İlanlar ve İkinci El Alışverişlerde Önemli Noktalar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
İkinci el alışverişlerde güvenli bir şekilde alım satım yapmak için bazı tavsiyelerimiz var:

• Karşılıklı isim, soyisim, T.C. kimlik no ve banka hesap bilgilerini, IBAN'ı alıp bunları kullanın.
  • Kişinin isim ve mahlaslarını (Takma isimlerini) internet üzerinden araştırın, siciline bakın.
  • Üçüncü parti ödeme hizmetleri ve ödeme şirketlerini kullanmayın. Doğrudan alışverişte paranın kimin hesabına yattığını bilin ve parayı yatırdığınız hesap satıcı kişi olsun. Bu sayede resmi şikayetlerde ödeme belgeniz olur. Havale makbuzunuzu saklayın.
  • Bu sayede emniyet güçlerinin para transferi ve gerçek kimlik tespiti işlemleri hızlı, sorunsuz ilerleyecektir ve olası kötü niyetli kişiler üzerinde caydırıcı etkisi olacaktır.
  • Kargo takip kodunu, kargo şubelerini, veriliş zamanını net bir şekilde paylaşın. Sözünüzü tutun ve kargoya verdim, veremedim, haftasonu oldu, ertesi güne kaldı gibi durumlara karşı dikkatli olun. Kargoya veren sizseniz de karşı tarafın boşa telaş yapmaması için mümkünse kargolaşma işlemini Pazartesi sabah başlatın, hafta içerisinde işlemi tamamlamış olursunuz.
  • İşlem boyunca telefonunuz açık olsun, telaş yapan taraf diğerine ulaşabilsin.
  • Technopat ya da başka bir yayının yetkilisi olduğunu iddia eden olursa iki kat şüpheli yaklaşın, kanıt isteyin. Biz satış yapmıyoruz. Editör ya da moderatör derseniz de onların sayısı belli, hepsi işinde gücünde olgun insanlar, güvenilir insanlar; bundan faydalanmak isteyenlere karşı mod olduğunu iddia eden varsa da burada etiketleyip sormanız yeterli.
  • Benzer şekilde kendisini emniyet mensubu, savcı, bürokrat, üst düzey politikacı, din adamı, gizli ajan ya da toplumda ya da toplumun bir kesiminde güven ya da otorite ile eşleşen mesleklerde tanıtanlara da dikkat edin. Günümüzde dolandırıcılar bu tür kimlikleri taklit etmekten çekinmiyor.

Elbette bu bir garanti sağlamıyor.
  • Sahibinden ya da Gittigidiyor gibi alım satım sistemleri üzerinden ilan açılması ve ticaretin buradan yapılması iki tarafa da güvence sağlıyor.
  • Ödemeler kargo ulaşana kadar donduruluyor, malı yollayan da biliyor ki karşı taraf parasını aracı kuruluşa yatırdı, yani parasını alabilecek.
  • Bunun karşılığında ücretler son derece cüzi.

Özetle ister Technopat Sosyal, ister bir forum ya da sosyal ağ üzerinden tanışmış, konuşmuş olun kendinizi garantiye alın. Anlaştığınızda bir ilan açtırın ve alışverişinizi o ilan üzerinden aracı sistem ile gerçekleştirin.

Herhangi bir aksilikte ihtiyat için şüphelendiğinizi belirtin, moderasyona alım satım konusunu raporlayın, bizi haberdar edin. Emniyet değiliz, durumu sizin için çözemeyiz ancak önlem almak için uğraşırız. Kullanıcı sözleşmesi gereği maddi ya da hukuki bir sorumluluğumuz yok, yasal olarak mecburen tuttuğumuz kayıtlar varsa yine yasal olarak gerekli olduğunda merciler ile bunları yasalar gereği paylaşıyoruz. Çok fazla yasal dedik, özetle kanunlar ve uygulamalar değiştikçe avukatlarımız nezaretinde uygun şekilde adapte olacak bir süreç bu.

Son düzenleme:
Merhaba sosyal da yeniyim ikinci el alışveriş nasıl yapılır bilgi almak istiyorum.
  • Sahibinden ya da Gittigidiyor gibi alım satım sistemleri üzerinden ilan açılması ve ticaretin buradan yapılması iki tarafa da güvence sağlıyor.
  • Ödemeler kargo ulaşana kadar donduruluyor, malı yollayan da biliyor ki karşı taraf parasını aracı kuruluşa yatırdı, yani parasını alabilecek.
  • Bunun karşılığında ücretler son derece cüzi.
Demişiniz aracı kuruluş nasıl oluyor anlayamadım

Anlaştığınızda bir ilan açtırın ve alışverişinizi o ilan üzerinden aracı sistem ile gerçekleştirin.
Demişiniz aracı sistem nasıl oluyor.

Satıcı ile bir yerde tanıştınız, konuştunuz ama güvenemiyorsunuz diyelim, ne yapmalı? Alışveriş yapmamalı.

Tanıştınız, konuştunuz, emin olmak istiyorsunuz, ne yapmalı? Sahibinden ve Gittigidiyor üzerinde ilan açtırıp, oradaki sistem üzerinden ticareti gerçekleştiriyorsunuz. Ödeme ve ürün alma konusunda bir güvenceniz oluyor, karşılığında aracı dediğimiz bu sitelere pay veriyorsunuz.

Mantıklı, olabilir. İkinci el odak noktamız değildi, talep olduğu için açtık. Ufak ufak büyüyen bir bölüm oldu, güvenilirlik ve kullanıcıların yararı için bu tür geliştirmeler yapabiliriz.

Ben şimdi ilan açmak istiyorum ama saınırım 100 mesaj zorunluluğu mu var ?

Malesef son dönemde kötü niyetli kişiler yüzünden böyle bir kısıtlama koymamız gerekti. Hem mesaj sayısına, hem üyelik tarihine, hem de genel olarak nasıl bir insan olduğunuza (İşlediğiniz bir suç var mı) bakıyor denetim ekibi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı