İlk defa kredi kartı almak

Aslında sorun çok basittir, babanız sürekli çalışan statüsünde olarak belki ilk defa SGK'ya başvurup sizin için ilk iş kaydını resmi olarak da yaptırmamış (Öyle olmadığını sanıyorum, öyle olsaydı örneğin o zaman isteğe bağlı emeklilik primini elden ve aktif olarak çalışmadan evden ödeyip evde isteğe bağlı veya tarım işçilerinin tarım bağ-kur sigortası primiler gibi, ayın belli günlerinde ödeyip bu ay eksiğini kapatarak emekli olmayı düşünenler gibi babanızdan maaş alan ve pasif çalışan konumunda görünürdünüz örneğin) olabilir veya sistemdeki bir hata sonucu (kimlik bilgileriyle ilişkili) ilk işe giriş tarihi olan 31.12.2018'den itibaren kayıtlı olup, çok düzenli maaş alıp çalışan bir eleman (maaşı zaten devlet veya özel kurumdaki muhasebe kısmından dolaylı değil direk babanızdan, yani patrondan elden alıyorsunuz) olarak bankalar tarafından SGK'lı sistemde maaş alan ve kayıtlı çalışan olarak görünüp algılanamıyorsunuz, asıl sıkıntı buradandır. Bu da kredi kartını verecek bankanın ön güvenlik araştırmalarında, her ay düzenli maaş alamayan bir personel olarak muhtemelen daha riskli grupta görünmenize neden olup, bu kartın harcamalarının ödemelerini kolayca geri veremeyeceğiniz izlenimiyle görünmenize neden oluyor. Kimlikle ilgili bir sorunu sistemden çözüp, bir kurumda düzenli çalışıp çok düzenli maaş ödemesi alan (maaş bordrolu) bir eleman olduğunuzu ibraz etmeniz gerekiyor. Bunu yaptığınızda zaten siz onların peşinde değil, onlar size kredi kartını vermek için sizin peşinizde koşacaklardır.

Kredi kartları eğer çok bilinçli kullanıldığında faydalı, bilinçsiz kullanıldığında insanın başına bazı dertleri açabilen bir ödeme şeklidir. Bilinçli kullanıldığı sürece kişilere zararlı olması kesinlikle düşünülelemez, ama bir şeyi satın alabilmek için her zaman insanın cebinde nakit parası olup, taksit seçeneğini de asla düşünmediğinde bence almayı ve kullanmayı düşünmemesi gereken bir ödeme aracıdır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Aslında sorun çok basittir, babanız sürekli çalışan statüsünde olarak belki ilk defa SGK'ya başvurup sizin için ilk iş kaydını resmi olarak da yaptırmamış (Öyle olmadığını sanıyorum, öyle olsaydı örneğin o zaman isteğe bağlı emeklilik primini elden ve aktif olarak çalışmadan evden ödeyip evde isteğe bağlı veya tarım işçilerinin tarım bağ-kur sigortası primiler gibi, ayın belli günlerinde ödeyip bu ay eksiğini kapatarak emekli olmayı düşünenler gibi babanızdan maaş alan ve pasif çalışan konumunda görünürdünüz örneğin) olabilir veya sistemdeki bir hata sonucu (kimlik bilgileriyle ilişkili) ilk işe giriş tarihi olan 31.12.2018'den itibaren kayıtlı olup, çok düzenli maaş alıp çalışan bir eleman (maaşı zaten devlet veya özel kurumdaki muhasebe kısmından dolaylı değil direk babanızdan, yani patrondan elden alıyorsunuz) olarak bankalar tarafından SGK'lı sistemde maaş alan ve kayıtlı çalışan olarak görünüp algılanamıyorsunuz, asıl sıkıntı buradandır. Bu da kredi kartını verecek bankanın ön güvenlik araştırmalarında, her ay düzenli maaş alamayan bir personel olarak muhtemelen daha riskli grupta görünmenize neden olup, bu kartın harcamalarının ödemelerini kolayca geri veremeyeceğiniz izlenimiyle görünmenize neden oluyor. Kimlikle ilgili bir sorunu sistemden çözüp, bir kurumda düzenli çalışıp çok düzenli maaş ödemesi alan (maaş bordrolu) bir eleman olduğunuzu ibraz etmeniz gerekiyor. Bunu yaptığınızda zaten siz onların peşinde değil, onlar size kredi kartını vermek için sizin peşinizde koşacaklardır.

Kredi kartları eğer çok bilinçli kullanıldığında faydalı, bilinçsiz kullanıldığında insanın başına bazı dertleri açabilen bir ödeme şeklidir. Bilinçli kullanıldığı sürece kişilere zararlı olması kesinlikle düşünülelemez, ama bir şeyi satın alabilmek için her zaman insanın cebinde nakit parası olup, taksit seçeneğini de asla düşünmediğinde bence almayı ve kullanmayı düşünmemesi gereken bir ödeme aracıdır. Kolay gelsin.
Teşekkürler hocam yorum için. Ama maaş bordrosu alamam pederin kart çıkartmak istediğimden haberi yok. İNG bank canlı destek e devlettn 4a belgesini getirseniz yeterli dedi, veya bordro yu e devlettn çıkarabilir miyim? sizin bi bilginiz var mı acaba? Gelirimi güncellemem gerektiğini söylediler.

