Ilgezdi: TÜİK kız çocuklarının yaptığı doğumları gizledi

388526

Hectopat
Makaleler
3
CHP genel baskan yardimcisi gamze akkus ilgezdi, "TÜİK kiz çocuklarinin yaptigi dogumlari gizledi. AKP iktidari boyunca haftada 1777, gunde 253 kiz cocugu dogum yapti" dedi.

Haberden alintidir.

"15 yaşından küçük 2 çocuk 4 kez doğum yaptı"​

Türkiye’de veriler, 2012-2021 yılları arasında 15 yaşından küçük 147 çocuğun birden fazla doğum yaptığını gösteriyor. Buna göre söz konusu yıllar arasında 15 yaşından küçük olduğu halde 2’nci kez doğum yapan 129 çocuk, 3’üncü kez doğum yapan 16 çocuk ve 4’üncü kez doğum yapan 2 çocuk bulunuyor. 15-17 yaş grubunda ise tablo daha vahim. 2012-2021 yılları arasında doğum yapan 14 bin 806 çocuktan 13 bin 791’i 2’nci kez, 910’u 3’üncü kez ve 105’i de 4’üncü kez bebek sahibi olmuş. Öte taraftan 2012 öncesi veriler TÜİK sayfasından kaldırıldığı için geriye dönük bilgiye ulaşamıyoruz. Kısacası iktidar çocuklara yönelik sistematik cinsel istismar vakalarını görmezden geldiği gibi sağlıklı bir karşılaştırma yapmaya olanak sağlayacak tüm veriyi de kısıtlıyor.

2015-2021 yılları arasında doğum yapan 15 yaşında küçük 1501 çocuğun yüzde 51’i yani 769’u yalnızca ilkokul mezunuydu. 433’ünün ise herhangi bir okul bitirmediği görülüyor. 5 çocuk ise okuma yazma dahi bilmiyordu. 2015-2021 yılları arasında doğum yapan 15-19 yaş grubuna mensup 426 bin 157 çocuktan 2 bin 957’sinin okuma yazması bulunmuyor. 58.907’si herhangi bir okul bitiremedi. Yüzde 74’ü yani 316 bin 724’ü sadece ilköğretimi tamamlayabildi.

Okul cikisinda okulun karsisindaki parkta 15 yasindaki kızın 20-21 yaşlarındaki sevglisi sacindan tuttu arabaya bindirdi, sinirliydi ve araba 4 saniyede 0-70 yaptı. @Newasky bilir parki. Diyecek cok bir şey yok, ulkede o kadar fazla medeniyet yoksunu insan var ki...

Son düzenleme:
Belki gizlemiş olabilir ama bu sayılar çok yüksek sayılar. Bana pek inandırıcı gelmedi. Eğer böyleyse durum çok vahim.

Ne TÜİK'e ne de Ilgezdi'ye güveniyorum. Devlette bulunmayıp Ilgezdi'de bulunan bilginin kaynağı nedir acaba onu da söyleseymiş keşke.

AKP iktidari boyunca haftada 1777, gunde 253 kiz cocugu dogum yapti" dedi.
Bu rakamların ne kadar iğrenç olduğunun farkında mısınız? Aslında çocuk istismarcısı tarikat yapılanmalarının, yurtlarda yaşanan istismar vakalarının, halen cahil kalmış olan bir kesimin ve cahil bırakılan başka bir kesimin de olduğu bir toplumda maalesef bu rakamlara şaşırabilmek mümkün değil.

Bu rakamların önlem almak yerine gizlenmesi de mevcut zihin yapısını kanıtlar nitelikte.

Belki gizlemiş olabilir ama bu sayılar çok yüksek sayılar. Bana pek inandırıcı gelmedi. Eğer böyleyse durum çok vahim.

Ne TÜİK'e ne de Ilgezdi'ye güveniyorum. Devlette bulunmayıp Ilgezdi'de bulunan bilginin kaynağı nedir acaba onu da söyleseymiş keşke.
Kamu kurumlarındaki personelin tamamı yandaş değil.
Kurumların açıklaması gereken bilgileri gizlemesi durumunda sendika temsilcileri tuttukları raporları kamuoyuyla paylaşır.
Sağlık alanında SES, TTB temsilcileri;
Eğitim alanında Eğitim Sen temsilcileri;
Adalet ve Maliye iş kolunda BES temsilcileri;
Ulaşım alanında BTS temsilcileri ve diğer iş kollarında özellikle KESK'e bağlı sendikalar sürekli iş yerlerindeki durumları inceler, kurumların gizlemeye çalıştığı verileri ve yaşanan aksaklıkları dile getirir.
Basından ve siyasetten ilgi duyanlar bunları haberleştirir.

Hocam Gamze Akkuş İlgezdi'yi geçtiğimiz yıl eşi Battal İlgezdi'yle birlikte belediyenin yakınındaki Macrocenter marketinde alışveriş yaparken gördüm. Bana bakıyordu :D

Yeni konular

Geri
Yukarı