İlk defa motosiklet alacak birine tavsiyeler

Herixa

Hectopat
Merhaba, 17 yaşındayım A1 ehliyet almayı düşünüyoruz. Eğitim konusunda sorun yok, eğitimler alacağım ve sürekli almaya devam edeceğim. Önceliğim chopper motosiklet almak, yeni başlayacak birisine neler önerirsiniz, racing ya da naked tarzım değil ve beğenmiyorum. Motosiklete ekipman haricinde maksimum 170.000-180.000 TL verebiliriz. Bana motosiklet kullanıcıları olarak öneri yapmanızı çok isterim, özellikle eğitim ve nelere dikkat edilmesi hususunda. Bir de chopper motosiklet önerebilirseniz (ikinci el veya sıfır, üstüne başlangıç olarak 0 önerir misiniz?) çok memnun olurum veya motosiklete chopper ile başlamalı mıyım?

İlk defa alacaksan scooter al. Ya ben zaten biliyorum, rahat kullanırım vb. diye düşünme. Yaşın genç illaki apaçilik yapacaksın o yüzden hafif ve çok gitmeyen bir motorla yapman daha hayırlı olur😀

Racing ile naked tarzın değilse tek tarzın o zaman Cross/Enduro. RX125, SX125 alabilirsin. A1 ehliyet almanın mantığı yok, 1 sene daha bekleyip A2 al. 125 cc bir yerden sonra kesmez, hem de çoğu cross motor 200'lük olarak piyasaya çıkış yapıyor ( Pulse, Max 200, NR200 vs ) Chopper motorları tavsiye etmem, Cross al dağa taşa vur.

Hocam cruiser olarak Regal Raptor markası bahsettiğiniz bütçelerde tercih edilebilir ama başlangıç için ağır kaçacaktır, bence naked tarza ön yargınızı kırmalısınız, başlangıç için en mantıklı ve ekonomik olan onlar. İkinci el Bajaj NS 125 tercih edilebilir.

Racing ile naked tarzın değilse tek tarzın o zaman Cross/Enduro. RX125, SX125 alabilirsin. A1 ehliyet almanın mantığı yok, 1 sene daha bekleyip A2 al. 125 cc bir yerden sonra kesmez, hem de çoğu cross motor 200'lük olarak piyasaya çıkış yapıyor ( Pulse, Max 200, NR200 vs ) Chopper motorları tavsiye etmem, Cross al dağa taşa vur.
Hocam Aprilia başlangıç için yedek parça ve bakım giderlerini ele alırsak pahalı kaçmaz mı, Avrupalı sonuçta. :)

İlk defa alacaksan scooter al. Ya ben zaten biliyorum, rahat kullanırım vb. diye düşünme. Yaşın genç illaki apaçilik yapacaksın o yüzden hafif ve çok gitmeyen bir motorla yapman daha hayırlı olur😀
Evet hocam aslında haklısınız, scooter çok mantıklı olabilir. Önerinizi dikkate alacağım teşekkür ederim, bu arada apaçilik yapmayacağım, sakinimdir :)
Hocam A1 deme sebebim 17'ye yeni girmiş olmam, aslında mantıklı dediniz bu bir yıl içinde kendimi trafiğe hazırlamaya çalışabilirim, önümde uzun bir süreç var daha uzun düşüneceğim. Siz Chopper niye önermezsiniz acaba? Yani başlangıç olarak anladığım kadarıyla hiç önermiyorsunuz fakat genel bir kanı mı var acaba? Bir de Regal'de Chopper olarak 125'lik modellerde var. Öneriniz için teşekkür ederim, ciddiye alacağım. 🙏
Hocam cruiser olarak Regal Raptor markası bahsettiğiniz bütçelerde tercih edilebilir ama başlangıç için ağır kaçacaktır, bence naked tarza ön yargınızı kırmalısınız, başlangıç için en mantıklı ve ekonomik olan onlar. İkinci el Bajaj NS 125 tercih edilebilir.
Aslında ön yargılı değilim ancak Chopper motosiklet sürmek çocukluk hayallerim arasında ve tarzım o şekilde zaten, Harley botumu giyince bile havalara uçuyorum. Elime fırsat geçmişken ve böyle bir karar alabilmişken değerlendirmeyi çok isterim, dediğiniz gibi başlangıç için ağır kaçacaksa tabii ki de değerlendirebilirim. Hiç düşünmemiştim ama ilk arkadaşın dediği gibi scooter ile de başlayabilirim, teşekkürler.
Ufak ile başla. Chopper ile başlama.
Peki hocam, teşekkürler.

Bence yaşadığınız yerde yeteri kadar trafiğe kapalı alan varsa scootera gerek yok, evet trafik kültürüne alışma konusunda çok mantıklı ama manuel viteste kapalı alanda çok pratik yaparsanız eliniz ayağınız gibi oluyor, şimdi scooter alsanız onu satıp tekrar vitesliye geçeceksiniz falan bence zahmetli olur. Ehliyet alırken vitesin mantığını kavrayacaksınız ama verdikleri eğitim sadece trafiği geçmeniz için olur genelde, ekstra bir eğitim şart.

Yeni konular

Geri
Yukarı