Cidden çok ilgililer hatta şaşılacak kadar iyiler. Kullanmaya karar verirsen de pişman olmazsın emin ol;) Ben bütün hesap ve nakit hesaplarımı kapatıp hepsini buraya topladım o kadar memnunum.

Kesinlikle. Yani kredi kartından harcayınca sanki cebinden para çıkmıyor zanneden bir kitle var cidden. O yüzden çoğunluğun kullanmasına karşıyım. Ama cidden düzgün kullanırsan faydası çok fazla.
Elbette her şeyin bilinçsiz kullanımı zarardır. 😜 Mesela yararı likit akışınızı bozmayıp bir vade ile ürünü alıyor ve meblağ miktarına göre onu kullanıyor /işliyorsun. (kampanyaya denk gelirsen vade farksız olmasının yanı sıra + puan alıyorsun) Tabi daha bir sürü faydası var ama duruma göre modern tefeci de olabiliyorlar onu da unutmamak lazım.

Buna benzer bir durumu şuan bende yaşıyorum. Fakat ben işe başlayalı bir ay oldu ve yaşım 18 büyük ihtimalle o yüzden ve şuan İşkur çalışma programında çalışıyorum. Onunda etkisi olabilir. İş bankası ile deneyeceğim. Umarım olumlu sonuç alırım ama zannetmiyorum.

Buna benzer bir durumu şuan bende yaşıyorum. Fakat ben işe başlayalı bir ay oldu ve yaşım 18 büyük ihtimalle o yüzden ve şuan İşkur çalışma programında çalışıyorum. Onunda etkisi olabilir. İş bankası ile deneyeceğim. Umarım olumlu sonuç alırım ama zannetmiyorum.
Senin çok yeni olmuş işe başlayalı ama sana 6 ayı bile beklemeden belkı kredı kartı çıkar, çünki kurumun çalışma programın da çalışıyorsun, bakalım. Benim ki de kimlik de ki karttan dolayıdır umarımm, ing bank canlı destekten gelirinizi güncelleyin dedi galiba görünmüyor sistemler de 4a hizmet dökümlerini çıkarttım yarın vericem şubeye gidip umarım çözülür.

Bankanın uygulaması kullan oradan kredi kartı başvurusu yap dostum şahsen ben ilk hesap açtığım da kredi kartı yanın da gelmişti, ancak ileride bir kart daha almak istedim hiç bankaya gitmeden telefondaki uygulamadan başvuru yaptım 4-5 güne de elime ulaştı

Bankanın uygulaması kullan oradan kredi kartı başvurusu yap dostum şahsen ben ilk hesap açtığım da kredi kartı yanın da gelmişti, ancak ileride bir kart daha almak istedim hiç bankaya gitmeden telefondaki uygulamadan başvuru yaptım 4-5 güne de elime ulaştı
Normal de anlattığın kadar kolaymış, ancak benim şanssızlığım dan galiba kimliğim sistem de görünmüyor. Ve ayrıca gelirmi güncellemedim hiç güncelleneceğini bilmiyordum, mobil uygulamasından destek ekibiyle konuşurken önerdiler, yarın götürücem bakalım çözülecek mi.

Normal de anlattığın kadar kolaymış, ancak benim şanssızlığım dan galiba kimliğim sistem de görünmüyor. Ve ayrıca gelirmi güncellemedim hiç güncelleneceğini bilmiyordum, mobil uygulamasından destek ekibiyle konuşurken önerdiler, yarın götürücem bakalım çözülecek mi.
Dediğiniz gibi kimlik meselesi ve buna artı olarak maaşı elden alma olayı olabilir. Çünkü ben öğrenciyim kredi haricinde gelirim yokken geçen sene 2000 TL limit ile kart alabileceğimi söylediler. Açtırmadım. Bu sene farklı bir otelde çalıştım orası sormadan direkt 5100 TL limitli kredi kartını yolladı. Sonra okul başladığında işi bıraktım ama başka, yakın bir otelden sezon sonuna kadar teklif geldi tamam dedik oraya da :D Orası da 4500 TL limitli kart yolladı. Yaklaşık bir iki ay çalıştıktan sonra bu sonraki kartı da 5500 TL limitli yapabiliriz dediler arayıp. Ben de iyi oldu aradığınız limitimi 1000 TL'ye çeker misiniz deyip kartı kapatmaya kadar götürdüm.

Merhaba. Evet, adınıza PTT'den şifreyle alınmış e-devlet hesabınız varsa SGK'daki 4A (SSK) ile ilgili maaş ödenmesine dair ilgili olan sayfayı/sayfaları bir yazıcıdan çıkarıp ING Bank' a (yeni adı ING) 'e bir cep (naylon kap) içinde elbette verebilirsiniz, bu belge de basılı döküman olarak, bazen resmi kurumlarda (Örneğin Makina Mühendisleri Odası bordro yerine kayıtlı, basılmış bir evrak olarak bunu benden sekreterince elden teslim almıştı) geçerli bir evrak olarak kabul ediliyor. Kendim de mevcut durumumu tescil için bordroyla birlikte odaya bunu da yanımda götürüp bunu bizzat uyguladığım halde bir an için unuttum bunu. Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı