İlk defa kredi kartı almak

esco

Kilopat
Arkadaşlar 31.12.2018'de sigorta girişim var SGK'lı bir işte çalışıyorum, aynı zamanda açıktan üniversite okuyorum. Bankalar ile hiç ilişkim yok daha önce sadece basit bir hesap açtırdım İNG'den onun dışında bir şey yok. Bugün kredi kartı için 3-4 yere başvurdum ama sicilim 0 yani daha önce hiç ilişiğim olmadıgından vermiyorlar, ne yapmam lazım dıyorum veren bir banka bulman lazım diyorlar kafayı yiyeceğim. Telefon faturalarını bile geciktirmem hiç borcum yok, sicilim temiz, SGK'lı bir işim var niye alamıyorum bu kartı? İNG'de hesabım vardı diye oraya başvurayım dedim sonuçta o hesaba yeri geldi 40-50 bin TL para yatırmışlığım var onlar da vermedi. Bilgisi olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
İş Bankası’nı denediniz mi? Onlar kolay veriyordu. Bu arada ödeyemeyeceğin borcu taksitle kapatırım düşüncesine girme bence, olmuyor :)

SGK'lı bir işte çalışmanız sonucunda vermeleri gerekiyor. 6 aydan daha bir süreç olması önemlidir, sizin 1 yıla yaklaşmış. Her şeyi düzenli olarak ödediğinizi belirtiyorsunuz, üzerinize aktif bir kredi de yok anladığım kadarıyla. Sizin puanınız çok yüksek olması lazım. Gelirinize oranla bankaların ilk tercih edeceği kişisiniz kağıt üzerinde. Meslek sahibi olmamasına rağmen 3000 TL limitli kredi kartı olan üniversiteden arkadaşlarım vardı. Garip bir durum. Tavsiyem findeks'ten kredi raporu almanız. Detaylı olarak neden kredi alamadığınızı, puan durumunu, üzerinizde olan tüm krediler, borçlar vs. görebilirsiniz.

Kredi notunuz ile ilgili bir durum. Daha önce pek banka ilişkiniz olmadığı ve iş geçmişiniz (sigorta girişinize göre söylüyorum) çok yeni olduğu için haliyle banka davranışınızı ve gelir sürekliliğinizi kestiremiyor. Tabi yüksek geliriniz de olmayınca... Bordro ile maaşınız aldığınız banka varsa oradan temin edebilirsiniz ama o da riskli eğer ödemez veya günü geçerse direkt maaş dan kesinti yapabilirler. Onun dışında bir vadesiz hesap ile sürekli kullanım halinde olduğu takdir de kredi notunuz için olumlu etki olur ama bu uzun vade için maalesef. Bu arada özel değilse kredi kartı edinme sebebiniz nedir? (belki alternatif öneri de bulunabiliriz)
SGK'lı bir işte çalışmanız sonucunda vermeleri gerekiyor. 6 aydan daha bir süreç olması önemlidir, sizin 1 yıla yaklaşmış. Her şeyi düzenli olarak ödediğinizi belirtiyorsunuz, üzerinize aktif bir kredi de yok anladığım kadarıyla. Sizin puanınız çok yüksek olması lazım. Gelirinize oranla bankaların ilk tercih edeceği kişisiniz kağıt üzerinde. Meslek sahibi olmamasına rağmen 3000 TL limitli kredi kartı olan üniversiteden arkadaşlarım vardı. Garip bir durum. Tavsiyem findeks'ten kredi raporu almanız. Detaylı olarak neden kredi alamadığınızı, puan durumunu, üzerinizde olan tüm krediler, borçlar vs. görebilirsiniz.
Bahsettiğiniz kişilerin bir farkı var: Tahsil görmeleri ve 4 sene devlet tarafından burs/kredi alıyorlar olması. Gerçi bahsettiğiniz meblağ onlara fazla ki bu da yüksek ihtimalle ya banka da likide edebilecek meblağları ya da başka bir güvence sağlayacak resmi dayanakları vardır. Tabi hepsinin yanı sıra kart çeşidi ve limitte çok önemli. (platinum veya limitsiz kart notunuz yüksek olsa da sürekli likide akışı olma dan almak pek mümkün değil)
Not:Bireysel banka işleminde çalışan biri bulursanız tabi biraz illegal gibi olur ama onun sayesinde de alabilirsiniz. (geliriniz yüksek gösterir) Yapın diye demiyorum elbet ama yapanları görüp bir anormallik arayabilirsiniz.

Son düzenleme:
Arkadaşlar kredi kartı alma sebebim, her zaman nakit olmuyor yanım da, babamın yanında çalışıyorum elden alıyorum maaşı. Geçen gün arabam arızalandı 1500 TL civarı masraf çıktı babadan bu yaşta borç almak insana koyuyor (21). Asgari maaş ile çalışıyorum ve asgari maaş ile çalışıp kredi kartı alan bir sürü insan var, onlar nasıl alıyor? Üstüme ait otomobilim de var.

İlk maaşınız yatsın, taciz ederecesine sürekli ararlar veya mesaj atarlar.

Tecrübeyle sahiptir.

İş Bankası'na bir başvurun, işim gücüm yokken, direk olarak 1.000₺ limitli kredi kartı vermişlerdi.
Maaş hesabım yok dostum, elden alıyorum maaşı. Üstte ki mesajım da izah ettim herşeyi.

İmkanın varsa alma derim. Ama tabii bu konuyu açtığına göre ihtiyacın var ki alıyorsun.

Öncelikle senin kredi sicil notun olmadığı için vermiyorlardır. Yani nasıl bir müşteri tipi olduğun belli olmadığından riskli kategoridesindir büyük ihtimal. Özellikle kredi notu bu konularda çok belirleyici oluyor.

Benim tavsiyem Enpara ile bir görüş. Hesap ve kredi kartı başvurusu yapmak istediğini belirt ve durumunu anlat. Merak etme Enpara'da her şey ömür boyu bedava olduğundan açılsa da açılmasa da bir kaybın olmaz. Ama Enpara bu konuda daha rahat bir firma ve güvenli. Ben bütün hesaplarımı kapatım her şeyimi Enpara'ya taşıdım mesela ve tavsiye ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı