulaşsın.

Bir başka veri de rüzgarla ilgili. Yıllık olarak Ege Denizi hakim rüzgarları genelde kuzeylidir ki şu linkten kontrol edebilirsiniz.

Güneyli rüzgarlar ise yıl içinde 6-7 boforu pek geçmez ama bu sene Ocak ayı içinde uzun bir süre (yaklaşık 1 haftalık bir periyot) tüm Ege ve Akdeniz'de 8-9 bofor güneyli fırtınalar gördük. Ortada bir değişim olduğu aşikar.

Sizin kaynak dediğiniz kişiyi kanaat önderi falan görüyorsunuz galiba öbür türlüsü fanatiklik veyahut cahillik olurdu. Küresel ısınmanın ne olduğu ve kısa/uzun vadede insanların ve doğanın üzerinde yapacağı etki hakkında toplumların daha çabuk ve deytayli olarak bilgilendirilmesi lazım iken dünya düzdür bakış açısına inanan insanlardan bir farkları yok küresel ısınma yok diyen insanların. Özellikle ülkemiz 4 mevsim yaşayan bir ülke iken yıllara göre bölgesel olarak aldığı yağışlar incelendiğinde ve özellikle tarım ürünleri alınan verimin düşmesi, örneğin buğday üreticilerin yıllara göre aldığı rekoltenin düşmesi ve bunun temel sebeblerinden birinin de iklim değişimi sonucunda olması zaten çoğu şeyi açıklıyor iken size kaynak sunmak dünya düz diyen adama galileo'dan bahsetmek gibi olurdu bu yolda devam ediniz umarım bir yere ulaşırsınız. Bu konu altında etiketleyebilirsiniz hani sadece konuşmuşsun icraat falan yok nerede kaynak nerede bilgi diye, bu tarz belirgin bir konu hakkında yanlış düşüncelere saplanan birisine kaynak ile açıklamalarda bulunarak zaten ne düşüncesinin değişmesini nede laf dalaşına girmeyi yeğlerim, lakin yinede paylaşayım başkaları da bu tamamıyla komediden ibaret olan bu konu hakkında doğru bilgilere ulaşsın.

Onun için açtık konuyu kardeş doğruyu öğrenelim diye. İneklerin osurması çok etkiliyor falan diyorlar. Ona ne diyorsun? Bütün inekleri öldürelim. Yapay ete geçelim falan diyorlar. Ayrıca küresel ısınma yoktur diyen yok ki. Bunu istediği gibi kullanan insanlar var mı konusunu tartışıyoruz. Yani ne propaganda ne gerçek onu anlamaya çalışıyoruz.

Geri
Yukarı