İlk bisiklet deneyimi

danSK

Decapat
Daha fazla  
Günaydın arkadaşlar. 7-8 ay önce aldığım ama bir türlü süremediğim, rüyalarıma giren bisikletim Carraro Gravel G0'ı bu sabah saat 05:00'e kurduğum alarm ile uyanıp, büyük bir heyecanla hazırlanarak sürdüm sonunda :D Eve gireli yarım saati geçti ama kalp atışlarım hala normale dönmedi, öyle felaket yoruldum. İzmir Egekent'te oturuyorum bilenler vardır belki, tamamen yokuştan ibaret bir mahalle. Aslında tam da bunun için almayı çok istemiştim bisiklet; en tepeye çıkıp salınarak Çiğli düzlüğüne kadar inmek için ama yokuş çıkmanın hiç bu kadar zor olacağını düşünmemiştim. Yaşım 31 bu arada, kilom 66.5, boyum 181. Küçük yaşlarımda sürüyordum, ondan sonra ilk kez sürdüm ve başta gerçekten zorlandım. Bisiklet zaten kocaman, tekerler filan dev gibi, havada uçarak gidiyorum sanki, bir de kontrolü filan kaybeder gibi oldum kaldırıma çıkıyordum. Yanımdan araçlar geçince daha da panik oldum. En tepeye çıkarım dediğim yerin yaklaşık 1/4'lük kısmını çıkabildim sadece, o da 2-3 kere durup dinlenme ile. Dinlenmelerim de öyle 1-2 dakika değil, 10 dakika kendime gelemediğim dinlenmeler. Sizce bu normal mi arkadaşlar? :( Eve geldim, terler boşanır halde holdeki halının üzerine attım direkt kendimi ayakta duramadım artık, kalbim öyle bir hızlı atıyordu ki kalp krizi geçireceğim sandım. Yaşım da artık ilerlediği için daha çok korkuyorum böyle şeylerden. Sigaram, alkolüm yok ama ne kadar sağlıklı beslenebiliyoruz ki sonuçta. Yorgunluk, heyecan ve korkuyla biraz karman çorman yazdım ama hem önerilerinizi, hemfikirlerinizi, hem kendi anılarınızı veya anlatmak istediklerinizi duymayı isterim^^ Ayrıca İzmir Çiğli civarı bisiklet arkadaşı olmak isteyen varsa da açığım :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Uzun zaman sonra ilk defa sürdüğünüz için normaldir. Yokuş çıkarken küçük viteste çıkın. Alıştıkça kolaylaşır. Hayırlı olsun, güzel bir deneyim olmuş :)

Uzun zaman sonra ilk defa sürdüğünüz için normaldir. Yokuş çıkarken küçük viteste çıkın. Alıştıkça kolaylaşır. Hayırlı olsun, güzel bir deneyim olmuş :)
Umarım normaldir, hiç böyle olmamıştım :( Hıhım küçük viteste çıktım, genelde 1 ve 2. Kondisyonum, sağlık durumum vs. iyi sanırdım ama gördüm ki tırtmışım :D Aslında sürekli bunu yapmak istemiyorum, düz yollarda uzun sürüşler yapmak istiyorum iyi bir arkadaş edinip ama daha bunu yeni görmüşken şu an o benim için bambaşka görmediğim bir dünya.
Çok teşekkür ederim destek için :)

Düz yolda sürmek daha kolay yokuş çıkmaktan. Uzun olsa bile. Sürdükçe alışırsınız daha çok sürebilmeye başlarsınız.
Rica ederim :)

Sizce bu normal mi arkadaşlar? :( Eve geldim, terler boşanır halde holdeki halının üzerine attım direkt kendimi ayakta duramadım artık, kalbim öyle bir hızlı atıyordu ki kalp krizi geçireceğim sandım. Yaşım da artık ilerlediği için daha çok korkuyorum böyle şeylerden.
Normal hocam. Alıştıkça zorlandığınız yerlere çok rahat çıkarsınız. Ben de 6-7 sene aradan sonra sürmüştüm, ilkte zordu. Hatta ilk günler bacaklarım ağrımıştı. Ondan sonra 4-5 saat sürsem bile yorulmamaya başladım. Siz de alışırsınız.

Normal hocam. Alıştıkça zorlandığınız yerlere çok rahat çıkarsınız. Ben de 6-7 sene aradan sonra sürmüştüm, ilkte zordu. Hatta ilk günler bacaklarım ağrımıştı. Ondan sonra 4-5 saat sürsem bile yorulmamaya başladım. Siz de alışırsınız.
Sağolun hocam, umarım öyle olur. Düz yol olsa yorulacağımı asla sanmıyorum ama gerçekten çok dik, bitmeyen virajlı yokuşlar, çok zorluyor insanı. Buna nasıl alışabilirim bilmiyorum ama deneyeceğim daha fazla :D

Mantıklı 😁 Ama çoook yokuş gerçekten, ve hiç bitmiyor. Düz yerlere inip oralarda sürmek istiyorum ama trafik, araçların olması filan korkutuyor beni :(
Düzde kondisyonunuzu geliştirmeye çalışın. Uzun sürmeye çalışın ve tempolu sürün. Bazen de interval antrenmanları yapabilirsiniz. Mesela 2 dakika normal tempoda sürüp 30 saniye boyunca maksimum performansını kullanarak süreceksiniz. Bunu 5 set şeklinde yaptığınızda o aralıklı zorlamalar kaslarınızı geliştirecek. Trafikte de mümkün olduğunca kendinizi arabalara gösterin varsa emniyet şeridinden yoksa en sağdan gitmeye çalışın.

Strava kullanıyor musunuz?

Son düzenleme:
Düzde kondisyonunuzu geliştirmeye çalışın. Uzun sürmeye çalışın ve tempolu sürün. Bazen de interval antrenmanları yapabilirsiniz. Mesela 2 dakika normal tempoda sürüp 30 saniye boyunca maksimum performansını kullanarak süreceksiniz. Bunu 5 set şeklinde yaptığınızda o aralıklı zorlamalar kaslarınızı geliştirecek. Trafikte de mümkün olduğunca kendinizi arabalara gösterin varsa emniyet şeridinden yoksa en sağdan gitmeye çalışın.
Tamamdır uygulayacağım çok sağolun faydalı yorumunuz için :)
Peki trafikte şeritte bir araç gibi yer tutmalı mıyım trafik ışıklarında vs.? Sanki böyle yaparsam kornalar, laf atmalar, sıkıştırmalar üzerine gelecek gibi hissediyorum :( Aralardan geçme zorunluluğum varmış gibi. Ve böyle yaparsam da arabalara çarpacağım, düşeceğim korkum var.

Strava kullanıyor musunuz?
Hayır ilk kez duruyorum bu arada :/

Geri
Yukarı